TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-05-14 - 2007-05-20

Струмичани без бело знаме во Скопје

Вест - 19.05.2007

ОДБОЈКА - ФИНАЛЕ НА ПЛЕЈ-ОФОТ Одбојкарите на Македонија Џио денеска (19 часот) му доаѓаат на мегдан на Фершпед Работнички во првиот натпревар од финалето на плеј-офот. Во редовите на струмичани владее умерен оптимизам и велат дека ќе се обидат да изненадат.

Струмица е подготвена да слави на улица

Време

Струмица 2005 поентира со втората меч-топка

Утрински

Струмичани подготвуваат спектакл

Вечер Прес

Старт со многу неизвесности

Вечер Прес

А1 А1 Дневник Вест Утрински Време Вечер Прес А1

30 поврзани вести »

Саркози го состави владејачкиот тим

Утрински - 19.05.2007

Премиерот Франсоа Фијон е искусен политичар кој во кариерата дури пет пати бил министер Од нашиот дописник ТОНИ ГЛАМЧЕВСКИ Париз - Франсоа Фијон добро го познава функционирањето на француската влада, бидејќи во неговата политичка кариера пет пати бил министер.

Саркози именува меѓупартиска влада

Вест

Франција доби женска влада

Дневник

Според Саркози, местото на балканските земји е во ЕУ

Утрински

Од 15 министри дури седум жени!

Вечер Прес

А1 Канал5 Дневник Вест Време Вечер Прес А1 А1

28 поврзани вести »

Маневски негира дека одобрил едногодишно помилување на Љупчо Поповски

Дневник - 19.05.2007

Шефот на државата доби предлог усогласен на седницата на Комисијата за помилување на која присуствувал и министерот за правда Михајло Маневски, соопштија од кабинетот на Црвенковски Министерот за правда Михајло Маневски сакал на осудениот поранешен државен секретар во Министерството за одбрана ...

Љупчо Поповски е помилуван по партиска линија

Време

Груевски и Црвенковски бараат допирни точки за помирување

А1

Црвенковски да објасни зошто го помилувал Љубомир Поповски

Време

Поповски помилуван од Црвенковски, од затвор излегува во октомври

Утрински

Утрински Време Дневник Вест Дневник Вечер Прес Вечер Прес А1

27 поврзани вести »

Изборното собрание на ИО за промени во ФФМ нелегитимно

А1 - 20.05.2007

Изборното собрание што вчера го одржа иницијативниот одбор за промени во ФФМ е нелегитимно, бидејќи немало кворум потребен за работа, реагира денеска претседателот Харалампие Хаџиристески. Таму имало 48, а не 54 присутни делегати, тврди актуелното раководство, посочувајќи повеќе прекршувања на ...

Емил Божиновски избран за претседател од иницијативниот одбор

А1

ФФМ не го признава за легитимно денешното собрание

А1

УЕФА ќе надгледува Собрание организирано од ФФМ

Дневник

ФФМ ги демантира обвинувањата од ИО

А1

Дневник Вест Време Вечер Прес А1 Утрински Дневник Време

20 поврзани вести »

ДУИ со една нога во Собранието

Дневник - 19.05.2007

Блиску сме до заеднички договор со ВМРО-ДПМНЕ и штом ќе финализира политичкиот дијалог ДУИ ќе се врати во Собранието, изјави вчера Теута Арифи, потпретседателка на ДУИ по состанокот на Централното партиско претседателство. - Централното претседателство со пратеничката група и со пратениците на ПДП ...

