TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-10 - 2007-09-16

Кошарка: Литванија и Грција во полуфиналето

А1 - 14.09.2007

Репрезентациите на Литванија и Грција се вторите полуфиналисти на Европското првенство во кошарка што се одржува во Шпанија. Кошаркарите на Литванија се пласираа во полуфиналето по победата над Хрватска со резултат 74:72. Иако според досега прикажаната игра Литванија беше фаворит, Хрватите пружија ...

Финалистот од Атина не патува во Пекинг

Дневник

Започна четврт-финалната пресметка на ЕП, најголем фаворит Литванија

Утрински

Литванците го собраа кајмакот

Вечер Прес

ЕП: Четвртфинале за Германија, Литванија подобра од Словенија

А1

Утрински Дневник А1 Утрински Дневник

10 поврзани вести »

Расте интересот за акциите на битолската млекарница

Утрински - 15.09.2007

Во игра се неколку десетици милиони евра и превласт во бизнисот со млеко Се разгорува битката за купување на акциите на Битолската млекарница. Во игра се неколку десетици милиони евра и превласт во бизнисот со млеко, со силно влијание во неколку банки.

Британците ја намалија цената за акциите на ИМБ

Дневник

Британците ќе го тужат раководството на ИМБ

Дневник

Вриежот во ИМБ продолжува, малите акционери се освестуваат

Време

Да не се продаваат под притисок акциите во ИМБ

Утрински

Дневник Дневник Утрински А1 Време

10 поврзани вести »

Според последните податоци во земјотресот на Суматра загинале 17 лица, а 88 се повредени

Канал5 - 15.09.2007

Седумнаесет лица загинале, а 88 се повредени во силниот земјотрес што неделава ја погоди Суматра, покажаа последните податоци кои ги соопшти претставник на Министерството за здравство. Џакарта, 15 септември (МИА) - Седумнаесет лица загинале, а 88 се повредени во силниот земјотрес што неделава ја ...

Суматра погодена од нов земјотрес

Време

Почвата под Суматра продолжува да се тресе, луѓето во паника

Утрински

Суматра повторно ја тресат силни земјотреси

Утрински

Девет загинати и 49 повредени

Вечер Прес

Вест Дневник Утрински А1 Канал5

10 поврзани вести »

Македонска строгост, црногорска лежерност

Вест - 14.09.2007

СТИЛОТ НА ПРВИТЕ ДАМИ ЈАСМИНА ЦРВЕНКОВСКА И СВЕТЛАНА ВУЈАНОВИЌ Модерна и лежерна гардероба носеше Светлана Вујановиќ, сопругата на црногорскиот претседател Филип Вујановиќ, при дводневната посета на Македонија, вчера и завчера.

Економијата пред црковните прашања

Вечер Прес

Немаме отворени прашања со Скопје

Дневник

Кохабитацијата е виновна што немаме амбасадор во Подгорицаза влез во НАТО

Вест

Македонија нема амбасадор во Црна Гора поради внатрешни проблеми

Утрински

Време Вечер Прес А1 Утрински Дневник

10 поврзани вести »

Буш повлекува 20 илјади војници од Ирак

Вест - 15.09.2007

ЊУЈОРК, 15 септември (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ Буш со ветувањето дека ќе повлече дел од американските војници во Ирак може да добие на време кај републиканците кои се двоумат, но неговата стратегија не е многу променета и тој задачат ЊУЈОРК, 15 септември (Ројтерс) - Американскиот ...

Буш го поддржа ограниченото повлекување од Ирак

Утрински

Демократите против стратегијата на Буш

Време

Демократите против новата стратегија на Буш за Ирак

А1

Буш го прифати планот за повлекување

Дневник

Утрински Време А1 Утрински Утрински

10 поврзани вести »

СДСМ бара одговорност за дополнителната дејност на лекарите

А1 - 15.09.2007

СДСМ бара владата на Република Македонија да поднесе одговорност, откако Уставниот суд ја укина забраната за вршење на дополнителна дејност на лекарите по истекот на работното време, која беше дел од владината реформа во здравството.

Владата ќе ги обесштети лекарите кои ги изгубија пациентите во приватните ординации

Канал5

Владата бара механизми за реформите во здравството

А1

Лекарите може да работат и државно и приватно

Дневник

Лекарите можат да работат дополнително, одлучи Уставниот суд

Утрински

Време Вест Канал5 А1 Канал5

10 поврзани вести »

Премија за квалитетна „смедеревка“

Дневник - 15.09.2007

Лозарите што имаат квалитетно грозје „смедеревка“ ќе добијат премија од 15 отсто од винарската визба „Тиквеш“. Визбата ќе им исплати бонус на сите производители чие грозје ќе има над 20 шеќерни единици. Според нашите информации, цената на килограм „смедеревка“ со 20 шеќерни единици ќе се зголеми од ...

И вагите пијат дел од тиквешкото вино

Дневник

Визбите остануваат без грозје

Утрински

Вината за извозот на грозје се бара кај винарниците

Дневник

Денеска започна откупот на белите сорти грозје

Канал5

Вечер Прес Дневник Утрински Вест

9 поврзани вести »

Неуспешен бомбашки напад на ЕТА во Шпанија

Вест - 11.09.2007

МАДРИД, 11 септември - Автомобил-бомба поставен од баскиската сепаратистичка организација ЕТА во северниот шпански град Логроно не успеа да се активира, откако експлодирал само нејзиниот детонатор, јавија шпанските медиуми. Половина час пред инцидентот во Логроно претставниците на ЕТА испратиле ...

Неуспешен бомбашки напад на ЕТА во Логроно

Дневник

Неуспешен терористички напад на ЕТА

Време

Неуспешен напад на ЕТА во Шпанија

А1

ЕТА се закани со нови напади

Дневник

Канал5 Канал5 Вест Утрински

9 поврзани вести »

Изјавите на Георгиевски за поделба на државата не се против безбедноста

Време - 12.09.2007

ЗА ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО Сотир Ристо Изјавите на Георгиевски не ја загрозуваат безбедноста на земјата, смета Јавното обвинителство. Тие додаваат дека ги следат и ги проучуваат изјавите на пратеникот Љубчо Георгиевски во домашниот и во странскиот дневен печат.

Обвинителството ќе го проучува Љубчо

Дневник

Не плашете се од Љубчо

Вечер Прес

Љубчо им подарува територии на Албанија и на Косово

Дневник

Делови од Македонија да ги подариме на голема Албанија за да се спасиме

Вест

Вечер Прес Вест Дневник Утрински

9 поврзани вести »

„Игри без граници“ е мојот најдобар албум

Време - 15.09.2007

ПРОМОВИРАНО СЕДМОТО ЦЕДЕ НА ТОШЕ Во друштво на семејството, голем број пријатели, соработници, колеги од естрадата и претставници од медиумите поп-ѕвездата Тоше Проески го претстави својот најнов, седми албум, насловен „Игри без граници“, завчеравечер во хотелот „Александар палас“.

Во новото цеде вложив многу енергија и љубов

Дневник

Тоше го промовираше албумот со жива свирка

Утрински

"Игри без граници" и официјално пред публиката

Вечер Прес

Тоше промовира нов албум вечерва

Утрински

Време Дневник Утрински Вест

9 поврзани вести »