TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-09-10 до 2007-09-16

Зошто продажбите се фалични, а продавачите талични

Време - 14.09.2007

Пишува: Зоран Андоновски Значи, прво беше Господ, па Адам, па Ева, па Христос, па Штерјо го приватизира „Фершпед“, па ВМРО-ДПМНЕ телекомот, па Љубчо ја продаде „Окта“, па Бранко му продаде плац на Рахми Коч за „Рамстор“, па Бучковски го продаде ЕСМ, па сега Груевски ја продаде ТЕЦ „Неготино“ и ...

Уралската нафта и' носи милионски профити на ОКТА

Утрински

Две вистини во темелите на хотелот

Утрински

Се проверуваат исказите на Георгиевски и на Трајанов

Утрински

Трајанов: Никогаш не лобирав за продажбата на "Окта"

Вест

Време Утрински Утрински Дневник Дневник Вечер А1 Утрински

17 поврзани вести »

Женско писмо со ангажирана порака

Време - 14.09.2007

ФЕСТИВАЛСКА ПРОЕКЦИЈА НА „ЈАС СУМ ОД ТИТОВ ВЕЛЕС“ ВО ТОРОНТО Од нашиот известувач од Торонто Јасна Франговска Суптилен, искрен и длабоко хуман - таков е новиот филм на Теона Стругар-Митевска „Јас сум од Титов Велес“, прикажан завчеравечер во киносалата „Версити 2“, во рамките на програмата ...

„Јас сум од Титов Велес“ оди на Берлинале

Дневник

„Јас сум од Титов Велес“ тргнува од Торонто

Време

Кошмарен лет на Лабина

Дневник

Македонска премиера на филмот од Теона

Вечер

Време Вест Дневник Време Вест Дневник А1 Време

15 поврзани вести »

Јавна расправа за новите изборни правила

Време - 15.09.2007

ВЛАСТА ПОПУШТА ПРЕД БАРАЊАТА НА ОПОЗИЦИЈАТА Измените во изборниот законик да се носат во две фази и со широка јавна расправа наместо како сега, во една фаза и со отпор од опозицијата. Овој предлог ќе им го понуди владејачката ВМРО-ДПМНЕ на другите партии за да ги изгласаат новите изборни правила.

Изборниот законик ќе се носи во две фази?

Утрински

Изборниот законик во две фази?!

Вечер

Владата не ја загрижуваат критиките од Стразбур

Утрински

Oпозицијата бара да се повлече Изборниот законик

Утрински

Дневник Вечер А1 Канал5 Канал5 Време Време Утрински

14 поврзани вести »

Средношколците учат од диви учебници

Дневник - 15.09.2007

Нелегално повеќе години се користеле четири книги, за кои Педагошката служба ќе побара да бидат повлечени од употреба, а за 106 учебници нема никаква документација Четири учебници за средното образование повеќе години на диво се користеле во наставата, без да имаат одобрение од Министерството за ...

Англиски со мака

Дневник

Грците лути поради „Македонија“ во учебник по историја

Дневник

„Лонгман“ обвинува за учебникарска корупција

Дневник

Хаос со книгите по англиски јазик

Канал5

А1 Канал5 Вечер Вечер Дневник Утрински Утрински Дневник

13 поврзани вести »

СДСМ собира потписи за сменување на Тодоровски

Време - 15.09.2007

Општинската организација на СДСМ за Аеродром почнала да собира потписи за сменување на градоначалникот Кирил Тодоровски, рече вчера пратеникот Игор Ивановски од оваа партија. Тој побара МВР да го уапси Тодоровски затоа што и самиот признал како ги трошел општинските пари и посочи дека ова е доказ ...