ДУИ ќе чека успех на дијалогот за да се врати во парламентот

Утрински

ДУИ се враќа во парламентот

Вест

ДУИ на чекор до враќање во Парламентот

А1

Ахмети бара политички договор со Груевски

Време

Дневник Вечер Прес Утрински Дневник Вечер Прес А1 Канал5 Утрински

18 поврзани вести »

Нешто сосема лично - Марија Шерифовиќ

Утрински - 18.05.2007

МАГАЗИН: ПРАШАЛНИК Марија Шерифовиќ, апсолутен херој на милиони Срби, пејачка со силен вокал која со евровизиската победа почна да собира сериозна конкуренција, деновиве е топ-фаца ВАЛЕНТИНА ТОДОРОВСКА Скорпија во хороскоп - упорна, верна, страсна и романтична, таа ги чува емоциите како светиот ...

Големата четворка се буни поради лошиот пласман

Утрински

Шерифовиќ на турнеја без придружните вокали

Утрински

Британски пратеници бараат да се смени гласањето на Евросонг

Дневник

Марија лута на директорот на јавниот сервис

Вечер Прес

Дневник Утрински Време Утрински Вечер Прес Време Вест Утрински

17 поврзани вести »

Србија доби нова влада со стариот премиер Коштуница

Утрински - 17.05.2007

Новата влада на Србија може да ги продолжи разговорите со ЕУ „многу брзо“, соопшти вчера Европската унија Србија прексиноќа доби нова влада. Пратениците во 23,30 часот, половина час пред истекот на уставниот рок, со јавно гласање избраа влада на чело со премиерот Воислав Коштуница.

Србија доби влада, ЕУ задоволна

Вест

Владата избрана во 20 минути до 12

Време

Србија избра нова влада - Оли Рен експресно во Белград

Дневник

Драматично до нова влада

Вечер Прес

Канал5 Канал5 А1 А1 Вест Утрински Време Утрински

17 поврзани вести »

Победа на чекор до титулата

А1 - 20.05.2007

Фудбалерите на Победа се на на чекор до повторување на шампионскиот успех од 2004 година. Безмалку ја обезбедија титулата во домашното фудбалско првенство, бидејќи во завршното прволигашко коло наредниот викенд ќе влезат со предност од два бода во однос на бранителот на титулата, Работнички Кометал.

Да се биде или не за Работнички Кометал

Утрински

Вардар ќе ја направи Победа шампион?

Време

Работнички загуби меч-топка

Дневник

Победа на чекор до втората титула

Вест

Утрински Вечер Прес Вечер Прес Вест Утрински Вечер Прес Време Дневник

16 поврзани вести »

Запленети 156 килограми хероин

Дневник - 18.05.2007

Бугарските цариници на граничниот премин Лесново запленија околу 106 килограми хероин вреден над пет милиони евра. Хероинот, кој бил пакуван во 127 пакети, се наоѓал во автобус со бугарски регистарски таблички што доаѓал од Турција.

Во Бугарија запленет хероин вреден над пет милиони евра

А1

Откриен хероин во македонски автобус

Дневник

Во македонски автобус скриен хероин

Утрински

Во Бугарија запленети 106 килограми хероин

Канал5

Време Вест Дневник Утрински Утрински Вечер Прес Утрински Вест

15 поврзани вести »

Полицијата го сомничи шефот на Кабинетот на Блер за блокирање корупциска афера

Канал5 - 20.05.2007

Лондонскиот неделник „Сандеј тајмс“ тврди дека британската полиција ја испитува електронската пошта на Џонатан Пауел, шеф на Кабинетот на премиерот во заминување, Тони Блер, осомничен дека ја блокирал истрагата за „корупција“ во договорот меѓу воениот концерн БАЕ и членови на кралското семејство на ...

Три минофрлачки гранати експлодираа во „зелената зона“ после пристигнувањето на Тони Блер во Багдад

Канал5

Блер најверојатно ќе се кандидира за претседател на Светска банка

А1

Со заминувањето на Тони Блер, Буш го губи најдобриот пријател

Утрински

Блер за последен пат како премиер го посети Буш

Вест

Дневник Канал5 Вечер Прес Вечер Прес А1 А1 Утрински Утрински

14 поврзани вести »