TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-06-11 - 2007-06-17

Македонски лобист стана советник на претседателот Буш

Време - 16.06.2007

САД Американскиот претседател Џорџ В. Буш го именуваше Ед Гилеспи, поранешен шеф на Републиканската партија, за свој советник, јави новинската куќа Асошиејтед прес. Гилеспи во Белата куќа ќе го замени Ден Бартлет, досега еден од водечките советници на Буш, кој решил да се повлече поради семејни ...

Рупел: Генералниот секретар на ОН очекува промени на ставот за Косово по средбата Буш - Путин

Канал5

И срам и штета!

Вечер Прес

Недовербата му го спасила часовникот на Буш?

Дневник

Македонија, САД, Хрватска и Албанија ќе го признаат Косово?

Време

Време Вест Утрински Утрински Дневник Утрински Вест Утрински

47 поврзани вести »

Два дена го газиме терминот на ФИФА

А1 - 17.06.2007

Македонскиот фудбал веќе два дена го гази терминот одреден од ФИФА за решавање на двовластието во домашната федерација. Викендот како да ги понесе и двете страни во конфликтот, мируваат чекајќи го понеделник, Божиновски откако го постави и последниот ултиматум, неговиот ривал да свика вонредно ...

Иницијаторите за промени не се повлекоа, следуваат санкциите

Утрински

Божиновски не отстапи, Хаџи-Ристески не попушти

Дневник

Суспензија?!

Време

Македонскиот фудбал суспендиран

Вест

Вечер Прес А1 Утрински Време Дневник Вест Време Вечер Прес

42 поврзани вести »

Ракометарите ја продолжија стагнацијата

А1 - 17.06.2007

Македонската машка ракометна репрезентација и по осум години останува без пласман на големите собири. Во бараж двомечот за учество на следното европско првенство, Словенија сепак беше преголем залак за нашиот национален тим. Во реваншот синоќа во Скопје се покажа нереалноста на најавите и на ...

Ракомет: Македонија - Словенија 32:33

А1

Најблизу сме до ЕП по пауза од седум години

Време

Со студени глави во пеколниот амбиент до ЕП

Вест

Во Кале сонот се претвора во јаве

Дневник

Вечер Прес Утрински Време Дневник Вест Вечер Прес А1 Вест

28 поврзани вести »

Вонредната палестинска Влада положи заклетва

А1 - 17.06.2007

Вонредната палестинска Влада на чело со економистот Салам Фајад денеска положи заклетва пред претседателот Махмуд Абас во Рамала. Владата има засега 10 министри, покрај премиерот. Останатите ќе бидат назначени подоцна. Се очекува владата да добие поддршка од меѓународната заедница.

Хамас презема целосна контрола врз Газа

Вест

Бан Ки-мун апелира за прекин на насилствата во Појасот Газа

Канал5

Хамас ја зазеде и ја опљачка Газа

Дневник

Борците од Хамас ја презедоа контролата во Газа

Утрински

Канал5 Време Вечер Прес А1 Канал5 Утрински Вест Канал5

26 поврзани вести »

Зошто ни треба и амбасадор на политичката култура во Македонија

Време - 16.06.2007

Пишува: Зоран Андоновски Гледам премиерот ја турка иницијативата да именува познати Македонци за амбасадори на културата во земјите каде што повремено престојуваат и се активни/работат. Милчо Манчевски ќе бил наш амбасадор на културата во Соединетите Американски Држави.

Суетата не признава добронамерност

Дневник

Матна игра на претседателот во Судскиот совет

Време

Груевски: Црвенковски е небитна личност

Вест

Што беше тоа кохабитација?

Утрински

Дневник Утрински Вечер Прес А1 Канал5 Вест Време Утрински

22 поврзани вести »

Ќе прозбори ли Методија Смиленски?

Време - 16.06.2007

КОНТРОВЕРЗНИОТ БАНКАР СЕ СМЕСТИ ВО ИСТРАЖНИОТ ЗАТВОР Мери Јордановска Тежок и мачен пат низ судските лавиринти допрва го очекува Методија Смиленски, контроверзниот бизнисмен што завчера беше екстрадиран во Македонија за да се соочи со обвиненијата тешки 50 милиони евра.

Смиленски во Шутка во ќелија со уште четворица притворени

Утрински

Судот не знае за што ќе го суди Смиленски

Дневник

Смиленски ќе прозбори

Вест

Син му на Смиленски остана без бензин

Вечер Прес

А1 Утрински Вест Утрински Дневник Канал5 Време Вечер Прес

20 поврзани вести »

Независност, најлошо решение

Вечер Прес - 16.06.2007

Претседателот на Србија Борис Тадиќ и премиерот Коштуница вчера во Белград имаа одделни средби со министерот за надворешни работи на Италија, Масимо Д'Алема.Тадиќ оцени дека едностраното признавање независност на Косово, без одлука на Советот за безбедност, би било најлошо решение.

Србија предупредува против признавање на Косово

Време

Србија ќе ги ревидира односите со оние што ќе го признаат Косово

Утрински

Коштуница: Едностраното прогласување независност на Косово осудено е на неуспех

Вест

Бан побара независност за Косово

Време

Канал5 Дневник Канал5 Вечер Прес Вечер Прес Дневник Утрински Утрински

20 поврзани вести »

НАТО бара решавање на отворените прашања во Западен Балкан

Утрински - 16.06.2007

Според Еленовски, поддршката за прием на Македонија во НАТО оди кон акламативна БРИСЕЛ - Министрите за одбрана на НАТО побараа вчера од Македонија и од другите земји во Западен Балкан да воспостават добри меѓусоседски односи и да работат на изнаоѓање заеднички прифатливи решенија за отворените ...

Ќе има покани од самитот во Букурешт

Дневник

Франција ја поддржува Македонија за членство во НАТО

Време

НАТО напролет има намера да се шири

Вечер Прес

Дипломатска офанзива за членството во НАТО

Утрински

Вечер Прес Утрински Дневник Време Време Време Дневник Утрински

19 поврзани вести »

Филм заборавен во промотивниот гламур

Време - 16.06.2007

ПО ПРЕМИЕРАТА НА „ЕЛЕГИЈА ЗА ТЕБЕ“ Премиерот доцнел еден час, Слаѓана Тасева имала фустан со најдлабоко можно деколте на грбот, Љубиша Георгиевски стасал во џип... Но, каков беше филмот за Рацин што авторската екипа така интензивно го најавуваше по медиумите? Филмот за Рацин, резултат на ...

Љубов голема, стварна...

Вечер Прес

„Елегија за тебе“ - премиера со поезија, емоции и гламур

Утрински

Филмот за Кочо Рацин ја трогна публиката

Дневник

Филмот за Рацин бара одговори

Вест

Вечер Прес А1 Канал5 Утрински Дневник Дневник Утрински А1

17 поврзани вести »

Русевски се радуваше и на Мерцедес опен

А1 - 17.06.2007

Предраг Русевски ја продолжи успешната серија триумфи на ИТФ фјучерс тениските турнири. Славеше на седми пат сезонава, двапати по ред во Скопје. Победник е на Мерцедес опен. Во завршната пресметка како и пред една недела беше подобар со 2:0 од бугаринот Ивајло Трајков.

Русевски и Магдинчев во дубл го освоија Мерцедес Опен

А1

Мартиновски заврши со настапот

Дневник

Мартиноски запрен во Скопје по голема борба

Утрински

Мартиноски запрен во четврт-финалето

Вест

А1 Утрински А1 А1 Утрински Вест Дневник Вечер Прес

17 поврзани вести »