TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-04-30 - 2007-05-06

Македонска делегација учествуваше на годишното собрание на СЗО

Макфакс - 05.05.2007

Скопје Делегација на Министерството за здравство, предводена од министерот Имер Селмани учествуваше на 60-то редовно годишно собрание на Светската здравствена организација (СЗО). Како што соопшти денеска министерството за здравство, на конференцијата што се одржа вчера во Женева, учествуваат ...

Ја шокиравме и Светска здравствена организација

Вест

Од СЗО шокирани што позитивната листа не е обновена три години

Утрински

Реформите во здравството се на вистински пат

Вечер Прес

СЗО сака квалитетен и стабилен здравствен систем

А1

Канал5 Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Реина ограбен додека ги бранеше пеналите

Утрински - 04.05.2007

Голманот на Ливерпул, Клаудио Реина, доживеа големо изненадување, по враќањето дома од шокантниот меч од ЛШ против Челзи. Шпанецот кога влегол во својот дом видел дека е ограбен. Недостасувале многу работи од типот на скапите звучници, телевизорите, накитот.

Ливерпул го доби полуфиналниот трилер со Челзи

Вест

Ливерпул уште еднаш фатален за Челзи

Утрински

Реина го однесе Ливерпул во Атина

Време

Мурињу уште не му признава на Ливерпул

Дневник

Вечер Прес А1 Дневник

8 поврзани вести »

Денеска се слави Ерделез и Ѓурѓовден

А1 - 06.05.2007

Кај Ромите Ерделез, кај православните Ѓурѓовден. Семејството Али денес не покани на скромна трпеза со јагнешко на маса. Ромите традиционално го слават овој ден. „Повеќето од Ромите јагнето го колат на 5 мај, а на 6 мај си прават печење, чекаат гости и си го слават до 9 мај.

Прв ден Ѓурѓовден

Канал5

Децата од К. Вода бараат чист воздух

Дневник

Шутка живее за Ѓурѓовден

Вечер Прес

Ѓурѓовден е наша традиција

Вечер Прес

Утрински Вест Дневник

8 поврзани вести »

Откриен хероин во автобус на „Хисар“ на Прешево

Макфакс - 06.05.2007

Белград Српската полиција на граничниот премин Прешево открила близу еден килограм хероин во автобус на компанијата „Хисар“, јавуваат српските медиуми. Во соопштението на полицијата објавено денеска се наведува дека се уапсени возачите на автобусот, македонските државјани Б.С. (50) и Н.А.

60 кила хероин во "порше" на романската Влада

Вест

Запленети 100 килограми хероин во Турција

Макфакс

Во владино порше" - 60 килограми хероин!

Вечер Прес

Откриени 60 килограми хероин во „Порше“ на романската Влада

А1

Канал5 Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

„Славија” се уште затворена за вработените

Време - 04.05.2007

ПО ДОНЕСУВАЊЕТО НА СУДСКАТА ОДЛУКА Вработените во АД „Славија” неколку дена по донесувањето на пресудата за враќање на претпријатието во нивни раце, се уште не можат да почнат со работа. Вратите на фирмата за нив се затворени, иако судот пресуди во нивна корист.

За газдите на „Славија“ 18 години затвор

Дневник

"Да е жива и здрава судијката"

Вест

Осумнаесет години затвор за приватизација на скопска „Славија“

Утрински

За директорот Кирил Кочевски шест години затвор

Вечер Прес

А1 Дневник Канал5

8 поврзани вести »

Продолжуваат преговорите меѓу Јушченко и Јанукович

Макфакс - 06.05.2007

Киев Во Киев денеска продолжуваат преговорите меѓу украинскиот претседател Виктор Јушченко и неговиот ривал, премиерот Виктор Јанукович со цел да се најде решение за настаната криза. На разговорите присуствуваат повеќе парламентарни и владини претставници.

Украина се договори за предвремени избори

Вест

Јушченко ја презеде контролата над специјалците

Макфакс

Јушченко го смени државниот обвинител

Макфакс

Украина ќе одржи предвремени избори

Макфакс

А1 Канал5 А1

8 поврзани вести »

Се чистат излетничките места

Време - 03.05.2007

„ПАРКОВИ И ЗЕЛЕНИЛО“ Екипите на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ собрале неколку камиони ѓубре од излетничките места околу Скопје, како Водно, Сарај и Треска, информираат од претпријатието. Како што додаваат оттаму, само на Водно биле собрани два камиона со осум тони ѓубре, најмногу околу ...

По еден ден излет „Паркови“ чисти десет дена

Дневник

Излетниците зад себе оставиле осум тони смет

Утрински

На Треска се кршеле врати за распалување на скари

Вечер Прес

Добро друштво, малку скара, пивце и по некое орце

Вечер Прес

Канал5 Дневник Дневник

8 поврзани вести »

Кунчер ќе вози со македонска лиценца

Време - 05.05.2007

В НЕДЕЛА НА ВОДНО Ридско-брзинската трка „Водно 2007“ за наградата на град Скопје ќе привлече рекордни 106 натпреварувачи, соопштија на вчерашната прес-конференција. На трката што оваа година ќе се бодува за четири национални, два регионални и два шампионати на ФИА ќе настапат 35 македонски и 71 ...

Пријавени рекордни 106 возачи

Вест

Автомобилска атракција на Водно

Утрински

На Водно ќе возат сите асови

Дневник

Трката на Водно загадува помалку од возилата на граѓаните

Време

Вечер Прес Време Утрински

8 поврзани вести »

СДСМ ја критикува одлуката за изградба на 180 спортски сали

А1 - 06.05.2007

Уште еден нерационален и скандалозен проект на Владата на Груевски од кој некој длабоко ќе профитира, обвини денеска опозициската СДСМ, коментирајќи ја одлуката на Владата за изградба на 180 спортски сали . „Господине Груевски, наместо повторно да промовирате коруптивни зделки, однапред осудени на ...

Обвинителството работи на обвинение за спортските сали

Макфакс

Нови сали во Ново Село и во Хром

Дневник

Нови сали по отчетот за старите

Дневник

Владата ќе гради 180 спортски сали

Вест

Утрински Дневник Вечер Прес

8 поврзани вести »

Срам за градоначалникот и за охриѓани

Дневник - 04.05.2007

Првомајските празници ги поминав во Охрид, „бисерот“ на македонскиот туризам. На радиостаниците се изнаслушав дека индикатор за успешна или неуспешна туристичка сезона во Охрид се првомајските празници. Во Охрид имаше голем број туристи од странство, но се прашувам дали по глетката што ја видоа ќе ...

Туристите од Србија заинтересирани за Охрид

Утрински

Охрид пречека 10.000 гости

Дневник

Во Охрид за празникот околу 10.000 гости

Канал5

Во Охрид десет илјади гости

Макфакс

А1 Утрински

7 поврзани вести »