TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-04-30 - 2007-05-06

Вирус на антимакедонизмот

Дневник - 05.05.2007

Во најмоќните центри на политиката - Вашингтон и Брисел - ни се готват две резолуции спонзорирани од грчките лобисти, со кои се негира македонскиот идентитет и се шири опасен вирус на антимакедонизам Грчкото лоби во САД повторно успеа да протне предлог-резолуција во американскиот Конгрес, која по ...

Конгресот се фати за „Голема Македонија“

Дневник

Поднесена нова резолуција до Конгресот на САД

Вест

Да се елиминираат македонските учебници - биле пропаганда

Време

Резолуција против уставното име?

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Шпанско финале во Купот на УЕФА

Дневник - 05.05.2007

Шпанските екипи на Севилја и Еспањол ќе играат во финалето на фудбалскиот Куп на УЕФА, на 16 мај на „Хампден парк“ во Глазгов . Бранителот на титулата во најмасовното клупско натпреварување во Европа, Севилја, во реваншот од полуфиналето ја надополни негативата од 0-1 против Осасуна од првиот меч и ...

Шпанско финале со Севилја и со Еспањол

Вест

Севилја и Еспањол во финалето од Купот на УЕФА

Утрински

Трофејот во УЕФА купот ќе замине во Шпанија

А1

Севилја преку Осасуна до одбрана на титулата

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

На секои десет секунди по една сообраќајка во светот

Утрински - 03.05.2007

На секои десет секунди се случува по една сообраќајна незгода во светот, а на секои 15 по едно лице е жртва. Клучни фактори за сообраќајките се преголемата брзина, високата концентрација на алкохол во крвта и неносењето безбедносни појаси, беше истакнато на конференцијата по повод Првата недела на ...

До 2020 два милиони луѓе ќе загинат во сообраќ ајни незгоди

Време

До 2020. бројот на жртвите од сообраќајки во светот 2,3 милиони годишно

Канал5

На секои десет секунди по една сообраќајка во светот

А1

Повеќе сообраќајки од лани

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

САД: Чавез и' копа јама на Венецуела

Дневник - 03.05.2007

Американскиот Стејт департмент го обвини венецуелскиот претседател Хуго Чавез дека со отстапувањето од Меѓународниот монетарен фонд и од Светската банка му копа јама на сопствениот народ. - На тој човек не можете да му ја одземете лопатата од раце. Тој едноставно копа подлабоко и подлабоко.

Владата на Венецуела ги презеде нафтените полиња

А1

Венецуела ги презема преостанатите приватни нафтени полиња

Макфакс

Излегуваме од ММФ и СБ

Вечер Прес

Протести во Венецуела против затворање на приватна телевизија

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Британски власти официјално ќе побараат екстрадиција на Луговој

Макфакс - 03.05.2007

Лондон Британските власти наредните денови официјално ќе покренат постапка за испорачување на поранешниот агент на руските специјални служби Андреј Луговој, официјално е соопштено. Луговој, од страна на британските власти е обвинет за убиство на поранешниот руски агент Александар Литвиненко.

Обвинение против Луговој за убиството на Литвиненко

Макфакс

Луговој негира дека го убил Литвиненко

Макфакс

Березовски-Животот на Луговој е во опасност

Макфакс

Луговој ги обвини британските служби за убиството на Литвиненко

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Пратениците од малите заедници ќе гласаат за Судскиот совет

Време - 05.05.2007

ВЛАСТА ОБЕЗБЕДУВА БАДЕНТЕРОВО МНОЗИНСТВО Партиите на Турците, Србите и Ромите ќе добијат загарантирани пратенички места. За возврат ќе го поддржат изборот на петте преостанати членови на Судскиот совет, кој четири месеци е заглавен во Собранието.

ПДП го токми Рамадани за амбасадор

Дневник

ПДП со една нога е во Владата

А1

Ќе финишира ли вечерва влезот на ПДП во власта?

А1

ПДП и официјално во Владата

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Раселените кај Груевски

Вест - 04.05.2007

Раселените лица од кумановско-липковскиот регион вчера протестираа пред Владата поради одолжувањето на судските постапки за нивните побарувања за отштета. Се работи за околу 150 судски предмети на жители од трите села кои ги напуштија нивните домови за време на конфликтот во 2001 година, а куќите ...

Раселените бараа отштета, добија ветување

Дневник

Раселените на протест бараа брзо и ефикасно судство

А1

Деца без адреса на живеење

Дневник

Протест на раселените од липковскиот регион

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »

Спречено киднапирање автобус во Италија

Макфакс - 05.05.2007

Рим Полицаец денеска е ранет при обид на три вооружени лица да киднапираат патнички автобус во северниот дел на Италија, јавија локалните медиуми. Истите извори наведоа дека меѓу патниците на автобусот никој не е повреден. Вооружените напаѓачи упаднале во автобусот на пат кон градот Новара, 95 ...

Киднапирани седумнаесет странски работници во Нигерија

Утрински

Киднапирани четворица Италијанци во Нигерија

Утрински

Нови киднапирања во Нигерија

Макфакс

Новинар на Би-Би-Си киднапиран од исламистичка организација

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Паркирањето на „Максим Горки“ најскапо во градот

Дневник - 03.05.2007

Паркирањето на улицата Максим Горки ќе биде најскапо во градот. Советот на Град Скопје ја прифати одлуката за дополнување на ценовникот на Јавното претпријатие „Градски паркинг“, според која еден час паркирање на „Максим Горки“ ќе чини 50 денари, а месечната претплата ќе биде 5.000 денари.

Од понеделник ќе се наплаќа паркирањето во "Рамстор"

Вест

Ред на уште 4 паркиралишта

Вечер Прес

Спротивно на Законот паркинг ќе наплаќа општински човек

Вест

„Градски паркинг” презеде три нови паркиралишта

Време

Дневник

6 поврзани вести »

Ахмадинеџад: Иран ќе стане извозник на нуклеарна енергија

Макфакс - 06.05.2007

Техеран Иран планира во иднина да стане извозник на нуклеарна енергија, изјави иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад. „Ние не само што нема да ја спречиме работата на центрифугите, туку со брзо темпо ќе ги интегрираме во нашиот нуклеарен енергетски циклус, со цел да станеме извозници на ...

Ахмадинеџад-Иранските нуклеарни права не подлежат на преговори

Макфакс

Ахмадинеџад – Остро ќе им возвратиме на САД

Макфакс

Ахмадинеџад и бакнал рака на учителката!

Вечер Прес

Белорусија и Иран договорија стратешко партнерство

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »