TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-09-10 до 2007-09-16

Амбасадорот Виктор Димовски нов директор на Агенцијата за разузнавање

Вест - 12.09.2007

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски вчера го именува Амбасадорот Виктор Димовски за Директор на Агенцијата за разузнавање. Амбасадорот Димовски до неодамна беше вонреден и ополномоштен амбасадор на Македонија во Србија и нерезидентен амбасадор во Израел.

Виктор Димовски нов директор на Агенцијата за разузнавање

Време

Македонската ЦИА доби нов шеф - Виктор Димовски

Утрински

Виктор Димовски директор на Агенцијата за разузнавање

Дневник

Фрчко се врати во гнездото на Бранко

Вечер

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Шумуликоски казнет со 3.000 евра

Вест - 13.09.2007

ЗА НЕСПОРТСКИ ОДНОС Раководството на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), во договор со стручниот штаб на националниот тим, реши на репрезентативецот Величе Шумуликоски да му изрече парична казна во износ од 3.000 евра за неспортски однос. Истовремено преку својот стајт ФФМ се извини.

За „репрезентативниот“ однос Шумуликоски казнет со 3.000 евра

Време

Шумуликовски казнет од ФФМ со 3.000 евра

Утрински

Шумуликоски казнет 3.000 евра

Дневник

ФФМ го казни Шумуликоски со 3.000 евра

Вечер

Време А1

7 поврзани вести »

Крводарителна акција на „Водовод“

Време - 14.09.2007

ДЕНЕСКА Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ денеска ќе организира голема крводарителна акција во просториите на сервисот „6 Септември“, соопштуваат од градската управа. Како што најавуваат оттаму, оваа акција ќе се одвива под мотото „100 години Водовод - 100 крводарители“, а повод за неа ...

„Водовод“ на крводарителна акција

Дневник

За стогодишнината - 100 крводарители

Вечер

Крводарителска акција на ЈП "Водовод и канализација"

Вест

Крводарителска акција по повод стогодишниот јубилеј

Утрински

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Почна трката за нов премиер на Јапонија

Утрински - 14.09.2007

ТОКИО - Јапонскиот министер за финансии е првиот што вчера ја почна трката за лидер на земјата, додека владејачката партија се обидува да избегне состојба на вакуум во политиката по оставката на премиерот Шинзо Абе. Законодавците од Либералдемократската партија (ЛДП) одлучија да одржат избори за ...

Јапонскиот премиер хоспитализиран

А1

Оставка на јапонскиот премиер Абе

Вест

Јапонскиот премиер Шинзо Абе поднесе оставка

Утрински

Каде што Абе запре, Асо ќе продолжи

Дневник

Вечер А1

7 поврзани вести »

Ги уценувал со снимки од сексот

Вест - 15.09.2007

МВР ВЕШТАЧИ ПОРНО-КЛИПОВИ Зулфи Љамаљари, викан Дуло“ (40), од Скопје, со мини-камера, вградена во неговиот рачен часовник, снимал секс со неколку девојки, а потоа ги уценувал и им брал пари, заканувајќи им се дека снимениот компромитирачки материјал ќе го пушти на Интернет.

Уценувал девојка со секс-снимки

Време

Ја уценувал девојката со секс-снимки

Утрински

Уценувал девојка со секс-снимки

Дневник

Снимал девојки при сексуален однос со нив

Вечер

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Ал Завахири е мозокот на Ал Каеда

Вечер - 14.09.2007

Вистинскиот мозок на Ал Каеда не е Осама бин Ладен, туку вториот човек на терористичката мрежа - Египќанецот Ајман ал Завахири, изјави директорот на американското Национално разузнавање, Мајкл Мекконел. За Еј-Би-Си, тој рече дека Бин Ладен е повеќе симболичен лидер на Ал Каеда, но останува цел број ...

Бин Ладен се огласи на 11 септември

Време

Нова видео порака од Бин Ладен

А1

Ал Каеда се уште е закана за САД

Време

Ал-каеда најави ново видео со Бин Ладен

Вест

Канал5 Канал5

7 поврзани вести »

МВР осомничи судија

Време - 12.09.2007

РЕСЕН Претседателка на Основниот суд во Ресен и референт во судот биле осомничени дека овозможиле нивен сограѓанин да ја продаде куќата, иако објектот бил под хипотека. Против претседателката на основниот суд и референтот ресенската полиција завчера поднела кривични пријави со кои тие се товарат за ...

Кривични против претседателката на судот и референтка

Вест

Пријава за претседателката на ресенскиот суд

Утрински

Кривична за претседателката на судот во Ресен

Дневник

Претседателка на суд и референтка криеле документи за хипотеки

Вечер

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Бубрежно болните квалитетно се лекуваат во лоши услови!

Вест - 15.09.2007

СПОРЕД НАДЛЕЖНИТЕ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО Контролата покажала дека центрите добро функционираат и не фалат лекови иако дијализерите се распаѓаат "Во центрите за дијализа низ Македонија пациентите се лекуваат квалитетно, солидно се снабдени со сите неопходни лекови, но има одредени тешкотии ...

Лекарите задоволни од старите апарати

Време

Центрите за дијализа работат европски, ама со стари апарати

Утрински

Нефролозите задоволни од старите дијализери

Дневник

За бубрежно болните нови 50 дијализери

Вечер

А1 Дневник

7 поврзани вести »

Царината ќе казнува за секој царински прекршок

А1 - 13.09.2007

Царината ги презема од судот надлежностите да казнува за секој царински прекршок. Фирмите, шпедитерите, превозниците, граѓаните, вработените во Царината, сите што ќе го прекршат царинскиот закон, наместо во судот, ќе одговараат пред посебна комисија во Царината, која ќе ги санкционира прекршителите.

Запленети алати

Вест

Фатени фалс македонски дозволи за превоз на стока

Вечер

Запленети 600 парчиња шверцувана стока

Вечер

Запленети 1,5 милион парчиња фалсификувана стока

Дневник

Вечер А1

7 поврзани вести »

За Чочоровска сведоци и од Црна Гора

Утрински - 15.09.2007

Судскиот совет на Основниот суд Скопје 1 донел решение со кое како сведоци на следното рочиште за „случајот Чочоровска“,да се појават и две државјанки на Република Црна Гора. Станува збор за лицата Лидија Спиќановиќ и извесна Нела, инаку вработени во компанија која тесно соработува со фирмата ...

Дваесет и еден ден Полетан штрајкува со глад

Вест

Чочороска и натаму штрајкува со глад

Утрински

Чочоровска три недели штрајкува со глад

Дневник

Две црногорски државјанки ќе бидат повикани да сведочат за случајот „половина тон кокаин“

Канал5

Вечер Канал5

7 поврзани вести »