TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-06-11 - 2007-06-17

Ограбен банкомат на Тутунска банка

Дневник - 12.06.2007

БАНКА Крадци ограбиле банкомат на Тутунска банка, поставен во продавница за автоделови, во саботата ноќта, во скопската населба Чаир. Полицијата дополнително треба да утврди колку пари однеле крадците. Кражбата се случила ноќта меѓу саботата и неделата.

Ограбен банкомат на Тутунска банка

Вест

Од банкомат украдени еден милион денари

Време

Провален банкомат на Тутунска банка во Чаир

Утрински

Украдени пари од банкомат

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Го киднапирал братучедот оти му должел 60.000 евра

Утрински - 16.06.2007

Скопјанец со осум пријатели го киднапирал својот братучед за да го принуди за да му ја препише семејната куќа во населбата Бутел. Веби С. не успеал да си ги врати 60.000 евра што му ги зајмил на братучедот Неџат С., поради што го грабнал, го претепал, а потоа го принудил да потпише изјава дека ...

Грабнал роднина за долг од 60.000 евра

Дневник

Го киднапирал и го мачел својот братучед

Време

Го затвориле во дупка и го принудиле да им ја препише куќата

Вест

Го грабнале братучедот за долг од 60.000 евра

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Две жени повредени од гром во Велешко

Утрински - 14.06.2007

Две жени се повредени од удар на гром во велешкото село Горно Јаболчиште. Васфие (21) и нејзината золва Резие (29) Зекирови, со уште две соселанки и децата, работеле на нива близу селото кога започнало невремето. За да го избегнат, потрчале кон селото, но на половина пат до нивата куќа удрил гром, ...

Гром удри во две жени на нива

Вест

Две жени повредени од удар на гром

Дневник

Гром повреди две жени

Вечер Прес

Гром повреди две жени во Горно Јаболчиште

А1
5 поврзани вести »

Наскоро „опел астра“ од Крагуевац

Утрински - 12.06.2007

Договорите меѓу крагуевачката "Застава" и "Џенерал моторс" за монтажа на модели на "опел" во Крагуевац се при крај, неофицијално дознава весникот "Вечерње новости". Клучните детали на двете компании кои траат повеќе од две години, се' усогласени, останува уште согласноста од српската влада.

Наскоро и "опел астра"

Вечер Прес

Наскоро производство на „Опел Астра“ во Крагуевац

А1

Еден загинат,тројца повредени во судир на "пасат" и "опел астра"

Вест

Во судир на „опел“ и „пасат“ еден загинат на патот Охрид- Кичево

Утрински
5 поврзани вести »

"Лукоил" ја освети втората бензинска во Македонија

Вест - 13.06.2007

До крајот на месецов Лукоил ќе ја пушти во употреба и бензиската пумпа во Битола, најавија од компанијата на вчерашното свечено осветување на втората бензиска пумпа на руската компанија во Македонија, што е лоцирана на Стража.

„Лукоил“ е симбол на патот што го трасира Русија

Време

„Лукоил“ отвори бензинска пумпа на Стража

Утрински

Нафтената компанија „Лукоил“ не си оди од Македонија

Дневник

„Ваз Лада“ заинтересирана за влез во Македонија

А1
5 поврзани вести »

Состојбата со злоупотреба на детскиот труд останува алармантна

А1 - 12.06.2007

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ по повод 12 јуни, Меѓународниот ден против злоупотреба на детскиот труд, потсетува дека и покрај тоа што Република Македонија пред шест години ја ратификуваше Конвенцијата против злоупотреба на детскиот труд, состојбата останува алармантна.

Алармантна злоупотреба на детскиот труд во Македонија

Дневник

Илјада деца го минуваат своето детство на улица

Утрински

Злоупотреба на детскиот труд

Канал5

Алармантна бројката на деца чиј труд се злоупотребува

А1
5 поврзани вести »

Дрнч и стари конзерви за војската до септември

Време - 16.06.2007

И ПОКРАЈ СИЛНИТЕ ТЕНДЕРИ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОДБРАНА Александар Божиновски Војниците ќе мора да ја јадат мешавината од сите манџи позната како дрнч, стари конзерви од резервите и да носат стара униформа и покрај тоа што Министерството за одбрана пред околу еден месец распиша тендери по скратена ...

Ајтов: Еленовски да престане со политикантството

Вест

Ајтов нишанел на министерот Еленовски

Дневник

Повисоки плати и заборавање на терминот „технолошки вишок“

Време

Вработените во АРМ протестираа за поголеми плати

Утрински
5 поврзани вести »

Пченицата нема да остане неоткупена

Дневник - 15.06.2007

За увоз на пченица може да се размислува дури откако ќе бидат откупени домашните количества, изјави вчера министерот за земјоделство Ацо Спасеноски по средбата со претставници на Федерацијата на фармери на Македонија. - Го разгледавме барањето на мелничарите за увоз на пченица од Бугарија.

Мелничарите незаинтересирани за домашното жито

Дневник

Пченицата ќе се откупува по 7 - 8 денари за килограм

Утрински

Мелничарите бараат забрана на увозот на косовско брашно

А1

Мелничарите ќе ја откупуваат пченицата по седум денари

Канал5
5 поврзани вести »

Смртна казна за порнографија во Иран

Вест - 15.06.2007

ТЕХЕРАН, 15 јуни (АП) - Завчера иранскиот парламент поддржа предлог-закон кој би можел да доведе до смртна казна за лицата осудени за производство на порнографски филмови. Со 148 гласа за и пет против, парламентарците одобрија мерка која вели дека "тие што прават порнографски дела и главните ...

Иран ќе ги стрела порноѕвездите

Време

За порно филм смртна казна!

Вечер Прес

Над 1/2 Чеси за смртна казна

Вечер Прес

Повеќе од половина Чеси го поддржуваат враќањето на смртната казна

Канал5
5 поврзани вести »

СДСМ: Владата го стимулира шверцот на цигари

А1 - 17.06.2007

По информацијата на А1 дека Царинската управа времено го запре увозот на цигарите „Марлборо“ од брендот на „Филип Морис“, реагираше опозицијата. СДСМ обвинува дека со овој потег власта го стимулира шверцот на цигари. „Со ваквата скандалозна реакција на Царината буџетот на РМ ќе остане полесен за ...

Нема марлборо по продавниците, тезгињата преполни

Време

„Марлборо“ може да се најде само под тезга

Утрински

„Филип Морис“: Нема ништо спорно со увозната цена на „Марлборо“

А1

Царината блокираше контингенти со цигари „Марлборо“

А1
5 поврзани вести »