TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-10 - 2007-09-16

Цементарница "Усје" најголем загадувач во Кисела Вода

Вест - 14.09.2007

Министерството за животна средина и просторно планирање со вчерашната посета на Општина Кисела Вода ја почна кампањата "Министерството патува-екопатрола". Жителите на Кисела Вода најмногу го прашуваа министерот Џелил Бајрами што ќе направи за да се намали загадувањето од цементарницата "Усје".

Кисела Вода, покрај „Усје“, ја загадуваат и повеќе диви леарници

Утрински

Цементарницата не ја примила екопатролата

Време

„Усје“ не сака министер на гости

Дневник

Никој не ги пречека градоначалникот и министерот

Вечер Прес

Утрински

6 поврзани вести »

Нема место за 250 средношколци во Тетово

Дневник - 14.09.2007

Нема место во средните училишта во Тетово за 250 завршени основци. Причина се просторни проблеми и ограничениот број ученици што смеат да бидат во една паралелка. Поради тоа директорите на училиштата на вчерашната прес-конференција побараа дозвола од Министерството за образование паралелките да се ...

Се бараат места уште за 250 средношколци

Утрински

Тетово бара уште паралелки за средношколци

Вест

250 тетовски средношколци надвор од образовниот процес

А1

Средношколци учат во канцерогени училници

Вечер Прес

Утрински

6 поврзани вести »

Ракета од Газа рани 50 Израелци

Дневник - 12.09.2007

Десетици израелски војници се ранети од шрапнели при експлозија на ракета од палестинско производство „касам“, истрелана од Појасот Газа, каде што власта ја контролира палестинското милитантно движење Хамас. Ракетата била истрелана од местото Бејт Ханун и падна во воена база кај ...

60 израелски војници ранети во палестински напад

Вест

Проектил од Газа повреди 69 Израелци

Утрински

Во палестински напад ранети 69 израелски војници

Време

Ранети 69 израелски војници во палестински напад

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Прилеп во црно по смртта на двете деца

Дневник - 14.09.2007

Прилепчани жалат за големата загуба и предупредуваат дека не е реткост на улиците да се видат малолетници како управуваат автомобили и мотоцикли Прилеп е завиен во тага по трагичната смрт на Пеце Трајкоски (15) и на неговиот другар Павле Кочоски (13), кои загинаа во вторникот при превртување на ...

Двајца малолетници загинаа во превртен автомобил кај Прилеп

Утрински

Двајца тинејџери загинаа во превртен автомобил

Дневник

Тинејџери загинале во превртен автомобил

Време

Две мртви деца во здробен "цитроен"

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Ѓукановиќ за три месецизаработил три милиони евра

Време - 15.09.2007

СПОРЕД ЦРНОГОРСКИОТ ВЕСНИК „ВИЈЕСТИ“ Поранешниот црногорски премиер и претседател на Демократската партија на социјалистите Мило Ѓукановиќ официјално станал милионер, јави црногорскиот весник „Вијести“Според весникот, фирмата на Ѓукановиќ „Капитал инвест“ за еден месец на берзата остварила профит ...

Ѓукановиќ за еден месец спечали три милиони евра

Дневник

Ѓукановиќ и официјално стана милионер

А1

Мило Ѓукановиќ бара отштета од 1 милион евра

Дневник

Ѓукановиќ бара отштета од еден милион евра од тепаниот новинар

Време

Време

6 поврзани вести »

Уапсен шверцер со лекови

Вест - 14.09.2007

ВО СТАН ВО СКОПЈЕ Вељко Црногорац (38), државјанин на Република Србија, завчера е уапсен, а при претрес во неговиот стан во Скопје полицијата запленила големи количини лекови за смирување. Истражен судија на Црногорац, под сомение дека го сторил кривичното дело Вељко Црногорац (38), државјанин на ...

Србин осомничен за шверц на наркотици

Дневник

Притворен Србин што шверцувал лекови

Утрински

Уапсен српски шверцер на лекови

Време

Уапсен српски шверцер на лекови

Вечер Прес

Утрински

6 поврзани вести »

Потпокривот на „кинескиот ѕид“ е неупотреблив

Дневник - 15.09.2007

Потпокривот на шесткатницата во Градскиот парк, кој беше уриван пролетва, е претворен во урнатина, тврди адвокатот Александар Тортевски во име на сопственикот на зградата, Германецот Зигфрид Греве . Дека потпокривот не се санира и дека нема можност за тоа, тврдат и од Министерството за транспорт и ...

ЛДП лаже дека се доградува Кинески sид

Вест

ЛДП лаже за Кинескиот ѕид

Вечер Прес

Потпокривот на „кинескиот ѕид“ се доградува

Дневник

ЛДП: Владата да објасни зошто е обновен Кинескиот sид

Вест

Канал5

6 поврзани вести »

За настапот во ЛШ ќе бараме уште два квалитетни бека

Време - 12.09.2007

ВЕСЕЛИН ВУЈОВИЌ, ТРЕНЕР НА ВАРДАР ПРО Триесет години патувам по светот и како играч и како тренер, но понапорно и потешко патување не сум доживеал во животот, изјави Веселин Вујовиќ, тренерот на македонскиот ракометен првак Вардар про, кој во неделата обезбеди учество во една од групите од Лигата ...

Европските марки - инспирација

Вечер Прес

Вардар не победи и на гости

Дневник

Вардар про со реми до групите од ЛШ

Утрински

Вардар ќе игра во ЛШ, но...

Време

Вест

6 поврзани вести »

Му помогнав на пациент, ја почитував Хипократовата заклетва

Вест - 15.09.2007

ПРОФЕСОРОТ Д-Р ДЕЈАН ДОКИЌ СОСЛУШАН ВО ОСНОВНИОТ СУД 1 ВО СКОПЈЕ Професорот д-р Дејан Докиќ вчера во Основниот суд 1 во Скопје детаљно објасни од каде 48.875 денари се нашле на сметка на туристичка агенција за авионски билет на негово име, за што е обвинет - дека ги примил за услуга за пациент.

Докиќ: Не сум примил награда

Дневник

Докиќ: Парите ми ги дадоа од пријателски побуди

Време

Професор Докиќ негира какво и да е посредништво

Утрински

Докиќ негира дека примил 49.000 денари

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Смиленски отфрла дека го поттикнувал Трпески на злоупотреба

Утрински - 11.09.2007

За второобвинетиот предметниот договор е од строго доверлив карактер и е државна тајна и покрај тоа што со него се кршело договореното со ММФ ЉУБИША СТАНКОВИЌ „Судот не го искористи правото и обврската за давање правна помош пред австриските власти.

Смиленски: Работев по налог на Георгиевски и на Стојменов

Време

Смиленски тврди дека имал легален договор со Владата

Дневник

Поради ММФ, обврзниците не легнувале кај НБМ

Вечер Прес

Смиленски проговори за државните обврзници

А1

Канал5

6 поврзани вести »