TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-06-11 - 2007-06-17

Нападната уште една сунитска џамија во Ирак

Канал5 - 16.06.2007

Сунитска џамија денеска е срамнета со земјата во ирачкиот град Басра, пренесува МИА. Напаѓачите паркирале камионети полни со експлозив во близина на џамијата Ал Ашрах ал Мубашра во квартот Хакимија. Експлозивот бил активиран со далечински управувач.

Продолжи уривањето џамии во Ирак

Вест

Уриваат џамии во Ирак!

Вечер Прес

Ал Каеда уништи две минариња, се очекува бран насилство

Вест

Повторно нападната светата шиитска џамија

Време

Утрински Дневник Канал5 Вечер Прес А1 Канал5

11 поврзани вести »

Милошевиќ шокиран од кривичната пријава за шверц со цигари

Време - 15.06.2007

АКЦИЈА „МРЕЖА“ Марко Милошевиќ, синот на починатиот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, негира било каква вмешаност во балканскиот шверц со цигари, откако белградското обвинителство го обвини во акцијата „Мрежа“. „Шокиран сум.

Марко Милошевиќ го отфрли обвинението за вмешаност во шверц на цигари

Канал5

Мира Марковиќ нема да се јави на суд во Србија

Дневник

Македонија како островот на Црниот пират

Време

И Марко Милошевиќ во „Мрежа“

Време

Утрински Дневник Утрински Вечер Прес А1

10 поврзани вести »

Втора последователна победа на Хамилтон

А1 - 17.06.2007

Луис Хамилтон во Индијанаполис извозе уште една извонредна трка и ја освои својата втора последователна победа, пред клубскиот колега од Мекларен, Фернандо Алонсо. Британецот уште еднаш демонстрираше возачка зрелост несвојствена за неговите години и доминираше во текот на целата трка.

Пол позиција за Хамилтон во Индијанаполис

А1

Индијанаполис дебитантски предизвик за Хамилтон

Дневник

Алонсо решен да му стави крај на својот кошмар во Индијанаполис

Утрински

Последна година за Индијанаполис?

Вечер Прес

Дневник Дневник Утрински Дневник Вечер Прес

10 поврзани вести »

Нема лекарска грешка во лекувањето на Карпуш Бошковски

Дневник - 12.06.2007

Министерот Имер Селмани ќе формира стручна комисија што ќе испита што било преземено за пациентот и дали има нечија одговорност Нема лекарска грешка во лекувањето на починатиот професор Карпуш Бошковски, оцени Стручниот колегиум на Клиниката за торако-васкуларна хирургија, на која во саботата ...

Во случајот со Бошковски нема лекарски пропуст

Утрински

Немало лекарска грешка во случајот „Бошковски“

Време

Карпуш Бошковски

Утрински

Нема лекарска грешка кај починатиот Бошковски

Вечер Прес

А1 Дневник Утрински Канал5 Вест

10 поврзани вести »

За 60 мали хидроцентрали 102 понуди

Дневник - 16.06.2007

Осумнаесет компании, меѓу кои најголем дел се домашни, доставија 102 понуди за изградба на 60 мали хидроцентрали. Понудите вчера ги отвори комисија во Министерството за економија, која треба да утврди дали ја содржат потребната документација, по што ќе следи евалуација и избор на најповолни ...

Наместо на 60, хидроцентрали ќе се градат на 41 локација

Канал5

Осумнаесет компании во трката за изградба на 60 мали хидроцентрали

Утрински

За 60 хидроцентрали 102 понуди

Време

За 60 мали хидроцентрали - 102 понуди

Вечер Прес

А1 Канал5 Време Вечер Прес

9 поврзани вести »

Атина ги одби сугестиите од Барнс за името

А1 - 13.06.2007

Официјална Атина ги одби сугестиите на заменик државниот секретар на САД Николас Барнс за билатерални разговори за името меѓу Македонија и Грција. Заменик портпаролот на грчката влада Евангелос Антонарос на прашање дали Атина би прифатила директни разговори за името со Скопје, дал негативен одговор.

Барнс го обвини Иран дека доставува оружје за талибанците

А1

Николас Барнс тврди дека Иран доставува оружје и за талибанците

Канал5

САД не сакаат да бидат посредници за името

Дневник

Грците во клинч

Вест

Вест Дневник А1 Канал5

9 поврзани вести »

Македонија напреднала, но не доволно

Вест - 14.06.2007

СПОРЕД ИЗВЕШТАЈОТ ЗА ТРГОВИЈА СО ЛУЃЕ НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ Македонија за разлика од 2006 година напредувала малку во борбата против трговијата со жени и деца, но сеуште е извор, транзит и во помала мерка, крајна дестинација на трговија со бело робје, се наведува во годишниот Извештај за трговија ...

Девојки од источна Македонија се продаваат во западна

Време

Македонија напредува во битката со трговијата со луѓе

Дневник

Македонија е извор и транзитна земја на трговијата со луѓе

Утрински

Напредуваме, но не доволно

Вечер Прес

А1 А1 Канал5 Дневник

9 поврзани вести »

Во Црна Гора уапсен генералот Властимир Ѓорѓевиќ

А1 - 17.06.2007

Во Црна Гора денеска е уапсен поранешниот генерал на српската полиција Властимир Ѓорѓевиќ, обвинет за воени злосторства направени за време на војната 1998-99 година во Косово. Антон Никифоров од Хашкиот трибунал изјави дека во тек е пренесувањето на Ѓорѓевиќ во Шевенинген.

Во Црна Гора уапсен поранешниот генерал на српската полиција Властимир Ѓорѓевиќ

Канал5

ЕУ ги продолжи разговорите со Србија

Утрински

Србија до есен ќе ја потпише Спогодбата со ЕУ?

Дневник

И официјално продолжување на преговорите на Србија со ЕУ

Вест

А1 Канал5 Вест Дневник

9 поврзани вести »

Утре концерт на Таркан во Скопје

А1 - 17.06.2007

Мегапопуларниот турски пејач и една од најголемите европски и светски музички ѕвезди Таркан слета на скопскиот аеродром „Александар Велики“. Тој утре со почеток во 21 часот за првпат ќе и се претстави на македонската публика на гала концерт на Градскиот стадион.

Таркан ќе вечера паста и телешко со пилав

Утрински

Таркан ќе биде пречекан како да е турски претседател

Вест

Таркан во Скопје како претседател на Турција

Време

Турската амбасада во Скопје ќе го обезбедува Таркан

Утрински

Дневник Вечер Прес Вест

8 поврзани вести »

До ноември, Македонија и ЕУ треба успешно да си го завршат својот дел од работата

Канал5 - 17.06.2007

Македонија може да очекува позитивен сигнал од Брисел на крајот на оваа година доколку го одработи својот дел од евроинтегративниот процес, а тоа во овој момент значи целосно спроведување на судските реформи, на кои ЕК инсистира веќе долго време.

Владата попушта пред барањата на Брисел

Утрински

Бугарија и Романија н’ оддалечија од ЕУ

Дневник

Наместо кавги ЕК очекува работа

Дневник

ЕК може да ја сопре помошта за Бугарија

А1

А1 Канал5 Утрински

8 поврзани вести »