TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-09-10 до 2007-09-16

Пратениците-Албанци нема да работат помалку

Време - 14.09.2007

ЗА РАМАЗАН Албанските пратеници за Рамазан ќе работат со променето работно време. Според нив, тоа нема да се одрази на работата во Собранието. Од ДПА, албанската партија во владината коалиција, велат дека работата ќе ја приспособат на рамазанските правила и пости.

Вчера почнаа Рамазанските пости

Утрински

ИВЗ веќе нема проблеми со радикалните структури

Дневник

ИВЗ ги има под контрола сите џамии

Вечер

Градоначалникот им го честита Рамазан на верниците

Вечер

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Пожарникарите бараат пари за прекувремена работа

Време - 14.09.2007

БИТОЛА Битолските пожарникари вчера јавно реагираа искажувајќи го своето незадоволство што не им се исплатени парите за прекувремената работа и за регрес во претходните две години. - Во јули, кога беснееја пожарите во Битола, остваривме 120 часа прекувремена работа, а побаруваме пари по 150 часа за ...

Неисплатен надомест ги запали битолските пожарникари

Дневник

Протест на 30 битолски пожарникари

А1

Француската амбасада донира пожарникарско возило

Утрински

Француска пожарна ќе гасне во Битола

Дневник

Канал5 А1

7 поврзани вести »

Со 11 куршуми убиен деветнаесетгодишник

Време - 11.09.2007

УБИСТВО ВО СКОПСКА ТОПААНА Двајца напаѓачи вооружени со пиштоли со единаесет куршуми застрелале деветнаесетгодишно момче, завчера, во скопската населба Топанско Поле. Станува збор за Бакија Арифи (19), кој кратко време по престрелката со возило на итната помош бил пренесен во Градската болница, ...

Убиено 19-годишно момче

Вест

Убиено момче во парк во Топанско Поле

Утрински

Убиено 19-годишно момче

Дневник

Убиено 19-годишно момче

Вечер

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Битолски театар на фестивал во Бугарија

Вест - 13.09.2007

Викендов Битолскиот театар ќе гостува на есенскиот меѓународен театарски фестивал "Театар на крстопат", кој се одржува во Пловдив, Бугарија. Битолчани во Пловдив в сабота ќе ја играат претставата "Состојба на свеста", која ја режираше Софија Ристевска.

МОТ со 15-ина претстави од Европа, САД и од Кореја

Вест

Доаѓаат повеќе од триста театарџии од светот

Време

Во фокусот на МОТ – театарската алхемија

Утрински

Дваесет претстави првпат во трка за награда

Дневник

Вечер А1

7 поврзани вести »

Тасковска останува на консултации

Вест - 14.09.2007

АМБАСАДОРКАТА ВО ХАГ СЕ СРЕТНА СО МИНИСТЕРОТ МИЛОШОСКИ Амбасадорката на Република Македонија во Кралството Холандија Добринка Тасковска, која беше повикана на консултации, вчера се сретна со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Амбасадорката во Хаг на консултации во Скопје

Утрински

Тасковска ќе остане подолго време во Скопје

Дневник

Амбасадорката Тасковска задржана

Вечер

Амбасадорката Тасковска задржана за консултации

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Докиќ: Парите ми ги дадоа од пријателски побуди

Време - 15.09.2007

СУДЕЊЕ НА ПОЗНАТИОТ ПУЛМОЛОГ Д-р Дејан Докиќ само од пријателски побуди ги примил парите од двајца пациенти, а за кои пред Основниот суд Скопје 1 се води постапка против него по дело посредување. Вака тој вчера се бранеше во судот.

Му помогнав на пациент, ја почитував Хипократовата заклетва

Вест

Професор Докиќ негира какво и да е посредништво

Утрински

Докиќ: Не сум примил награда

Дневник

Докиќ негира дека примил 49.000 денари

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Ја убил сопругата, а потоа и себеси

Вест - 15.09.2007

СЕМЕЈНА ТРАГЕДИЈА ВО ТЕТОВСКА МАЛА РЕЧИЦА Љутви Амети (51), откако утрото ја застрелал својата сопруга, се затворил во семејната куќа и неколку пати пукал во полицијата, по што си го одзел животот Игбале Амети (49), домаќинка, вчера околу 10 часот беше убиена во непосредна близина на својот семеен ...

Крвава драма во Мала Речица

Утрински

Ја убил сопругата, па себеси

Дневник

Маж уби сопруга, пукаше по улици и на крај сам се застрела!

Вечер

Двајца убиени во семејна драма во Мала Речица

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Ѓукановиќ за три месецизаработил три милиони евра

Време - 15.09.2007

СПОРЕД ЦРНОГОРСКИОТ ВЕСНИК „ВИЈЕСТИ“ Поранешниот црногорски премиер и претседател на Демократската партија на социјалистите Мило Ѓукановиќ официјално станал милионер, јави црногорскиот весник „Вијести“Според весникот, фирмата на Ѓукановиќ „Капитал инвест“ за еден месец на берзата остварила профит ...

Ѓукановиќ за еден месец спечали три милиони евра

Дневник

Ѓукановиќ и официјално стана милионер

А1

Ѓукановиќ бара отштета од еден милион евра од тепаниот новинар

Време

Мило Ѓукановиќ бара отштета од 1 милион евра

Дневник

Време

6 поврзани вести »

Уметнички проект на Христина Иваноска и Јане Чаловски

А1 - 16.09.2007

Како ќе изгледаше уметничката сцена на Македонија ако на конкурсот за Музеј на современа уметност, по земјотресот во Скопје во 1966 година, победел проектот на сега исклучително актуелниот и познат архитект Оскар Хансен? Тој предложил, за тоа време, утописки и револуционерен проект за зграда, но и ...

Покажавме зошто е музејот - музеј

Утрински

Претпоставки за уметноста во утопистичкиот музеј

Вест

Нов проект на Христина Иваноска и Јане Чаловски

Време

Изложба на Иваноска и на Чаловски во Скопјец

Дневник

Вечер

6 поврзани вести »

Градот ќе ја тужи УЈП за ненаплатен данок на имот

Време - 13.09.2007

ОТПИШАНИ ЗАСТАРЕНИ ДОЛГОВИ ОД НАД 3,4 МИЛИОНИ ЕВРА Градските власти ќе ја тужат Управата за јавни приходи затоа што не наплатила данок на имот од граѓаните на Скопје во висина од 3,4 милиони евра, најавија вчера градоначалникот Трифун Костовски и претставници од правната служба на градот.

Градот ќе ја тужи УЈП

Вест

Градот ќе ја тужи УЈП за ненаплатениот данок

Утрински

Градот ќе ја тужи УЈП за штета од 1,6 милион евра

Дневник

Градот ќе ја тужи УЈП

Вечер

Утрински

6 поврзани вести »