TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-10 - 2007-09-16

Што му пиша Мирчевска на Фазли Велиу?

Време - 15.09.2007

НЕ СТИВНУВААТ РЕАКЦИИТЕ ЗА „ПИСМОТО СО НАМЕРИ“ Ви пружаме рака за помирување, без никакви задни намери или цели, оти и ние и вие загубивме членови на семејствата, пишува во писмото што претседателката на Здружението на семејствата на загинатите бранители Надица Мирчевска му го испратила на Фазли ...

Идејата беше помирување, а не обединување со семејствата на Албанците

Време

Да не се изедначуваат бранителите со учките

Време

„Нашите загинати деца не се исти со оние што посегнаа по државата“

Време

Се обединуваат семејствата на загинатите Македонци и Албанци

Време
5 поврзани вести »

Сопругата на Павароти без наследство

Дневник - 14.09.2007

Битката за наследството на Лучано Павароти ќе почне многу брзо оти своето богатство вредно 250 милиони фунти, оперскиот великан одлучи да им го остави исклучиво на ќерките од првиот брак , Лоренца, Кристина и Џулијана. Уметникот ништо не им оставил на последната сопруга Николет и на нивната ќерка ...

Младата сопруга исфрлена од тестаментот

Вечер Прес

Се спушти последната завеса за Павароти

Дневник

Павароти испратен со овации од илјадници фанови

Вест

Последен аплауз за Павароти

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Пауел се надева на рекорд од 9,68 секунди

Дневник - 12.09.2007

Светскиот рекордер на најкратката атлетска трка од 100 метри, Асафа Пауел, најави дека во иднина може да се очекува ново подобрување на најдоброто време . Пауел во изминатиот викенд на гран при-митингот во Риети (Италија) ја истрча најбрзата трка, остварувајќи време од 9,74 секунди (ветер од 1,7 ...

Пауел постави нов светски рекорд

Дневник

Пауел со нов светски рекорд на 100 метри

Вест

Пауел најбрз човек во историјата

Утрински

Пауел како куршум до рекорд

Вечер Прес
5 поврзани вести »

И со деветмина до еден бод

Дневник - 10.09.2007

Младата фудбалска репрезентација на Македонија непоразена се враќа од гостувањето во Швајцарија (1-1), каде што одигра меч од квалификациите за ЕП 2009, во Шведска . Зоран Златковски постигна гол во 78. минута, израмнувајќи на 1-1. За нашата репрезентација до 21 година, ова е само второ реми на 29.

Македонија освои бод и со двајца помалку на теренот

Време

Златковски донесе бод од Швајцарија

Вест

Бодот од Швајцарија вреден како три

Утрински

Златковски за голема радост

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Ал Каеда презеде одговорност за 50 убиени во Алжир

Утрински - 10.09.2007

АЛЖИР - Припадниците на северноафриканското крило на Ал Каеда јавија дека извршиле два самоубиствени напада во кои загинале најмалку 50 лица во Алжир во последните два дена. Групата која се нарекува Ал Каеда во исламскиот Магреб го објави соопштението преку интернет.

Ал каеда ја презеде одговорноста за нападите

Време

Ал каеда ја презеде одговорноста за терористичките напади во Алжир

Дневник

Ал Каеда одговорна за терористичките напади во Алжир

Вест

Одговорна Ал Каеда

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Демантирана веста за пронајден експлозив во Анкара

А1 - 14.09.2007

Турските власти денеска соопштија дека минибусот кој синоќа бил запрен во Анкара поради проверка по најавата дека пренесува големо количество експлозив, превезувал материјали за фабрика за хемиско-машинска индустрија, објавија турските медиуми.

Спречен масакр во центарот на Анкара

Време

Спречен голем терористички напад во Турција

Вест

Спречен можен терористички напад во Анкара

Утрински

Спречена трагедија со автомобил-бомба

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Не платил сметка, па се заканувал со бомба

Утрински - 10.09.2007

Дваесет и осумгодишниот кочанец Драган Ристов со рачна бомба се заканувал дека ќе ја дигне во воздух дискотеката „Ринг“ во Кочани, која била полна со млади луѓе. Инцидентот се случил вчераутро, околу 3,30 часот, кога Ристов не сакал да ја плати сметката, поради што се вмешале професионалните ...

Се заканувал со рачна бомба во полна дискотека

Дневник

Се заканувал со „кашикара“ пред дискотека

Време

Со бомба сакал да се пресмета со обезбедувањето

Вест

Во дискотека со бомба

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Почна исплатата на субвенциите

Дневник - 15.09.2007

Земјоделците во следната недела ќе ги добијат субвенциите за пченицата, сончогледот, маслодајната репа, сојата, оранжериското производство, алтернативните култури, лековитите, ароматичните и за зачинските растенија и за нови лозови и овошни насади, јави МИА.

Почнува исплатата на субвенциите за земјоделците и за сточарите

Утрински

Земјоделците ќе се омрсат

Вечер Прес

Почнува поделбата на субвенциите

А1
4 поврзани вести »

35% повеќе туристи во Албанија

А1 - 16.09.2007

Сезонава во Албанија летувале 840.000 странски туристи, што е за 35% повеќе во однос на ланската година. Ова, како што јави дописникот на Макфакс, го изјави албанскиот министер за туризам Или Панго, кој оцени дека во земјата има вистински туристички бум.

Во јули 11,4 отсто повеќе туристи

Дневник

11,4% повеќе туристи во јули

А1

Во Хрватска регистриран рекорден број на туристи

А1
4 поврзани вести »

За една недела над 200 пријави за корупција

Време - 10.09.2007

КАМПАЊА „МАКЕДОНИЈА БЕЗ КОРУПЦИЈА“ Една недела по почнувањето на кампањата „Македонија без корупција“, во земјава се регистрирани 200 повици на бројот 199 за пријавување корупциски случаи, соопшти Владата. Анализата по првите резултати покажува дека има рапиден пораст на јавувања, зашто претходно ...

„Македонија без корупција“ стартуваше со 200 пријави

Утрински

За една недела пријавени 200 коруптивни случаи

Дневник

Над 200 пријави за корумпирани судии, доктори, цариници, професори

Вечер Прес
4 поврзани вести »