TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-01-08 - 2007-01-14

Чочоровска во екстрадиционен притвор

А1 - 14.01.2007

Станислава Чочоровска Полетан синоќа е уапсена и по сослушувањето и е одреден екстрадиционен притвор. Таа се одзвала на повикот на белградските истражни власти, откако во српското Министерство за внатрешни работи стигнала меѓународната потерница распишана по неа, дознава А1 од органи на истрагата ...

„Политика“: Чочоровска е во екстрадиционен притвор во Белград

А1

Во Белград уапсена Станислава Чочоровска-Полетан

Канал5

Немам соработка со пријателите на Црвенковски

Време

Чочоровска в понеделник ќе даде изјава во белградската полиција?

Дневник

Утрински Канал5 А1 Вест Време Вест Дневник Утрински

52 поврзани вести »

Малики го поддржува планот на Буш за Ирак

А1 - 13.01.2007

Новиот план на американскиот претседател за Ирак ги претставува „заедничките видувања и разбирањето меѓу ирачката Влада и американската администрација“, објави денеска Кабинетот на премиерот Нури ал Малики. Тоа е прва официјална реакција на ирачката Влада во врска со новиот план за Ирак објавен од ...

Малики со поддршка на новиот план на Буш

Канал5

Сенаторите против планот на Буш за испраќање уште војници во Ирак

Утрински

Рајс: САД со акциите против Иранците во Ирак ги заштитува американските сили

Канал5

Новата стратегија е трагична грешка

Дневник

Време А1 А1 А1 Вест Утрински Утрински Утрински

50 поврзани вести »

Грција се заканува со блокада на приемот на Македонија во ЕУ и НАТО

Канал5 - 14.01.2007

Молк во државните институции по заканувачката порака на Грција дека размислува за повлекување од привремената спогодба поради преименувањето на скопскиот аеродром во „Александар Велики“. Молк во државните институции по заканувачката порака на Грција дека размислува за повлекување од привремената ...

Нимиц не понуди нов предлог за името

А1

Повеќето граѓани го поддржуваат преименувањето на аеродромот

А1

Грција е многу лута од преименувањето на скопскиот во аеродром „Александар Велики“

Канал5

Државниот врв ќе се обедини пред Нимиц околу „Александар Велики“

Утрински

Дневник Време Дневник Вест Вечер Прес Вечер Прес А1 Дневник

34 поврзани вести »

Нафтата од Русија преку Белорусија повторно потече за Европа

Утрински - 13.01.2007

МОСКВА - Русија ја обнови испораката на сурова нафта за Европа преку Белорусија по тридневниот прекин на снабдувањето. Рускиот нафтоводен оператор „Транснефт“ ја започна испораката на нафта до Германија и неколку источноевропски земји во 5,30 часот.

Руската нафта потече кон Европа

Дневник

Нафтата тече кон Европа

Вечер Прес

Обновена испораката на руска нафта за Европа

А1

Путин и Лукашенко телефонски се договориле околу нафтата за Европа

Утрински

Канал5 Вечер Прес Време Време Канал5 Дневник Време Утрински

26 поврзани вести »

Во скопски Сарај денес се бираше градоначалник

А1 - 14.01.2007

Многу полиција околу и многу набљудувачи, дури и дипломати на избирачките места. Во скопски Сарај се бираше градоначалник, во директен дуел на ДПА и ДУИ. Граѓаните посакуваа мирни избори и подобар живот од оние што ќе ги изберат.

Дивата природа на Сарај

Дневник

Сарај ќе избира градоначалник

Дневник

Сарај в недела ќе избира градоначалник и Совет

Утрински

Тачи: Единствена опција се демократски избори во Сарај

А1

Утрински Време Дневник Дневник Време Дневник Утрински Време

26 поврзани вести »

Прогласена вонредна состојба во Сомалија

А1 - 13.01.2007

Вонредна состојба и тримесечно воведување на воениот закон предложени од сомалискиот претседател, денеска ги одобри сомалискиот привремен парламент. Како што денеска соопшти претставник на парламентот, „сомалискиот привремен парламент го одобри законот со кој што се воведува вонредна состојба што ...

Американците по грешка бомбардирале овчари во Сомалија - 70 мртви

Утрински

Децата војници се кријат по поразот на исламистите во Сомалија

Вест

Американците не планираат поголем ангажман

Време

Воените лидери во Сомалија се согласија да го предадат оружјето

А1

Вест Канал5 Време Утрински А1 Утрински Дневник Канал5

21 поврзани вести »

Стопанствениците против новите празници на Владата

Утрински - 13.01.2007

Сојузот на стопански комори на Македонија не се согласува со предложените измени во Законот за празници, оценувајќи дека тој директно ќе влијае врз продуктивноста и успешното работење на стопанствениците. „Факт е дека зголемувањето на бројот на празници е контрапродуктивно во период кога Владата на ...

Власта со три нови празници обезбеди Бадинтерово мнозинство за законот

Утрински

Свети Сава и македонска слава

Време

Владата ќе го обезбеди „Бадинтер“ за законот за празниците

А1

Опозицијата: Со законот за празниците се врши дискриминизација

А1

Дневник Време А1 Канал5 Утрински Време Дневник А1

21 поврзани вести »

Ракомет: Македонија-Израел 27:26

А1 - 13.01.2007

Македонската машка ракометна репрезентација обезбеди место во баражот за пласман на европското првенство во Норвешка следната година. Нашите најдобри ракометари денеска во Кале со 27:26 го совладаа Израел и го остварија четвртиот триумф во квалификациската група со кој и теоретски е осигурано ...

Лазаров: МоЖеме да врземе четири победи во низа

Време

Против "војниците" - војнички

Вест

Победа за место во баражот

Дневник

Трката продолжува во Скопје

Вечер Прес

Време Утрински Вест Дневник Вечер Прес А1 А1 Вест

21 поврзани вести »

Телефонскиот повик ем скап ем тешко се добива

Време - 13.01.2007

НОВИ НЕРВОЗИ ПРЕД БУГАРСКИОТ КОНЗУЛАТ Пред бугарскиот конзулат во Битола нема повеќе турканици, но остануваат проблемите за добивање бугарска виза, а кај граѓаните нервоза создаваат и телефонските повици. - Во Битола дојдов во еден часот по полноќ, меѓутоа ми рекоа дека морам да се најавам по ...

Бугарските бесплатни визи не се баш бесплатни и тешко се добиваат

Утрински

Македонски аџии заглавиле во Турција поради бугарска виза

Дневник

Проблемите за добивање визи продолжуваат

А1

Граѓаните се жалат на високи телефонски сметки за закажување за бугарски визи

Канал5

Утрински Вечер Прес Време Дневник Дневник Време Утрински Утрински

19 поврзани вести »

Хашките случаи ќе се враќаат кон средината на годинава

Дневник - 13.01.2007

Враќањето на четирите хашки предмети ќе почне кон средината на годинава откако Хашкото обвинителство ќе ги заврши почнатите истраги. Ова било договорено на вчерашната средба на вицепремиерката Габриела Коневска-Трајковска и министрите за правда Михајло Маневски и за внатрешни работи Гордана ...

Повторно одложено враќањето на четирите предмети од Хаг

Утрински

Судењето на Љубе и Јохан на почетокот на април

Вест

Уште едно одложување на хашките предмети

Време

Трансфер на четирите предмети во јуни

Вечер Прес

А1 Дневник Канал5 Вечер Прес Дневник Утрински А1 Канал5

14 поврзани вести »