TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-10 - 2007-09-16

Новиот премиер Зубков меѓу петте можни наследници на Путин

Вест - 15.09.2007

МОСКВА, 15 септември (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека има пет луѓе кои би можеле да се кандидираат како негов наследник и дека новиот премиер Виктор Зубков е еден од нив, објави новинската агенција РИА.

Путин не исклучува враќање во Кремљ во 2012 година

Канал5

Одбраната е приоритет на премиерот Зубков

Дневник

Како ќе каже Путин...

Утрински

Зубков нов руски премиер

Вечер Прес

А1 Утрински Канал5 Дневник Вечер Прес А1 Утрински Канал5

17 поврзани вести »

Женско писмо со ангажирана порака

Време - 14.09.2007

ФЕСТИВАЛСКА ПРОЕКЦИЈА НА „ЈАС СУМ ОД ТИТОВ ВЕЛЕС“ ВО ТОРОНТО Од нашиот известувач од Торонто Јасна Франговска Суптилен, искрен и длабоко хуман - таков е новиот филм на Теона Стругар-Митевска „Јас сум од Титов Велес“, прикажан завчеравечер во киносалата „Версити 2“, во рамките на програмата ...

„Јас сум од Титов Велес“ оди на Берлинале

Дневник

„Јас сум од Титов Велес“ тргнува од Торонто

Време

Кошмарен лет на Лабина

Дневник

Македонска премиера на филмот од Теона

Вечер Прес

Време Вест Дневник Време Дневник Вест А1 Дневник

15 поврзани вести »

Ѓорѓи Јолевски добитник на „Ристо Шишков“

Време - 14.09.2007

НАГРАДА Ѓорѓи Јолевски е прогласен за најдобар актер на годинашниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“. Наградата му е доделена за улогата во претставата „Делириум за двајца“ од Ежен Јонеско во режија на Дејан Пројковски, а во продукција на МНТ.

Ѓорѓи Јолевски награден со „Ристо Шишков“

Дневник

Ѓорѓи Јолевски лауреат на „Ристо Шишков“

Утрински

Ѓорги Јолевски најдобар актер на "Ристо Шишков"

Вест

Ѓорѓи Јолевски добитник на наградата „Ристо Шишков“

А1

Вест Утрински Утрински Вест Време Време Дневник Вечер Прес

13 поврзани вести »

Средношколците учат од диви учебници

Дневник - 15.09.2007

Нелегално повеќе години се користеле четири книги, за кои Педагошката служба ќе побара да бидат повлечени од употреба, а за 106 учебници нема никаква документација Четири учебници за средното образование повеќе години на диво се користеле во наставата, без да имаат одобрение од Министерството за ...

Англиски со мака

Дневник

Хаос со книгите по англиски јазик

Канал5

„Лонгман“ обвинува за учебникарска корупција

Дневник

Грците лути поради „Македонија“ во учебник по историја

Дневник

А1 Канал5 Вечер Прес Вечер Прес Дневник Утрински Утрински Дневник

13 поврзани вести »

Изборниот законик ќе се носи во две фази?

Утрински - 15.09.2007

Владата и премиерот Никола Груевски нема да ги игнорираат препораките од Советот на Европа да се донесе Изборниот законик со консензус, па новите изборни правила, најверојатно, ќе се носат во две фази. Намерата на владејачката партија е најпрво да помине таканареченото прво читање на законот во ...

Јавна расправа за новите изборни правила

Време

Изборниот законик во две фази?!

Вечер Прес

Владата не ја загрижуваат критиките од Стразбур

Утрински

Oпозицијата бара да се повлече Изборниот законик

Утрински

Вечер Прес А1 Канал5 Канал5 Време Дневник Утрински Вечер Прес

13 поврзани вести »

Градоначалникот ги обвини советниците за уцена

Време - 15.09.2007

АЕРОДРОМ Советниците ме уценуваа да им исплатам паушали за да ги усвојат деталните урбанистички планови и затоа не се појавија на денешната седница, на која тие беа на дневниот ред, рече вчера градоначалникот на Аеродром Кирил Тодоровски.

Спорот меѓу Советот и градоначалникот ја кочи урбанизацијата на Мичурин

Утрински

Кривична пријава за Кирил Тодоровски

Дневник

МВР поднесе кривична пријава против градоначалникот Тодоровски

Вест

Кривична пријава за првиот човек на Аеродром

Утрински

Време А1 Канал5 Време Утрински Утрински Време

12 поврзани вести »

Писатели ќе дебатираат за јазичните права на малцинствата

Дневник - 15.09.2007

Јазичните права на малцинствата во светот ќе биде тема на состанокот на Комитетот за превод и јазични права што денеска во 10 часот ќе се одржи во хотелот „Милениум палас“ во Охрид. Состанокот ќе се одржи во рамките на годинашната десетта ПЕН-конференција, а ќе го води академик Катица Ќулафкова, ...

Целата историја на ПЕН е голем протест

Утрински

Почна ПЕН-конференцијата

Вечер Прес

Почнува охридската ПЕН-конференција

Утрински

Почнува Охридската ПЕН-конференција

Дневник

Време Вечер Прес Дневник Вест Дневник Утрински Вечер Прес

12 поврзани вести »

Највредниот имот на „Фершпед“ под хипотека

А1 - 14.09.2007

Највредниот имот на „Фершпед“, хотелот „Александар Палас“ е под хипотека. Заложен е во „Комерцијална банка“ за кредит од 11 милиони и 400.000 евра. А1 од Катастарот го побара имотниот лист на „Александар Палас“. Во него пишува дека „Фершпед“ договорот за кредитот го склучил на 3 април 2006 година.

Судот не го замрзна имотот на „Фершпед“

Утрински

Одлука за „Фершпед“ идната недела

Дневник

Имотот на „Фершпед“ остана одмрзнат

Време

Одложено рочиштето за „Фершпед“

А1

Дневник Канал5 А1 Дневник Канал5 Дневник

11 поврзани вести »

Магдинчев оптимист за договорот и настапот

Дневник - 15.09.2007

Лазар Магдинчев, вториот македонски тениски рекет, е оптимист пред решавачкиот дуел со Луксембург, во Еш сир Алзет, за опстанок во Првата евроафриканска зона, што ќе се игра во следниот викенд (21-23 септември). Вториот рекет до вчера попладне не беше на чисто дали ќе патува со репрезентацијата.

Опстанокот се крчка во Луксембург

Вечер Прес

Магдинчев и Тошиќ поразени во Љубљана

Утрински

Со истиот тим против Луксембург

Утрински

Русевски загуби во сингл, Магдинчев победи во двојки

Време

Дневник Дневник Време Утрински Утрински Дневник

11 поврзани вести »

Недостигот од цитостатици ќе се пополнува со старите резерви

Време - 12.09.2007

ЗАМЕНИК-МИНИСТЕРОТ ЈА РЕШАВА КРИЗАТА На Клиниката за онкологија вчера било испорачано доволно количество од цитостатикот „паклитаксел“ од резервите од фирмите-доставувачи, кои го имаат регистрирано овој лек во државата. Во меѓувреме, цитостатикот од индиско производство бил испратен на испитување и ...

Со донација залечен недостигот од цитостатици

Дневник

Лек против пациенти

Дневник

Терапијата на товар на Фондот

Вечер Прес

ФЗО ќе ги рефундира парите за купените цитостатици

Утрински

Вест Време Дневник Вечер Прес Вест

10 поврзани вести »