TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-09-10 до 2007-09-16

Цементарницата не ја примила екопатролата

Време - 14.09.2007

ВО КИСЕЛА ВОДА Раководството на цементарницата „Титан“ од Усје вчера не ја примило екопатролата од Министерството за животна средина, во која биле министерот Џелил Бајрами, градоначалникот на Кисела Вода Џорџе Арсов и повеќе државни инспектори за животна средина, соопштуваат од општината Кисела ...

Цементарница "Усје" најголем загадувач во Кисела Вода

Вест

Кисела Вода, покрај „Усје“, ја загадуваат и повеќе диви леарници

Утрински

„Усје“ не сака министер на гости

Дневник

Никој не ги пречека градоначалникот и министерот

Вечер

Утрински

6 поврзани вести »

Се стега обрачот околу родителите на исчезнатото британско девојче

Утрински - 14.09.2007

Португалците се убедени дека Меделин настрадала по вина на мајката-лекар, која и дала поголема доза од препарат за спиењеОд нашиот дописник ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Повеќе од четири месеци британската јавност ја следи драмата околу судбината на исчезнатото девојче Меделин Мекан, кое во почетокот ...

Клучни доказите од багажникот на автомобилот

Време

Мајката осомничена дека по грешка ја убила Медлин

Време

Родителите на Медлин се заминаа дома

Вест

Осомничените родители на малата Медлин заминаа од Португалија

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Ќе се преиспитува цената на парното

Време - 14.09.2007

РЕГУЛАТОРИТЕ НАСКОРО ЌЕ ОДЛУЧАТ Членовите на Регулаторната комисија до крајот на месецов треба да решат дали цената на парното греење ќе остане иста или, пак, ќе се зголеми или намали, најавија вчера оттаму. - „Топлификација“ треба да достави до Регулаторната комисија финансиско-сметководствени и ...

„Топлификација“ ќе го полни системот

Дневник

Парното под притисок од 24 септември

Вест

„Топлификација“ почнува со полнење на системот

Утрински

Полнење на топлификациската мрежа

Вечер

Вечер

6 поврзани вести »

Ал Каеда одговорна за терористичките напади во Алжир

Вест - 10.09.2007

АЛЖИР, 10 септември (Би-Би-Си) - Членови на северноафриканското крило на Ал-Каеда велат дека во претходните два дена извршиле два самоубиствени напади во кои имаат настрадано речиси 50 луѓе во Алжир. АЛЖИР, 10 септември (Би-Би-Си) - Членови на северноафриканското крило на Ал-Каеда велат дека во ...

Ал каеда ја презеде одговорноста за нападите

Време

Ал Каеда презеде одговорност за 50 убиени во Алжир

Утрински

Ал каеда ја презеде одговорноста за терористичките напади во Алжир

Дневник

Одговорна Ал Каеда

Вечер
5 поврзани вести »

Пауел се надева на рекорд од 9,68 секунди

Дневник - 12.09.2007

Светскиот рекордер на најкратката атлетска трка од 100 метри, Асафа Пауел, најави дека во иднина може да се очекува ново подобрување на најдоброто време . Пауел во изминатиот викенд на гран при-митингот во Риети (Италија) ја истрча најбрзата трка, остварувајќи време од 9,74 секунди (ветер од 1,7 ...

Пауел со нов светски рекорд на 100 метри

Вест

Пауел најбрз човек во историјата

Утрински

Пауел постави нов светски рекорд

Дневник

Пауел како куршум до рекорд

Вечер
5 поврзани вести »

Врачена наградата „виленица 2007“ на Горан Стефановски

Време - 15.09.2007

НА ФЕСТИВАЛОТ ВО СЛОВЕНИЈА На Горан Стефановски свечено му беше врачена најголемата книжевна награда за странски автори „виленица“, која се доделува на истоимениот светски познат и реномиран фестивал во Виленица, Словенија, кој штотуку заврши.

Наградата "Виленица 2007" доделена на Горан Стефановски

Вест

Наградата „Виленица 2007“ доделена на Горан Стефановски

Утрински

Книжевна награда за Горан Стефановски во Словенија

Дневник

Горан Стефановски ја доби Виленица

Вечер
5 поврзани вести »

Што му пиша Мирчевска на Фазли Велиу?

Време - 15.09.2007

НЕ СТИВНУВААТ РЕАКЦИИТЕ ЗА „ПИСМОТО СО НАМЕРИ“ Ви пружаме рака за помирување, без никакви задни намери или цели, оти и ние и вие загубивме членови на семејствата, пишува во писмото што претседателката на Здружението на семејствата на загинатите бранители Надица Мирчевска му го испратила на Фазли ...

Идејата беше помирување, а не обединување со семејствата на Албанците

Време

Да не се изедначуваат бранителите со учките

Време

„Нашите загинати деца не се исти со оние што посегнаа по државата“

Време

Се обединуваат семејствата на загинатите Македонци и Албанци

Време
5 поврзани вести »

Ќе се продаваат половина од акциите на „Енергетика“

Време - 13.09.2007

СО ТРАНСФОРМАЦИЈАТА ОД ЈАВНО ПРЕТПРИЈАТИЕ ВО АКЦИОНЕРСКО ДРУШТВО Со трансформацијата на „Енергетика“ од јавно претпријатие во акционерско друштво градските власти планираат на стратегиски инвеститор да му продадат половина од акциите, за тој потоа да инвестира во изградбата на гасоводната мрежа во ...

Во гасификацијата на Скопје ќе влезе приватен капитал

Утрински

Јавното претпријатие за гас стана акционерско друштво

Дневник

Се бара партнер за гасификација на Скопје

Вечер

Градот сака „Енергетика“да стане акционерско друштво

Дневник
5 поврзани вести »

„Леб и сол“ официјално го претстави новиот гитарист

А1 - 15.09.2007

Најпознатата македонска музичка група, легендарната „Леб и Сол“ има нов гитарист и работи на нов албум. Ова денеска беше соопштено во Охрид, каде „Леб и Сол“ работи на новиот музички материјал. Местото на Влатко Стефановски ќе го заземе Димитар Божиков, останатата постава на групата е непроменета, ...

„Леб и сол“ и официјално го претстави својот нов гитарист

Време

"Леб и сол" во нов состав за Денот за независноста

Вест

Спој на повеќе рокенрол-генерации

Дневник

Леб и сол растурија во парк

Вечер
5 поврзани вести »

Еден загинат во судир на два автомобили

Време - 11.09.2007

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА ИЗЛЕЗОТ ОД ПРИЛЕП Едно лице загина, а петмина се тешко повредени во сообраќајната несреќа меѓу две патнички возила што вчераутро се случила на излезот од Прилеп на магистралниот пат Прилеп-Градско. Загинал Неделко Станишиќ (57) од Неготино.

Еден загинат, петмина повредени во судир на "лада" и "вектра"

Вест

Еден загинат и петмина тешко повредени во сообраќајка кај Прилеп

Утрински

Еден загинат во сообраќајка на излезот од Прилеп

А1

Жител на Неготино загинаа, а петмина се тешко повредени при судир на две возила кај Прилеп

Канал5
5 поврзани вести »