TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-10 - 2007-09-16

Шумуликовски казнет од ФФМ со 3.000 евра

Утрински - 13.09.2007

Раководството на фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) во договор со Стручниот штаб на нашиот национален тим, реши да го казни со парична казна од 3000 евра стандардниот репрезентативец Величе Шумуликовски за неспортскиот однос спрема новинарот на А1 телевизија, која го реализираше директниот ...

За „репрезентативниот“ однос Шумуликоски казнет со 3.000 евра

Време

Шумуликоски казнет со 3.000 евра

Вест

Шумуликоски казнет 3.000 евра

Дневник

ФФМ го казни Шумуликоски со 3.000 евра

Вечер Прес

Време А1

7 поврзани вести »

Две и пол години затвор за судијата кој искина пресуда на колега

Вест - 11.09.2007

Две години и шест месеци затвор е пресудата на тричлениот Судски совет во Основниот суд 1 во Скопје за Неџад Мемети, разрешен судија од Гостиварскиот суд, кој скина пресуда на колега и напиша друга. Пред да биде изречена пресудата, обвинителот во завршни зборови побара Мемети да биде осуден оти се ...

Две и пол години затвор за разрешениот гостиварски судија

Утрински

Судијата Мемети осуден на 30 месеци затвор

Дневник

Две и пол години затвор за гостиварскиот судија Мемети

Време

За скината пресуда, две и пол години затвор

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Царината ќе казнува за секој царински прекршок

А1 - 13.09.2007

Царината ги презема од судот надлежностите да казнува за секој царински прекршок. Фирмите, шпедитерите, превозниците, граѓаните, вработените во Царината, сите што ќе го прекршат царинскиот закон, наместо во судот, ќе одговараат пред посебна комисија во Царината, која ќе ги санкционира прекршителите.

Запленети алати

Вест

Фатени фалс македонски дозволи за превоз на стока

Вечер Прес

Запленети 600 парчиња шверцувана стока

Вечер Прес

Запленети 1,5 милион парчиња фалсификувана стока

Дневник

Вечер Прес А1

7 поврзани вести »

Ал Завахири е мозокот на Ал Каеда

Вечер Прес - 14.09.2007

Вистинскиот мозок на Ал Каеда не е Осама бин Ладен, туку вториот човек на терористичката мрежа - Египќанецот Ајман ал Завахири, изјави директорот на американското Национално разузнавање, Мајкл Мекконел. За Еј-Би-Си, тој рече дека Бин Ладен е повеќе симболичен лидер на Ал Каеда, но останува цел број ...

Бин Ладен се огласи на 11 септември

Време

Нова видео порака од Бин Ладен

А1

Нова видео-снимка со говор на Бин Ладен

Канал5

Ал-каеда најави ново видео со Бин Ладен

Вест

Канал5 Време

7 поврзани вести »

За Чочоровска сведоци и од Црна Гора

Утрински - 15.09.2007

Судскиот совет на Основниот суд Скопје 1 донел решение со кое како сведоци на следното рочиште за „случајот Чочоровска“,да се појават и две државјанки на Република Црна Гора. Станува збор за лицата Лидија Спиќановиќ и извесна Нела, инаку вработени во компанија која тесно соработува со фирмата ...

Чочороска и натаму штрајкува со глад

Утрински

Чочоровска три недели штрајкува со глад

Дневник

Дваесет и еден ден Полетан штрајкува со глад

Вест

Две црногорски државјанки ќе бидат повикани да сведочат за случајот „половина тон кокаин“

Канал5

Вечер Прес Канал5

7 поврзани вести »

Убиено момче во парк во Топанско Поле

Утрински - 11.09.2007

Бакија Арифи (19) од Скопје е убиен завчеравечер во скопската населба Топанско Поле. Во него пукале две непознати лица по кои трага полицијата. Мотивите за убиството се' уште не се познати. Според сознанијата на МВР, убиството се случило околу 20,15 часот на булеварот „Македонско-косовска ударна ...

Убиено 19-годишно момче

Вест

Со 11 куршуми убиен деветнаесетгодишник

Време

Убиено 19-годишно момче

Дневник

Убиено 19-годишно момче

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Крводарителна акција на „Водовод“

Време - 14.09.2007

ДЕНЕСКА Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ денеска ќе организира голема крводарителна акција во просториите на сервисот „6 Септември“, соопштуваат од градската управа. Како што најавуваат оттаму, оваа акција ќе се одвива под мотото „100 години Водовод - 100 крводарители“, а повод за неа ...

„Водовод“ на крводарителна акција

Дневник

За стогодишнината - 100 крводарители

Вечер Прес

Крводарителска акција на ЈП "Водовод и канализација"

Вест

Крводарителска акција по повод стогодишниот јубилеј

Утрински

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Кривични против претседателката на судот и референтка

Вест - 12.09.2007

РАСВЕТЛЕН СЛУЧАЈ НА ЗЛОУПОТРЕБА ВО РЕСЕН Против Љубица С. (57), претседател на Основниот суд во Ресен, Јасна Г. (43), референт во Основниот суд во Ресен, и Кицо Т. (50) од Прилеп, инаку невработен, Одделението за организиран криминал при МВР поднесе кривични пријави под сомнение дека ...

Кривична за претседателката на судот во Ресен

Дневник

МВР осомничи судија

Време

Пријава за претседателката на ресенскиот суд

Утрински

Претседателка на суд и референтка криеле документи за хипотеки

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Неисплатен надомест ги запали битолските пожарникари

Дневник - 14.09.2007

Триесетина битолски пожарникари се закануваат дека ќе протестираат ако општината не им ја исплати итно прекувремената работа за јули годинава, кога во Битола имаше повеќе пожари. Поединечно секој од вработените побарува над 40 илјади денари или вкупно за сите околу 20.000 евра.

Пожарникарите бараат пари за прекувремена работа

Време

Протест на 30 битолски пожарникари

А1

Жителите на Аеродром против одлуките на градоначалникот

Канал5

Француска пожарна ќе гасне во Битола

Дневник

Утрински А1

7 поврзани вести »

Пратениците-Албанци нема да работат помалку

Време - 14.09.2007

ЗА РАМАЗАН Албанските пратеници за Рамазан ќе работат со променето работно време. Според нив, тоа нема да се одрази на работата во Собранието. Од ДПА, албанската партија во владината коалиција, велат дека работата ќе ја приспособат на рамазанските правила и пости.

Вчера почнаа Рамазанските пости

Утрински

ИВЗ веќе нема проблеми со радикалните структури

Дневник

ИВЗ ги има под контрола сите џамии

Вечер Прес

Градоначалникот им го честита Рамазан на верниците

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »