TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-09-10 до 2007-09-16

Непријавени работат меѓу 60.000 и 150.000 лица

Утрински - 14.09.2007

Според министерот Љупчо Мешков, станува збор за 60.000-80.000 непријавени, а, според ССМ, на црно работат 150.000 лица АЛЕКСАНДАР ПЕШЕВ Меѓу 60.000 и 150.000 лица во земјава работат непријавено, без плаќање на давачките кон државата и без можност еден ден да го остварат правото на пензија.

Ќе се искоренува работењето на црно

Дневник

Со семинари ќе се намалува работата на црно!

Вечер

Меѓу 60 и 150 илјади Македонци работат на црно

А1

Поради ниските плати и работата на црно младите се почесто бараат работа во странство

Канал5
5 поврзани вести »

Маскирани лица од "Встерн унион" украле над 500.000 денари

Вест - 12.09.2007

ВООРУЖЕНО РАЗБОЈНИШТВО ВО СОПСКАТА НАСЕЛБА ЧАИР Две маскирани и вооружени лица, завчера, од Мегународната агенција за трансфер на пари "Вестерн унион" лоцирана на улицата "Џон Кенеди" во скопската населба Чаир во украле над половина милион денари и избегале.

Однеле 9.500 вера од филијала на „Вестерн Јунион“

Време

Од „Вестерн унион“ ограбени 10.000 евра

Утрински

Ограбена експозитура на „Вестерн унион“

Дневник

Украдени околу 600 илјади денари

Вечер
5 поврзани вести »

Општините воведуваат ревизори за внатрешна контрола

А1 - 16.09.2007

Освен државните ревизори, од пред две години финансиското работење во локалните самоуправи го чешлаат и ревизорите за внатрешна контрола во општините, што за својата работа одговараат пред локалната власт што ги избира. Оваа нова функција кај нас, ревизор во општините, е предвидена со новиот закон ...

На директорката на „Јасен“ и угинале два тона крап

Време

Во „Јасен“ се расфрлале со парите

Утрински

18 тони нафта испариле од резервоарите на Јасен

Вечер

Државниот завод за ревизија констатирал неправилности во работењето на јавното претпријатие Јасен

Канал5
5 поврзани вести »

„Прима ероика“ во Берлин

Време - 14.09.2007

ПРИМА-ЦЕНТАР Групна македонска изложба со наслов „Прима ероика“ ќе биде отворена вечерва во Прима-центарот - Берлин. На изложбата ќе бидат претставени дела на десет автори: Богоја Ангелкоски, Олгица Антовска, Илина Арсова, Марина Цветановска-Мартиновска, Анка Данаиловска, Бен Камили, Ана Матовска, ...

Десетмина македонски уметници во Берлин

Вест

Групна изложба во „Прима-центар“ во Берлин

Утрински

Македонска вечер во Прима центарот во Берлин

Вест

Македонска култура во Берлин

Вечер
5 поврзани вести »

Неистомислениците од Клиничкиот центар

Утрински - 14.09.2007

Митре Новаков, Скопје Интензивна партиска чистка и' се случува на Македонија во овој период на владеење. Жалосно е што лекарите се одбрани како најдобар плен за политичка манипулација и доста често се робови на партиска политика.

Трансформацијата на Клинички падна на првиот тест

А1

Хонорарците на Клинички во паника!

Вечер

Ниту трага од отворено општество

Утрински

Одлуката за реформата на Клиничкиот центар по втор пат излегува во Службен весник

Канал5
5 поврзани вести »

Почнува исплатата на субвенциите за земјоделците и за сточарите

Утрински - 15.09.2007

Земјоделците идната недела ќе ги добијат субвенциите за пченицата, сончогледот, маслодајната репка, сојата, оранжериското производство, алтернативните култури, лековитите, ароматичните и зачинските растенија, како и субвенциите за подигањето нови лозови и овошни насади.

Почна исплатата на субвенциите

Дневник

Земјоделците ќе се омрсат

Вечер

Почнува поделбата на субвенциите

А1

Млекарите ќе добијат субвенции

Дневник
5 поврзани вести »

Дел Понте ќе добие уште неколку месеци во Хаг?

Време - 14.09.2007

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун предложи да се продолжи мандатот на главната хашка обвинителка Карла дел Понте, јави новинската агенција МИА. Мандатот на Дел Понте и истекува денеска. Се шпекулираше дека таа ќе биде нов амбасадор на Швајцарија во Аргентина.

Мандатот на Дел Понте до декември

Дневник

Дел Понте до крајот на годината

Вечер

САД се противеле на обвинението против Готовина

А1

Караџиќ не "го пазеле и мазеле" големите сили

Вечер
5 поврзани вести »

Фотографии на Благоја Дрнков во Софија

Утрински - 13.09.2007

„Поглед на Македонија 1935 - 1992“ е насловот на изложбата на фотографии на доајенот на македонската фотографија Благоја Дрнков (избор од колекцијата - донација на авторот на Музејот на град Скопје), отворена во Културно -информативниот центар на Република Македонија во Софија.

Фотографии од Благоја Дрнков во Софија

Вест

Фотографии од Благоја Дрнков во Софија

Дневник

Фотографии на Дрнков во КИЦ во Софија

Вечер
4 поврзани вести »

Опасен тропски вирус во Италија

Вест - 11.09.2007

Равена - Италијанското Министерство за здравство потврди дека 160 лица од околината на Равена се заболени од опасен тропски вирус. Вирусот познат под називот Чикунгунуа се пренесува преку каснување од тропски комарец. Со оглед на фактот што вирусот за првпат се појавува во Европа, европскиот Центар ...

Опасен тропски вирус во Италија

Дневник

Комарци го донесоа чикунгунуа

Вечер

Опасен тропски вирус се појави во Италија

Канал5
4 поврзани вести »

Милена Кирхенвиц на светски избор за мис за жени со инвалидитет

Вест - 13.09.2007

Поранешната манекенка Милена Кирхенвиц ќе учествува на светскиот избор за мис за жени со инвалидитет. Овој избор се одржува за прв пат на светско ниво и е под мотото "Убавина и чувства". На овој избор биле пријавени 218 жени од цел свет, а Милена е влезена во финалето, кое ќе се одржи на 1 октомври ...

Македонката Милена Кирхенвиц меѓу десетте финалистки

Време

Милена Кирхенвиц на избор за убавина за жени со инвалидитет

Дневник

Натурализирана Германка ќе ја претставува Македонија

Вечер
4 поврзани вести »