TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-04-30 - 2007-05-06

Консултации со Пентагон

Дневник - 05.05.2007

Степенот на подготвеноста на АРМ за членство во НАТО, трансформацијата и одбранбените реформи се разгледуваа во Пентагон на средба на високи претставници на македонската и на американската армија. Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Мирослав Стојановски, како што јави Макфакс, ...

Позитивни сигнали од САД за одбранбените реформи на АРМ

Канал5

Првиот човек на АРМ во посета на Здружениот генералштаб на САД

Утрински

Подготвеноста на АРМ за НАТО претставена во Пентагон

А1

Подготвеноста на АРМ за во НАТО претставена во Пентагон

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Куќата на Личеноски ќе стане музеј

Утрински - 04.05.2007

ИНИЦИЈАТИВА Членови на семејството на Лазар Личеноски вчера се сретнаа со премиерот Никола Груевски и со преставниците на Министерството за култура и заедно го разгледаа домот на големиот македонски сликар, кој пред својата смрт во 1964 година, остави аманет - куќата крај Вардар, во центарот на ...

Творештвото на Личеноски - подарок за Македонија

Дневник

Куќата на Личеноски ќе стане музеј

Време

Куќата на Личеноски стана музеј

Вест

Куќата на Личеноски - музеј

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Полицаец шверцувал Косовци

Време - 02.05.2007

ВНАТРЕШНА КОНТРОЛА НА МВР Меркан Р. (26), полицаец вработен во полициската станица Центар во Скопје, на влезот од Гевгелија бил фатен како шверцува тројца Косовци до границата со Грција, во саботата напладне. Полицаецот со автомобил „мерцедес”, кој го позајмил од свој колега, полициски инспектор, ...

Уапсен полицаец - шверцер на мигранти

Вест

Скопски полицаец шверцувал тројца Косовци во Грција

Утрински

Фатен полицаец што превезувал мигранти

Вечер Прес

Кривична пријава за полицаец поради криумчарење мигранти

А1

Канал5 Макфакс

7 поврзани вести »

Од 103 обложувалници само 7 имаат лиценци

Макфакс - 06.05.2007

(Време) – сабота, 12.05.2007 КОНТРОЛА НА УЈП При контрола на 37 обложувалници во Тетово во периодот од 1 јануари до 30 април Управата за јавни приходи утврдила неправилности во работењето кај сите објекти, а подоцна откако ги затворила поради отстранување на пломба, поднела 18 кривични пријави за ...

„Б вин“ почна да ги исплаќа заостанатите добивки

А1

Скопска обложувалница измами голем број играчи

А1

Маскирани разбојници украле 5.000 евра од обложувалница

Утрински

Маскирани разбојници ограбиле обложувачница

Дневник

Вест Вечер Прес

7 поврзани вести »

Принципот „Славковски“ треба да важи за вистинските Македонци

Време - 05.05.2007

ИМА УШТЕ МЛАДИНЦИ КОИ ТРЕБА ДА БИДАТ ВО А-ТИМОТ, КОГА ВЕЌЕ КАТАНЕЦ ГИ КРШИ ПРИНЦИПИТЕ Златко Крстевски Сашко Пандев (играч на Динамо Загреб), Зоран Златковски (Локомотив Пловдив), Агим Ибраими (Ред Бул Салцбург), се дел од неколку македонски фудбалски репрезентативци, кои заслужуваат да бидат во ...

Катанец, сепак, го повика Славковски за мечот со Израел

Вест

Катанец го повика Славковски за мечот со Израел

Утрински

И Катанец (ќе) го моли Славковски да игра за Македонија

Време

Славковски поканет од Катанец

Дневник

Вечер Прес А1

7 поврзани вести »

Летото ќе помине додека масите да се легализираат

Време - 04.05.2007

КАФЕАНЏИИТЕ РЕВОЛТИРАНИ ОД БАВНОСТА НА ОПШТИНАРИТЕ Сезоната за поставување летни тераси ќе заврши, додека добиеме дозволи од општинарите и од градските власти за да ги поставиме, револтирано велат сопствениците на кафулиња и ресторани на кејот „13 Ноември”.

Ни треба репрезентативен Кеј, а не шеталиште за пензионери

Вечер Прес

Само три летни тераси не се диви

Вест

Масите се тргнаа, кафеанџиите протестираа

Време

Отстранети масите од средината на кејот

Дневник

Вест Дневник

7 поврзани вести »

Роналду најдобар во Англија според новинарите

Дневник - 05.05.2007

Португалскиот репрезентативец и член на Манчестер јунајтед Кристијану Роналду е избран за најдобар играч во Премиерлигата за оваа сезона, во изборот на спортските новинари во Англија. Ова е трета награда на Роналду сезонава во Премиерлигата.

К. Роналдо број 1 и според новинарите

Вечер Прес

Кристијано Роналдо се закити со уште едно признание

А1

Не сум Бекам ниту Роналдињо

Вечер Прес

Кака сонува да игра во ист тим со К. Роналдо

Вечер Прес

Дневник Вечер Прес

7 поврзани вести »

Ексдиректор на затвор заврши во притвор

Утрински - 04.05.2007

Поранешниот прв човек на гевгелискиот затвор, Петар Т. (47), е осомничен дека за време на неговото директорување извршил серија неправилности, поради што истражен судија веќе му одреди триесетдневен притвор. Во кривичната пријава што ја поднесе полицијата против него се вели дека тој во периодот од ...

Притворен ексдиректорот на затворот во Гевгелија

Вест

Зад решетки бившиот директор на затворот во Гевгелија

Дневник

Експлоатирал па предвремено ослободувал затвореници

Вечер Прес

Кривична пријава за поранешен директор на гевгелискиот затвор

А1

Канал5 Макфакс

7 поврзани вести »

Еднонасочните улици ги збунија скопјани

Вечер Прес - 04.05.2007

Еднонасочни станаа улиците околу Грчката амбасада, како и дел од сообраќајниците на Водно, во близина на Тасино чешмиче. Додека од Градот објаснуваат дека целта е намалување на метежот на улиците и зголемување на безбедноста, граѓаните различно реагираат Градските власти деновиве на неколку локации ...

Еднонасочно во населбата Водно

Дневник

Еднонасочен сообраќај на Водно

Време

Еднонасочен сообраќај на Водно

Вест

Еднонасочен сообраќај на Водно

Вечер Прес

Утрински

6 поврзани вести »

Камил Идрис: Македонија напредува во заштитата на правата од интелектуална сопственост

Канал5 - 03.05.2007

Заштитата на правата од интелектуална сопственост значи развој на земјата и придобивка за компаниите, порача директорот на Светската организација за интелектуална сопственост Камил Идрис по средбата со директорот на Државниот завод за индустриска сопственост Бајрам Амети.

Заштитата на интелектуалната сопственост придонесува за развојот

Утрински

Македонија и WIPO потпишаа Меморандум за разбирање

А1

Меморандум за разбирање потпишаа Македонија и WIPO

Макфакс

Поддршка на Македонија за брендирање

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »