TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-07-09 - 2007-07-15

Лидерски средби на диво!

Капитал - 12.07.2007

Вонинституционални договори Лидерски средби на диво! Клубот на пратеници полека, но сигурно станува историско место во Македонија. Посилно и од Пелинце. Може уште сега да го отворат за туристички посети, бидејќи пратениците од власта и опозицијата си најдоа друго позгодно место за средби.

Фокусирајте се на процесот, а не на резултатот

Капитал

Америка, Кина или Индија?

Капитал

Творецот на сремското економско чудо

Капитал

Зоните главен адут во привлекување на странските инвеститори

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

35 поврзани вести »

Српската влада ја објави својата Предлог-резолуција за Косово

Утрински - 14.07.2007

Белград - Во владиниот Предлог-резолуција за Косово, кој српското Собрание ќе го разгледува на 24 јули се истакнува дека е апсолутно непотребно да се усвојува нова резолуција на Советот за безбедност на ОН со која би почнале нови преговори.

Стејт департментот го поддржува Ахтисари и покрај барањата на Русија

Канал5

Нема напредок за новата предлог-резолуција за Косово

Време

Москва бара објективен посредник за Косово

Утрински

Русија ја отфрли новата резолуција за Косово

Дневник

Време Вест Канал5 Време Вест Вечер Прес Дневник Утрински

28 поврзани вести »

ДУИ бара имплементација на договорот со ВМРО-ДПМНЕ

А1 - 15.07.2007

Вистината доцни, но не заборава. Вака, со народна изрека, лидерот на ДУИ Али Ахмети ја поздравува резолуцијата на Европскиот парламент во која, како што вели, е опфатен поголем дел од платформата на ДУИ. За Ахмети ова претставува уште еден силен и праведен доказ за издржаноста и легитимните барања ...

Договорот ВМРО-ДПМНЕ-ДУИ услов за ЕУ

Вест

НСДП даде виза за новиот деловник

Дневник

НСДП ќе го поддржи новиот деловник

Вечер Прес

СДСМ готви амандмани - ВМРО-ДПМНЕ мнозинство

Време

Дневник Утрински Вечер Прес А1 Време Утрински Дневник Канал5

26 поврзани вести »

Во нови напади во Пакистан најмалку 12 загинати

Канал5 - 15.07.2007

Најмалку 12 припадници на пакистанските безбедносни сили денеска загинаа, а околу 40 се ранети во бомбашки напад врз нивниот конвој, соопшти пакистанската Служба за безбедност. Исламабад, 15 јули (МИА) - Најмалку 12 припадници на пакистанските безбедносни сили денеска загинаа, а околу 40 се ранети ...

Самоубиствен напад во Пакистан, 13 загинати војници

Канал5

Безбедноста засилена

Вечер Прес

Источни мудрости и убавини

Утрински

Ал каеда ги повика Пакистанците на света војна

Дневник

Време Вечер Прес Време Канал5 Дневник Вечер Прес Утрински Време

23 поврзани вести »

Расмусен победи на осмата етапа на Тур Д Франс

А1 - 15.07.2007

Данецот Михаел Расмусен триумфираше на осмата етапа на Тур Д Франс и ја презеде жолтата маичка иако денот го започна како 39-ти во генералниот поредок. Патеката од Ле Гран Бонар до Тиње долга 165 километри, Расмусен ја мина за нешто помалку од 4 часа и 50 минути.

Фаворитите од Астана испопаѓаа

Вест

Шансите за триумф на Винокуров и на Клоден сведени на минимум

Утрински

Петтата етапа за Поцато

Дневник

Сефте за Поцата

Вечер Прес

А1 Утрински Дневник А1 Дневник Утрински Вечер Прес Утрински

22 поврзани вести »

„Спартак“ го освои Античкиот театар

Дневник - 14.07.2007

Охридската културна и духовна традиција не е одраз само на минатото и на историјата, туку уште повеќе е вовед во иднината , рече претседателот Црвенковски Стотина балетски уметници, од кои шеесетина мажи, завчеравечер го запоседнаа охридскиот Антички театар со големата претстава „Спартак“, на ...

Добар „Спартак“, ама во сенката на Мехта

Време

Моќно и несекојдневно отворање на 47. „Охридско лето“

Утрински

Отворено Охридско лето

А1

Синоќа во Античкиот театар во Охрид со балетот „Спартак“ свечено почна 47. „Охридско лето“

Утрински

Време Вечер Прес А1 Дневник Време Вест Утрински Канал5

21 поврзани вести »

Черно Море - Македонија 3:0

А1 - 14.07.2007

Фудбалерите на Македонија Ѓорче Петров го завршија патот во Интертото купот. По поразот со 4:0 од Черно Море на Градски пред седум дена тие само формално го одработија реваншот во ...

„Лавовите“ во Бургас ќе го поправаат впечатокот

Дневник

Мачен ќе биде мечот во Бургас

Време

Македонија без шанси во Бургас

Вест

Македонија ЃП во Бургас ќе го поправа впечатокот

Утрински

Вечер Прес Време Дневник Утрински Време Вест А1 Дневник

21 поврзани вести »

Кошаркарите поразени и од Летонија

А1 - 14.07.2007

Македонските кошаркарски надежи не успеаја да изборат опстанок во „А“ дивизијата на европското првенство. Во решавачкиот натпревар за натамошен престој меѓу елитните селекции загубија од Летонија со 90:82. На Македонија и беше потребна победа над Летонците во 3-тото коло од „Г“ групата на ...

Младинците преку Летонија кон опстанокот во елитата

Време

Победа за опстанок во дивизија "А"

Вечер Прес

Конечно победа на надежите

Дневник

Унгарците го платија цехот

Утрински

Вечер Прес А1 Дневник Дневник Вест Утрински Вечер Прес А1

20 поврзани вести »

Владата се премисли за дивидендата од „Телеком“, тврдат од СДСМ

Утрински - 14.07.2007

Владиниот портпарол експресно ги негираше тврдењата на опозицијата СДСМ ја обвини Владата дека со своите одлуки ја осигурува монополската позиција на „Македонски телекомуникации“ на пазарот. Од Владата ги демантираат овие обвинувања, тврдејќи дека наскоро во Македонија ќе има нови фиксни оператори.

Исплата на дивидендата ќе го зачува монополот на Телеком

Вечер Прес

Боцевски: Владата го урива монополот на Телеком

Вечер Прес

Државата доби очекувана дивиденда, тврди Славески

Утрински

Владата не наплатила помалку дивиденда од телекомот

Време

Утрински Дневник Вест А1 Канал5 Дневник Вест Утрински

19 поврзани вести »

Жан Митрев предлага неговата болница да ја купи Владата

Утрински - 12.07.2007

Тој предлага „Филип Втори“ да стане државна кардиохирургија, затоа што му било преку глава од обвинувањата Кардиохирургот Жан Митрев и' понуди на Владата да ја купи болницата „Филип Втори“. За колку пари би го продал кардиохируршкиот центар, д-р Митрев не знае, но вели дека лесно може да се направи ...

Митрев: Владата да ја купи „Филип Втори“

Дневник

Купете ја "Филип Втори"!

Вест

Купете ја „Филип Втори“ и ќе добиете државна кардиохирургија

Време

Митрев: Државата да ја купи Филип Втори!

Вечер Прес

А1 Утрински Време Дневник Канал5 Вечер Прес Канал5 Време

18 поврзани вести »