TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-06-18 - 2007-06-24

Изборно вонредно собрание на ФФМ пуста желба на иницијаторите

Утрински - 23.06.2007

Препораките на ФИФА и на УЕФА се да се одржи редовно собрание, а не изборно, на кое само ќе се дискутира за проблемите МИОДРАГ МИЦКОВИЌ Иако Фудбалската федерација на Македонија ги избегна санкциите од страна на ФИФА и УЕФА што ни се закануваа поради двовластието во раководењето на Федерацијата и ...

Божиновски ќе го тужи Хаџиристески за клевета

Утрински

Иницијаторите повторно бараат изборно собрание

Вест

Втората лига со 17 екипи

Вест

Хаџиристески ги поништи сите одлуки на Божиновски

Утрински

Дневник Време Вест Дневник Вечер Прес Вечер Прес А1 Вест

39 поврзани вести »

Русија и Македонија со спротивни позиции за Косово

А1 - 24.06.2007

Зад срдечноста на двајцата претседатели Владимир Путин и Бранко Црвенковски и секако добрите политички односи меѓу нивните земји, Русија и Македонија имаат дијаметрално спротивставени позиции по прашањето на идниот статус на Косово.

Ако Русија стави вето на планот на Ахтисари косовскиот парламент ќе прогласи независност

Канал5

Советот за безбедност не постигна договор за Косово

А1

САД ќе го признаат Косово

Време

Во Советот за безбедност без договор за вториот предлог- резолуција за Косово

Канал5

Време Вест Утрински Дневник Вечер Прес А1 Канал5 Време

28 поврзани вести »

Судски процес против Ѓукановиќ поради шверц со цигари

А1 - 23.06.2007

Италијанското обвинителство во Бари ја заврши истрагата за големиот шверц на цигари во последната деценија и одлучи да покрене судски процес против поранешниот црногорски премиер Мило Ѓукановиќ, тогашниот министер за финансии Мирослав Иванишевиќ и трговскиот претставник за Црна Гора во Италија ...

На сите криминалци ќе им дојде редот

Време

Полициски ветеран собира докази за тутунските босови

Време

ЛДП предлага укинување на давачката од девет денари за кутија цигари

Утрински

ЛДП е против давачката од 9 денари за цигарите

Дневник

Дневник Време Вечер Прес Вечер Прес Време Утрински Вест Канал5

26 поврзани вести »

Пазарџиите во Штип продолжуваат со протестите

А1 - 24.06.2007

Пазарџиите во Штип продолжуваат со протести да се спротивставуваат на намерата на власта да ги фискализира. Се жалат дека работат под отворено небо, наместо на затворен пазар, во нехигиенски услови. Бараат државата прво да им обезбеди подобри услови за работа, а потоа да ги фискализира.

Штипските пазарџии го блокираа градскиот пазар

Канал5

Пазарџиите на улиците, УЈП не попушта за фискализација

Утрински

Пазарџиите и рекоа „не“ на фискализацијата

Време

Минатата влада не доведе до пазар, а оваа на улица

Вест

Дневник Вест Вечер Прес А1 Утрински Канал5 Дневник Дневник

26 поврзани вести »

Црвенковски подготвен за консултации со партиите

Дневник - 23.06.2007

Шефот на државата нерешил дали ќе оди со истите или со нови кандидати за членови на Судскиот совет Претседателот Бранко Црвенковски е подготвен за консултации околу комплетирањето на Судскиот совет и за судските реформи. Но, за него е неприфатливо да се смета дека неговите кандидати треба да ...

Црвенковски ќе ги соопшти предлозите за Судски совет по оние на партиите

Утрински

Црвенковски ќе ги чека кандидатите за Судскиот совет од Собранието

А1

Црвенковски подготвен да се вклучи во консултациите за докомплетирање на Судскиот совет

Канал5

Тактизирање до последен момент

Дневник

Вечер Прес Вест Дневник Утрински Време Вечер Прес Канал5 Дневник

25 поврзани вести »

Охрид во грч пред форумот на НАТО

А1 - 24.06.2007

Охрид во грч, пред светскиот собир македонски менталитет. Двајца без тројца се обидуваат да го средат дрворедот на конечно осветлениот дел од Билјанини извори до „Свети Стефан“, каде главно ќе циркулираат странските дипломати.

Воените претставници на НАТО ја сметаат Македонија за нова членка

А1

До година или сите или никој во НАТО

Вест

Во НАТО или сите или никој

Време

Посебен режим на сообраќај за НАТО форумот

Вест

Утрински Вечер Прес А1 Канал5 Време Време А1 Утрински

22 поврзани вести »

Џабе затвор без конфискација на имот

Дневник - 23.06.2007

Ако Смиленски го врати незаконски стекнатиот имот, полза ќе имаат и државата и вработените во фирмите што незаконски ги приватизирал, вели бизнисменот Ристо Гуштеров Македонија нема никаква полза ако само ги осуди со затворска казна тие што направиле криминал и ја оштетиле државата, без да им го ...

Смиленски се соочи со истражните органи

Време

Смиленски прозборе

Вечер Прес

Прв распит на Смиленски за два случаи

А1

Смиленски ќе се соочи и со гневот на стечајците

Време

Канал5 Дневник Вечер Прес Дневник Вест Време Вечер Прес А1

21 поврзани вести »

Владата задоволна од европскиот компромис

А1 - 24.06.2007

Компромисот меѓу европските лидери, со кој се создадоа услови за реформа на европските институции, за македонската Влада е одлична вест. За официјално Скопје, по договорот со кој во 2009-та ќе биде овозможен влез на нови членки, сега останува само исполнување на критериумите од Копенхаген.

Европската унија е деблокирана – нејзините лидери рано изутрината постигнаа договор

Канал5

Европските лидери ги надминаа разликите

А1

Нема позначаен напредок за новиот европски устав

Време

Лидерите на ЕУ постигнаа договор за нова европска спогодба

Канал5

Утрински Вечер Прес А1 Дневник Дневник Утрински Канал5 Канал5

17 поврзани вести »

Израел ги деблокира финансиските средства за Палестинците

А1 - 24.06.2007

Израелскиот кабинет денеска ги деблокира финансиските средства за палестинската Влада, соопшти претставник на израелските власти. Средствата потекнуваат од даноците и царинските такси кои Палестинците што работат во Израел ги плаќаат.

В понеделник средба Абас - Олмерт

Вест

Хамас предлага влада составена од технократи

А1

Хамас ја украл Нобеловата награда на Арафат

Време

Израелски тенкови бранат Палестинци од Хамас

Дневник

А1 Утрински Канал5 Утрински Дневник Време Вечер Прес Дневник

16 поврзани вести »

Алхемија во статистиката

Утрински - 23.06.2007

ЕДИТОРИЈАЛ МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ Кога паѓа индустриското производство или домашниот бруто-производ, тогаш за властите е виновна статистиката, а не нивните лоши економски мерки. Во такви случаи, најчесто, прва паѓа методологијата, а набрзо потоа и директорот на Државниот завод за статистика.

Плимата ги крева сите лотки

Утрински

Ако џи-ди-пито ни расте, зошто Македонија паѓа?

Време

Бизнисмените со поделени мислења за порастот на БДП од 7 отсто

Утрински

Бура околу растот на БДП, дали се тоа вистинските бројки

Утрински

Вест Дневник Време Време Вечер Прес Утрински Дневник Канал5

16 поврзани вести »