TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-06-25 до 2007-07-01

Буш и Путин на дводневен самит во Мејн

А1 - 01.07.2007

Џорџ Буш и Владимир Путин во наредните два дена ќе се обидат да ги надминат разликите меѓу нивните земји по цела лепеза прашања, како ретко кога во последните две децении. Во моментот двајцата најмоќни лидери, раководени од сопствени интереси имаат различни позиции по клучните проблеми, ...

Хашим Тачи: Косово ќе добие независност, независно од ставот на Русија

Канал5

Сејдиу – Независноста на Косово не подлежи на преговори

Макфакс

Средба Буш-Путин во САД

Макфакс

Фрид во Белград за сатусот на Косово

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

47 поврзани вести »

Ваја кон диос во Скопје

Капитал - 28.06.2007

Т-Мобиле за музиката Ваја кон диос во Скопје Со гостувањето на белгиската поп-фолк-џипси-латино група „Ваја кон диос”, во четвртокот на 7 јуни, почна серијата концерти на големите светски ѕвезди спонзорирани од Т-Мобиле Македонија. Оние кои дојдоа присуствуаа на несејкојдневно уживање.

Како да подготвите успешен бизнис план

Капитал

Интервентна хаварија

Капитал

Фокусирајте се на профитабилноста, а не на пазарниот удел!

Капитал

Реализирана првата домашна онлајн трансакција со македонска компанија

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

45 поврзани вести »

МВР: Форумот на НАТО мина беспрекорно

А1 - 30.06.2007

Организацијата на безбедносниот форум на НАТО што во петокот заврши во Охрид мина беспрекорно и без инциденти соопшти денеска оперативниот штаб на МВР задолжен за безбедноста на учесниците на Форумот. „Се покажа дека припадниците на МВР можат успешно да извршуваат вака сложени задачи за што пофалби ...

Ќе трчаме сами кон НАТО

Време

Секој сам во НАТО

Вест

Зошто НАТО е нова византиска јагула

Време

По Охрид, на ред е Скопје

Време

Утрински Утрински Дневник Дневник Вечер А1 А1 А1

43 поврзани вести »

Средба Саркози и Браун

Макфакс - 01.07.2007

Париз Францускиот претседател Никола Саркози ќе го прими денеска новиот британски премиер Гордон Браун. Како што е соопштено, двајцата соговорници, освен за билатералните односи ќе разговараат за повеќе теми, меѓу кои се и проблемот со глобалното затоплување и развојот на Африка.

Состанок на четворката за Блискиот исток

Макфакс

Британскиот премиер во прва официјална посета на САД

Макфакс

Браун – Британија нема да отстапи пред Ал Каеда

Макфакс

Сирија остро реагира на назначувањето на Тони Блер за специјален пратеник за Блискиот Исток

Канал5

А1 Време Утрински Дневник Вечер А1 Време Вест

30 поврзани вести »

Викендов и идната недела пеколни горештини во Македонија

Макфакс - 01.07.2007

Скопје Пеколни горештини со температури до 43 степени Целзиусови ќе ја зафатат Македонија во наредните неколку дена, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Според истиот извор, не се исклучува можноста температурите, во традиционално најтоплите делови на Македонија, Демир Капија и ...

Топлотен бран во регионот

Макфакс

Горештините однесоа 12 животи

Макфакс

Седум лица починаа во Романија поради жештините

Макфакс

Кризна состојба во Македонија поради горештините

Макфакс

Утрински Дневник Вест Вест Канал5 А1 Вест Утрински

29 поврзани вести »

Предлог за заеднички противпожарни сили на Балканот

Макфакс - 01.07.2007

Москва Русија денеска им предложи на земјите од Балканот да формираат заедничка воздушна флота за гаснење на пожари. Предлогот што го соопшти рускиот министер за вонредни состојби Сергеј Шојга уследи по големите шумски пожари што ја зафатија југоисточна Европа во чие гаснење учествуваа и руски ...

Помош од Франција во гаснењето на шумските пожари

Макфакс

ЕУ одобри помош за гаснење на пожарите во Македонија

Макфакс

Македонија во пламен-Владата одржува вонредна седница

Макфакс

ООН обезбедија 230 илјади долари за пожарите

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

28 поврзани вести »

Мендух Тачи нов лидер на ДПА

А1 - 30.06.2007

По 14-годишно владеење на Арбен Џафери, ДПА има нов лидер. Досегашниот заменик претседател Мендух Тачи на четвртиот партиски конгрес денеска во Струга, со акламација, избран за нов претседател на ДПА. По изборот Тачи се заколна дека одлучно и без страв, љубоморно ќе ја чувал автономноста на ...

Махмути прави нова партија на Албанците

Време

Тачи ќе стане лидер со акламација

Дневник

Изборниот фронтмен на ДПА прави партија

Дневник

Заминувањето на „феноменот“

Дневник

Канал5 Вечер Време Утрински Утрински Дневник Канал5 Вечер

26 поврзани вести »

Мешков: Ако не ви одговара намалувањето, одете си

Време - 29.06.2007

ВЛАДАТА И ПРИВАТНИТЕ ПЕНЗИСКИ ДРУШТВА ВО ВОЈНА Поголем прилив пари на сметките на идните пензионери што се осигурени во приватните пензиски друштва е главната причина што ја натера Владата да размислува за законски измени со кои ќе се ограничи висината на надоместокот што двете приватни пензиски ...

Мешков: Провизијата може да биде и помала

Вест

Oсигурениците се над интересот на пензиските друштва

Утрински

Мешков не гледа државен интервенционизам

Дневник

Помала провизија, подебела сметка за осигурениците

Вечер

А1 Време Вест Утрински Утрински Дневник Канал5 Вечер

23 поврзани вести »

На власта око не и трепна од штрајкот во правосудството

Вест - 30.06.2007

ЗАВРШИ ТРИДНЕВНИОТ ПРОТЕСТ "Ако на 2.300 вработени во судската администрација и во администрацијата во обвинителствата, во судската полиција, дактилографки, курири и хигиеничарки не почне веднаш да им се исплаќаат по две илјади денари месечен паушал како надомест на мизерните плати, од септември ќе ...

Судовите и обвинителствата ќе штрајкуваат и наесен

Дневник

Од септември повторно во штрајк ?!

Вечер

Заврши штрајкот на судската администрација

А1

Административците од правосудството се' уште не добија паушал

Утрински

Дневник Канал5 Вечер А1 Време Утрински Дневник Канал5

21 поврзани вести »

Недостаток на вода во Анкара

Макфакс - 01.07.2007

Анкара - Властите во Анкара воведоа посебни мерки за ограничување на трошењето на водата, поради сушата што ја зафати државата. Новите мерки предвидуваат граѓаните на Анкара да добиваат питка вода преку водоводниот систем секој втор ден.

Рестрикции на водата во Куманово

Макфакс

Третман на водата како стратегиски ресурс

Утрински

Радишанци шест дена немаат вода

Време

Едни ги полеваат бавчите, други страдаат за вода

Утрински

Дневник А1 Време Вест Дневник Канал5 Време Утрински

21 поврзани вести »