TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-08-06 - 2007-08-12

Притворот превентивна мерка без мерка?

Време - 11.08.2007

ЗАКОНСКИ ИЛИ ПОД ПРИТИСОК, ШУТКА СЕ НАПОЛНИ Мери Јордановска Огнен Чанчаревиќ Поранешниот премиер и министер за одбрана Владо Бучковски, обвинет за сомнителни набавки тешки над два милиони евра, останува на слобода, додека обичните „смртници“ што сториле помало и полесно кривично дело ќе го чекаат ...

Генералот Стамболиски понуди стан во замена за негово пуштање од притвор

Утрински

Тешко со Охридскиот договор, потешко без него

Дневник

ПРАТЕНИЧКИ ИМУНИТЕТ И ПРАВНА ДРЖАВА

Дневник

Обвинението против мене е преседан, случај нема

Време

Вест Канал5 Утрински Утрински Вечер Прес А1 Време Канал5

83 поврзани вести »

Контакт групата во Косово дочекана студено

А1 - 12.08.2007

Меѓународната посредничка тројка од косовските претставници дочекана студено. Особено се незадоволни од рускиот дипломат, кој ја застапува тезата дека Советот за безбедноста треба да го каже конечниот збор. Од друга страна, странските дипломати и дале уверување на Приштина дека за финалниот статус ...

Косовските Срби добија гаранции за компромис

А1

Контакт групата на средба со косовските власти

А1

Посредничката тројка во прва посета на Белград

Време

Тројката ја почна косовската мисија

Дневник

Канал5 Канал5 Утрински Време Вечер Прес Канал5 Вест Макфакс

34 поврзани вести »

Пресврт во судењето за шверцот на кокаинот

Утрински - 10.08.2007

Адвокатот Михајловски побара доказите да бидат преведени и доставени во оригинал, судот прифати ЉУБИША СТАНКОВИЌ Притворот за Станислава Полетан и Алија Азировиќ, обвинети за трговија со близу 487 килограми кокаин, останува во сила, но судскиот процес што се води против нив ќе биде пролонгиран за ...

Доказите против Чочоровска се „изгубија“ во преводот

Дневник

Доказите ќе одат на преведувач

Време

Обвинителството не ги превело доказите

Вест

Прекинато судењето на Чочоровска и Азировиќ

А1

Дневник Време Канал5 Вест Утрински Макфакс Макфакс Вечер Прес

30 поврзани вести »

Кошаркарите против Естонија, за пласман на Европското првенство

А1 - 12.08.2007

Вториот наш репрезентативен состав кој ќе биде активен во следниот период, е кошаркарската сениорска селекција. Веќе е во Талин, каде утре против Естонија ќе го отвори дополнителниот квалификациски циклус за пласман на Европското првенство во Шпанија, во септември.

Кошаркарите отпатуваа за Талин

А1

Естонија ни ја олесни работата

Вест

Со еден куп дебитанти на пат кон Шпанија

Време

Сега Естонија е главен соперник

Дневник

Утрински Вечер Прес А1 Утрински Време Вест Утрински Дневник

26 поврзани вести »

Ризично месото од уличните тезги

Дневник - 11.08.2007

Уште едно говедо пцовиса вчера во селото Јажинце, но ветеринарите тврдат дека не се работи за антракс, туку за болеста пироплазма од која досега пцовисаа десетина крави Свежо месо да не се купува од улични продавачи, предупредуваат ветеринарите во Тетовско, откако вчера пцовиса уште едно говедо во ...

Пцовиса уште една крава во Јажинце

Време

Во Тетовско Јажинце пцовиса уште една крава

Утрински

Ветеринарите се' уште трагаат по изворот на кожниот антракс

Утрински

Во Јажинце нема антракс ни кај луѓето ни кај животните

Време

Вест Канал5 Вечер Прес А1 Време Утрински Утрински Канал5

24 поврзани вести »

Нема нови случаи на шап и лигавка во Англија

А1 - 11.08.2007

Зоната на засилен надзор во реонот на четвртата фарма на која имаше сомневање за шап и лигавка, во Доргинг, јужна Англија, е укината, поради негативни тестови на оваа сточна болест, соопштија британските власти. Примероците земени од добиток на фармата во грофовијата Сари беа тестирани, бидејќи ...

Легионерска болест покрај шапот и лигавката во Велика Британија

Утрински

Трет случај на шап и лигавка во Англија

Дневник

Tрет случај на шап и лигавка во Англија

А1

Епидемијата е саботажа!?

Дневник

Вест Дневник Утрински Вест А1 А1 Дневник Канал5

23 поврзани вести »

ДУИ не ја гранатира Владата

Време - 11.08.2007

ПРЕПУКУВАЊА ЗА ИНЦИДЕНТОТ ПРЕД ВЛАДАТА ДУИ не ја гранатира Владата, реагираше вчера партијата по обвинувањата на Бичиклиски дека СДСМ ги има активирано и активистите на коалицискиот партнер ДУИ за радикализација на состојбата во државата. - ДУИ не е ничиј вазал, не е ни структура на ВМРО-ДПМНЕ.

Конзервативна идеја

Вест

Гранатите направија дупка на незрелост

Утрински

Нема нови детали за гранатирањето

Вечер Прес

МВР: Нема основа за оставка на Сашо Мијалков

А1

Утрински Дневник Дневник Вест Време Вечер Прес А1 Канал5

23 поврзани вести »

Скопските пекари се премислија – засега нема да го поскапат лебот

Канал5 - 12.08.2007

Доволна беше само една изјава на владиниот портпарол, за скопските пекари да се премислат. Нема да ја зголемат цената на лебот се додека Владата не им каже дали има економска оправданост за тоа. Доволна беше само една изјава на владиниот портпарол, за скопските пекари да се премислат.

СДСМ: Да се спречи растот на цените

Дневник

Нема потреба за поскапување на лебот

Време

Владата против пекарите околу цената на лебот

Утрински

Забрането е тајно, а камоли јавно договарање за цената

Вечер Прес

А1 Канал5 Вечер Прес А1 Канал5 Утрински Време Дневник

22 поврзани вести »

Црногорско оружје против Талибанците

Вечер Прес - 11.08.2007

Црногорската влада ја разгледува можноста на Авганистан да му испрати донација во оружје и куршуми, соопшти вчера министерот за одбрана Боро Вучиниќ. Донацијата доаѓа во време кога прозападната авганистанска влада води жестоки борби против талибанските бунтовници кои последниве месеци ги засилија ...

Талибанците нема да убиваат заложници додека не се сретнат со Јужнокорејците

А1

Одбиен талибански напад на американска база

Време

Одбиен напад на талибанците

Дневник

Авганистанците и Пакистанците да се обединат против тероризмот

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Дневник Време Утрински Макфакс

21 поврзани вести »

Осма жртва од поплавите во северна Бугарија

А1 - 11.08.2007

Полиција денеска пронајде уште едно безживотно тело во реката Хлебаровска, со што бројот на настрадани во поплавите кои неделава го зафатија бугарскиот град Цар Калојан се искачи на осум лица. Мртвото тело на жена на возраст од 50 години, која пет дена се водеше за исчезната, е пронајдено на ...

Над 60 жртви во поплавите во Виетнам

Вест

Поплавите голтнаа 2.000 луѓе во Азија

Дневник

Над 100 луѓе удавени во поплавите во Судан

Вест

Во поплавите во Азија загинаа 2 000 луѓе

Макфакс

Макфакс Дневник Вест Макфакс Макфакс Вечер Прес А1 Макфакс

21 поврзани вести »