TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-10 - 2007-09-16

Битолски театар на фестивал во Бугарија

Вест - 13.09.2007

Викендов Битолскиот театар ќе гостува на есенскиот меѓународен театарски фестивал "Театар на крстопат", кој се одржува во Пловдив, Бугарија. Битолчани во Пловдив в сабота ќе ја играат претставата "Состојба на свеста", која ја режираше Софија Ристевска.

Доаѓаат повеќе од триста театарџии од светот

Време

МОТ со 15-ина претстави од Европа, САД и од Кореја

Вест

Во фокусот на МОТ – театарската алхемија

Утрински

Дваесет претстави првпат во трка за награда

Дневник

Вечер Прес А1

7 поврзани вести »

Лекарите задоволни од старите апарати

Време - 15.09.2007

ЗАВРШИЈА КОНТРОЛИТЕ ВО ЦЕНТРИТЕ ЗА ДИЈАЛИЗА Подобрување на просторните услови во кои се изведува дијализата и обновување на застарената апаратура, се забелешките што ги изнесе комисијата на лекари-нефролози при контролите во центрите за дијализа низ земјава.

Бубрежно болните квалитетно се лекуваат во лоши услови!

Вест

Нефролозите задоволни од старите дијализери

Дневник

Центрите за дијализа работат европски, ама со стари апарати

Утрински

За бубрежно болните нови 50 дијализери

Вечер Прес

А1 Дневник

7 поврзани вести »

Почна трката за нов премиер на Јапонија

Утрински - 14.09.2007

ТОКИО - Јапонскиот министер за финансии е првиот што вчера ја почна трката за лидер на земјата, додека владејачката партија се обидува да избегне состојба на вакуум во политиката по оставката на премиерот Шинзо Абе. Законодавците од Либералдемократската партија (ЛДП) одлучија да одржат избори за ...

Јапонскиот премиер хоспитализиран

А1

Каде што Абе запре, Асо ќе продолжи

Дневник

Оставка на јапонскиот премиер Абе

Вест

Јапонскиот премиер Шинзо Абе поднесе оставка

Утрински

Вечер Прес А1

7 поврзани вести »

Уценувал девојка со секс-снимки

Дневник - 15.09.2007

Скопјанецот Зулфи Љамалари (40) е уапсен бидејќи од својата поранешна девојка барал пари за да не ги пушти на интернет видеоснимките на нивните сексуални односи, соопшти МВР. Полицијата кај осомничениот пронашла и негови снимки со уште неколку девојки.

Уценувал девојка со секс-снимки

Време

Ја уценувал девојката со секс-снимки

Утрински

Ги уценувал со снимки од сексот

Вест

Снимал девојки при сексуален однос со нив

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Виктор Димовски нов директор на Агенцијата за разузнавање

Време - 12.09.2007

ЦРВЕНКОВСКИ ОДЛУЧИ Виктор Димовски е новиот директор на Агенцијата за разузнавање. Димовски до неодамна беше вонреден и ополномоштен амбасадор на Македонија во Белград, Србија и нерезидентен амбасадор во Израел. Одлуката за именување на Димовски за прв разузнавач претседателот Бранко Црвенковски ја ...

Амбасадорот Виктор Димовски нов директор на Агенцијата за разузнавање

Вест

Македонската ЦИА доби нов шеф - Виктор Димовски

Утрински

Виктор Димовски директор на Агенцијата за разузнавање

Дневник

Фрчко се врати во гнездото на Бранко

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Градот ќе ја тужи УЈП

Вест - 13.09.2007

ЗА СТАРИТЕ НЕНАПЛАТЕНИ ДАНОЦИ Советниците ги отпишаа даноците од 3,3 милиони евра направени до 1998 година, кои Управата не ги наплатила, а градоначалникот Костовски најави тужба за УЈП бидејќи дозволила даноците да застарат Правниот сектор во Градот ќе собира документи за тужба против Управата за ...

Градот ќе ја тужи УЈП за ненаплатен данок на имот

Време

Градот ќе ја тужи УЈП за ненаплатениот данок

Утрински

Градот ќе ја тужи УЈП за штета од 1,6 милион евра

Дневник

Градот ќе ја тужи УЈП

Вечер Прес

Утрински

6 поврзани вести »

„Топлификација“ ќе го полни системот

Дневник - 14.09.2007

„Топлификација“ ги известува сите корисници дека од 17 септември ќе почне да ја надополнува мрежата, а од 24 септември ќе почне да го подига притисокот и да ги полни објектите со вода. Со тоа инсталацијата за парно греење ќе биде ставена под работен притисок.

Ќе се преиспитува цената на парното

Време

Парното под притисок од 24 септември

Вест

„Топлификација“ почнува со полнење на системот

Утрински

Полнење на топлификациската мрежа

Вечер Прес

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Се стега обрачот околу родителите на исчезнатото британско девојче

Утрински - 14.09.2007

Португалците се убедени дека Меделин настрадала по вина на мајката-лекар, која и дала поголема доза од препарат за спиењеОд нашиот дописник ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Повеќе од четири месеци британската јавност ја следи драмата околу судбината на исчезнатото девојче Меделин Мекан, кое во почетокот ...

Клучни доказите од багажникот на автомобилот

Време

Мајката осомничена дека по грешка ја убила Медлин

Време

Родителите на Медлин се вратија во Англија

Дневник

Осомничените родители на малата Медлин заминаа од Португалија

Утрински

Вест

6 поврзани вести »

Ја убил сопругата, па себеси

Дневник - 15.09.2007

ВО МАЛА РЕЧИЦА Тетовецот Љутви Амети си го одзеде животот со автоматска пушка, со која неколку часа претходно ја уби сопругата Икбале и пукал во воздух криејќи се во блиската шума Тетовецот Љутви Амети (51) се самоуби со автоматска пушка, со која неколку часа претходно ја убил сопругата Икбале (49) ...

Ја убил сопругата, а потоа и себеси

Вест

Крвава драма во Мала Речица

Утрински

Маж уби сопруга, пукаше по улици и на крај сам се застрела!

Вечер Прес

Двајца убиени во семејна драма во Мала Речица

А1

Канал5

6 поврзани вести »

„Сенкап“ ќе ја тужи Владата за ТЕЦ „Неготино“ пред меѓународен суд

Утрински - 15.09.2007

Во Владата никој не знае кога ќе се потпише купопродажниот договор МАЈА ТОМИЌ Второрангираната компанија во продажбата на ТЕЦ „Неготино“, американско-грчката фирма „Сенкап“ , ќе ја тужи Владата пред меѓународен суд поради нејзиниот избор да ја продаде термоцентралата „Неготино“ на ...

„Хач“ е само изведувач на проектот?

Време

Три бои - портокалово (Корупцијата на портокалите)

Дневник

На сајтот на „Хач“ ни трага од ТЕЦ „Неготино“

Време

Цела Влада ја чека Рафајловска да ја потпише продажбата на ТЕЦ Неготино

Канал5

Утрински

6 поврзани вести »