TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-06-11 - 2007-06-17

Почина Курт Валдхајм

Време - 16.06.2007

КРАЈ ЗА КОНТРОВЕРЗНИОТ ПОРАНЕШЕН ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ Поранешниот генерален секретар на Обединетите нации и претседател на Австрија Курт Валдхајм почина завчера, на 88-годишна возраст, јави новинската агенција Асошиејтед прес.

Смртта на Валдхајм не ја симна контроверзноста за него

Утрински

Умре Курт Валдхајм

Дневник

Умре Курт Валдхајм

Утрински

Умре Курт Валдхајм

Вест
5 поврзани вести »

Загина возач на "фелиција", тројца повредени во судир со камион

Вест - 16.06.2007

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ ВЕЛЕС - ПРИЛЕП Вчераутро во 9 часот, на регионалниот пат Велес - Прилеп се случи тешка сообраќајна несреќа во која животот го изгуби Васил Трајков (56) од село Колешино, Струмичко. Со тешки повреди се здобија неговите пријатели Тимо Ѓоргиев (55) , Зоран Николов (39), како ...

Еден загинат, тројца повредени кај Градско

Утрински

Загина едно, а три лица се повредени

Вечер Прес

Еден загинат и тројца повредени во судир кај Градско

А1

Еден загинат, тројца повредени во сообраќајка на патот Прилеп - Велес

Канал5
5 поврзани вести »

Криел оружје под кревет

Вест - 13.06.2007

ВО КУЌА ВО СКОПСКОТО СЕЛО СВЕТА ПЕТКА Завчера полицијата извршила претрес и и го привела А.А. (46) од скопското село Сета Петка. Против него, како што информираа вчера во МВР, е поднесена и кривична пријава под сомнение дека го сторил кривичното дело недозволено држење на оружје и распрснувачки ...

Илјада луѓе дневно гинат од огнено оружје

Утрински

Кампања против производтство и користење оружје

Вечер Прес

Глобална недела на акција против оружјето

А1

Недела за борба против оружјето

Канал5
5 поврзани вести »

Интер предлага замена на Адријано за Ето

Утрински - 16.06.2007

Италијанскиот првак Интер, е готов да му предложи трампа на каталонскиот гигант Барселона, според која напаѓачот Адријано би заминал во редовите на шпанскиот прволигаш Барселона, а во спротивен правец би пристигнал камерунецот Самуел Ето, пишува во вчерашниот број на шпанскиот дневен весник „Ел ...

Венгер подготвен да го продаде Анри

Вечер Прес

Ето останува во Барселона

Дневник

Ето го сака Анри за тандем во Барса

Вечер Прес

Ето пропушти финале поради манекенка

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Ахмети бара и Албанците да се вклучат во преговорите за името

Дневник - 16.06.2007

Албанците од Македонија треба да бидат вклучени во преговорите за името, и' соопштил лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани. Нивната прва официјална средба вчера се одржала во Министерството за надворешни работи во Атина, ни изјави партискиот функционер ...

И Албанците да преговараат за проблемот со името

Вечер Прес

Бакојани: Нема во НАТО под уставното име

А1

Али Ахмети во Атина се сретна со грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани

Канал5

Можна е средба на Коневска и Бакојани во Атина

А1
5 поврзани вести »

На скопскиот плоштад се одржа втората скутеријада

Канал5 - 17.06.2007

Безбедност, култура на возење и подигање на свеста кај учесниците во сообраќајот е мотото на повеќе од 100 учесници на скопската скутеријада. Тие денеска на ревијалниот дел од манифестацијата, групно возеа скутери од градскиот плоштад до Карпош 4.

Скутеријада низ градските улици

Дневник

В недела Втора скутеријада

Вест

Скопјани ќе се натпреваруваат на втората скутеријада

Утрински

Скутеријада по втор пат

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Фатен арамија по куќи и станови

Вест - 15.06.2007

ВО СКОПЈЕ Скопската полиција завчера го уапсила Насер.И. (34) под сомнение дека од почетокот на годинава извршил четири тешки кражби во скопските населби Кисела Вода, Центар и Карпош. Досега полицијата расветлила три кражби во станови и една во куќа, од каде што украл стока, златен накит, пари и ...

Притворен крадец

Дневник

Кривични пријави за сериски крадци

Време

Прилепчани осомничени за кражби

Дневник
4 поврзани вести »

Задар испушти победа за титула

Дневник - 14.06.2007

ХРВАТСКА: Задар загуби дома од Цибона со 89-90 во четвртиот меч (2-2 во победи) на финалето на хрватскиот плејоф и сега клубот, за кој настапува македонскиот центар Тодор Гечевски , ако сака да ја освои титулата, ќе мора в сабота, во мајсторката, да триумфира на гостински терен, во Загреб.

Перо Антиќ во финалето

Вест

Во Задар топло - студено

Вечер Прес

Гечевски со Задар блиску до титулата во Хрватска

Утрински
4 поврзани вести »

Загинал при пад од дрво

Дневник - 12.06.2007

Скопјанецот Димитар Шимбов (65) загинал откако паднал од дрво во својот двор во населбата Ѓорче Петров. Несреќата се случила завчера во 11 часот, на улицата Панајот Гиновски. Во критичното време Шимбов берел вишни, качен на дрвото. Во еден момент се лизнал и паднал.

Паднал од вишна и починал

Вест

Паднал од вишна и починал

Утрински

Починал откако паднал од вишна

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Повредените деца во сообраќајката кај Охрид надвор од животна опасност

Утрински - 14.06.2007

ОХРИД - Шеснаесетгодишниот Шпатим Османи, кој се здоби со тешки повреди во завчерашната сообраќајка кај Охрид, е надвор од животна опасност, велат од Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ во Охрид. Животите не им се во опасност ниту на неговата сестра и братот, кои исто ...

Таткото загина, трите деца тешко повредени во сообраќајка кај Охрид

Утрински

Тешка сообраќајна несреќа на патот Охрид - Скопје

Канал5

Шестмина повредени во судир на "застава 101" и "хјундаи"

Вест
4 поврзани вести »