TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-06-11 - 2007-06-17

Проработе првиот блок

Време - 15.06.2007

ВО РЕК „БИТОЛА“ Од вчера првиот блок во термоцентралата на РЕК „Битола“ повторно работи. Ремонтните активности се завршени четири дена пред предвидениот рок и овој блок брзо ќе биде вклучен во електроенергетскиот систем со максимално производство.

Нема енергетска криза

Дневник

Едниот блок на РЕК „Битола“ вчера пуштен во работа

Утрински

Првиот блок пуштен во работа

Вечер Прес

Заврши ремонтот на првиот блок во „РЕК Битола“

А1

Утрински Канал5 Вечер Прес

8 поврзани вести »

Ќе се размислува за укинување на здравствениот придонес

Дневник - 14.06.2007

Вреди да се размисли за укинување на придонесот за здравствено осигурување, рече министерот за финансии Трајко Славески. Но тој негира дека Владата тоа би го реализирала преку зголемување на данокот на додадената вредност. Тој истакна дека неговата поранешна идеја за укинување на здравствениот ...

Значителен напредок во реформите во здравството

Време

За Светска банка прифатливо укинување на придонесот за здравство

Утрински

Се размислува за укинување на здравствениот придонес

Вест

Светска банка бара здравствен ДДВ

Дневник

Време Вечер Прес Канал5

8 поврзани вести »

Краток, но еуфоричен концерт на "Пласибо"

Вест - 14.06.2007

"Чудно е зошто големите момци ги туркаат малите девојчиња наназад. Не бидува така во земјата 'Пласибо'. Сите девојчиња напред, а момчињата да отстапат назад. И не свириме до дека не се случи тоа", беа зборовите на Брајан Молко, пејачот на рок-групата "Чудно е зошто големите момци ги туркаат малите ...

Музичка експресија со затскриени пораки

Време

Плацебо-ефект без кулминација

Дневник

Звучна перфекција на британското трио „Пласибо“

Утрински

Placebo - кратко и слатко

Вечер Прес

Вест Дневник Утрински

8 поврзани вести »

Собрани 240.000 денари за Зоолошката

Вест - 14.06.2007

На неделниот хепенинг "Од срце за Зоолошката градина" само од продажбата на влезници собрани се 240.000 денари. Собраните средства ќе бидат искористени за реконструкција на дел од живеалиштата на животните и за подобрување на условите во градината.

Собрани 240.000 денари за обнова

Време

Собрани 4.000 евра за Зоолошката

Дневник

Собрани 240 илјади денари

Вечер Прес

Редици за спас на Зоолошката градина

Вест

Утрински Дневник Вечер Прес

8 поврзани вести »

Англиска кралица со балкански манири

Време - 15.06.2007

Проф. д-р Владо Бучковски Додека Албанија и нејзиниот претседател го одликуваа американскиот претседател Џорџ Буш со највисокиот државен орден, кај нас претседателот на Република Македонија донесе Указ со кој ја одликува Македонската православна црква со највисокото државно одликување „Орден на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ја навреди МПЦ

Дневник

Личниот анимозитет над националното...

Утрински

Црвенковски му го врачи орденот на г.г. Стефан

Дневник

МПЦ го доби орденот за вековната борба

Утрински

Време Вест Вечер Прес

8 поврзани вести »

Удрени темелите на „Злетовица“

Време - 15.06.2007

ПО ПОЛОВИНА ВЕК ЧЕКАЊЕ Неколку години најавуваниот проект што треба да го реши проблемот со водоснабдувањето во источна Македонија, хидросистемот „Злетовица“, кој се најавува цели 50 години, конечно почна да се гради. Почетокот на работите го означи премиерот Никола Груевски, кој истакна дека ова е ...

Удрен камен-темелникот на браната на „Злетовица“

Дневник

Хидросистемот „Злетовица“, конечно, почна да се гради

Утрински

Злетовица ќе снабдува со вода 120 илјади жители

Вест

Буквар за Јапонскиот амбасадор

Вечер Прес

А1 Дневник Канал5

8 поврзани вести »

Судијата Мемети тврди дека е невин

Дневник - 13.06.2007

СУДИЈАТА Не сум виновен. Постапив совесно и законски донесов ослободителна пресуда. Вака вчера се бранеше разрешениот гостиварски судија Неџет Мемети во Основниот суд Скопје 1, каде што му се суди дека искинал судска одлука. Судијата е обвинет за злоупотреба на службената должност.

Гостиварскиот судија Мемети обвинува за монтиран процес

Утрински

Не сме зеле провизија од царината за запленети возила, се бранат гостиварските судии

Канал5

Донел пресуда која не постои во Законот

Вест

Пресуда беше законита, а правдата задоволена?!

Вечер Прес

Канал5 Дневник Вечер Прес

8 поврзани вести »

Триста стојалишта за 3.000 таксисти

Време - 16.06.2007

СПОРЕД УСВОЕНАТА НАЦРТ-ОДЛУКА ЗА ТАКСИ-ПРЕВОЗ Само 362 места се предвидуваат на такси-стојалиштата за вкупно 3.000 таксисти во Скопје, според нацрт-одлуката за такси-превозот што ја усвои градскиот совет. Повеќе советници реагираа дека во одлуката има пропусти, па затоа решија да ја усвојат во вид ...

Скопје ќе има само 3.000 таксисти

Вест

Такси-превозот ќе се уредува на јавна расправа

Утрински

Таксистите не сакаат ограничен број возила

Утрински

Таксистите повторно на протести

Време

Дневник Утрински Дневник

8 поврзани вести »

Општините ќе го враќаат градскиот долг

Време - 13.06.2007

ЗА ДА СЕ РЕШИ ПРОБЛЕМОТ СО ЈАВНОТО ОСВЕТЛУВАЊЕ Десетте скопски општини ќе треба да учествуваат во враќањето на градскиот долг од два милиони евра за јавното осветлување, според договорот што го постигнале на завчерашниот состанок во Министерството за локална самоуправа, на кој присуствувале и ...

Градот и општините не се договорија за јавното осветление

Утрински

Мракот во Скопје оложен за две недели

Вест

Граѓаните куртулија од мрачни улици

Дневник

Исклучување на уличното осветлување одложено

Вечер Прес

Вест Канал5 Време

8 поврзани вести »

Трпеноски: Имотот на Димов е легален

Вест - 16.06.2007

АДВОКАТОТ НА ЕКСМИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО ЌЕ СЕ ЖАЛИ Јован Трпеноски, адвокатот на ексминистерот за здравство Владо Димов, уште не го добил решението на Управата за јавни приходи за плаќање на данок во износ од 780.000 евра, но сигурно ќе вложи жалба.

Полномошникот на Димов ја обвинува УЈП дека не е испочитувана процедурата

Утрински

УЈП ќе го заплени имотот на Димов ако не го исплати долгот

А1

780 илјади евра за непријавен имот

Вест

Владо Димов ќе враќа 780.000 евра за неплатен данок

Време

А1 Канал5

7 поврзани вести »