МВР поднесе кривична пријава против градоначалникот Тодоровски

Вест

Градоначалникот ги обвини советниците за уцена

Време

Кривична пријава за првиот човек на Аеродром

Утрински

Спорот меѓу Советот и градоначалникот ја кочи урбанизацијата на Мичурин

Утрински

Дневник А1 Канал5 Време Време Утрински Утрински

12 поврзани вести »

Целата историја на ПЕН е голем протест

Утрински - 15.09.2007

Учесниците на годинашната јубилејна десетта охридска конференција на ПЕН дискутираа на тема „Литературата и возвишеното“ НЕВЕНА ПОПОВСКА ОХРИД - Десеттата охридска ПЕН конференција започна со тркалезна маса на тема „Литературата и возвишеното“.

Писатели ќе дебатираат за јазичните права на малцинствата

Дневник

Почна ПЕН-конференцијата

Вечер

Почнува охридската ПЕН-конференција

Утрински

Почнува Охридската ПЕН-конференција

Дневник

Време Вечер Вест Утрински Дневник Дневник Вечер

12 поврзани вести »

Ѓорѓи Јолевски добитник на „Ристо Шишков“

Време - 14.09.2007

НАГРАДА Ѓорѓи Јолевски е прогласен за најдобар актер на годинашниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“. Наградата му е доделена за улогата во претставата „Делириум за двајца“ од Ежен Јонеско во режија на Дејан Пројковски, а во продукција на МНТ.

Ѓорги Јолевски најдобар актер на "Ристо Шишков"

Вест

Ѓорѓи Јолевски лауреат на „Ристо Шишков“

Утрински

Ѓорѓи Јолевски награден со „Ристо Шишков“

Дневник

Ѓорѓи Јолевски добитник на наградата „Ристо Шишков“

А1

Вест Утрински Време Вест Утрински Дневник Вечер

12 поврзани вести »

Буш повлекува 20 илјади војници од Ирак

Вест - 15.09.2007

ЊУЈОРК, 15 септември (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ Буш со ветувањето дека ќе повлече дел од американските војници во Ирак може да добие на време кај републиканците кои се двоумат, но неговата стратегија не е многу променета и тој задачат ЊУЈОРК, 15 септември (Ројтерс) - Американскиот ...

Демократите против стратегијата на Буш

Време

Буш го поддржа ограниченото повлекување од Ирак

Утрински

Демократите против новата стратегија на Буш за Ирак

А1

Буш ќе го намали бројот на војници во Ирак

Време

Утрински Дневник А1 Утрински Дневник Утрински Канал5

12 поврзани вести »

Магдинчев оптимист за договорот и настапот

Дневник - 15.09.2007

Лазар Магдинчев, вториот македонски тениски рекет, е оптимист пред решавачкиот дуел со Луксембург, во Еш сир Алзет, за опстанок во Првата евроафриканска зона, што ќе се игра во следниот викенд (21-23 септември). Вториот рекет до вчера попладне не беше на чисто дали ќе патува со репрезентацијата.

Опстанокот се крчка во Луксембург

Вечер

Магдинчев и Тошиќ поразени во Љубљана

Утрински

Русевски загуби во сингл, Магдинчев победи во двојки

Време

Со истиот тим против Луксембург

Утрински

Дневник Време Утрински Дневник Утрински Дневник

11 поврзани вести »

Недостигот од цитостатици ќе се пополнува со старите резерви

Време - 12.09.2007

ЗАМЕНИК-МИНИСТЕРОТ ЈА РЕШАВА КРИЗАТА На Клиниката за онкологија вчера било испорачано доволно количество од цитостатикот „паклитаксел“ од резервите од фирмите-доставувачи, кои го имаат регистрирано овој лек во државата. Во меѓувреме, цитостатикот од индиско производство бил испратен на испитување и ...

Лек против пациенти

Дневник

Со донација залечен недостигот од цитостатици

Дневник

Терапијата на товар на Фондот

Вечер

Болните од рак сами ќе си купуваат цитостатици

Вест

Време Утрински Дневник Вечер Вест

10 поврзани вести »