TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-17 - 2007-09-23

Шанса добиваат кандидатите што немаале шанса

Вест - 22.09.2007

ДУИ Е ЗА ПРЕДЛОГОТ НА ЦРВЕНКОВСКИ ЗА СУДСКИОТ СОВЕТ Генерално, не нбера, со писмо испратено до министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, побарал казната која ја заработил да биде преиспитана. Габер бара да биде поведена постапка за негово разрешување ако МНР остане на првобитната о ...

Црвенковски во Њујорк на Генералното собрание на Обединетите нации

Утрински

Ахмети ќе бара гаранции за мајскиот договор

Дневник

Ахмети се врати од Тирана, но не се изјаснува за Судскиот совет

Утрински

Бучковски и Пендаровски среде „битката“ за амбасадори

Време

А1 Канал5 Време Утрински Вест Дневник Вечер Прес Вечер Прес

42 поврзани вести »

Англискиот фенерџија спаси жива глава

Време - 22.09.2007

КУП НА УЕФА, 1. КОЛО: РАБОТНИЧКИ - БОЛТОН 1-1 Никола Богојевски Единствениот македонски европретставник Работнички Кометал пропушти веројатно историска шанса не само да го победи преценетиот англиски премиерлигаш Болтон туку и поубедливо да го совлада и да се најде на чекор кон исполнувањето на ...

Блескаво реми за клупска историја

Вест

Една грешка го скрати славјето на Градски

Дневник

Болно реми за Работнички Кометал, среќно за Болтон

Утрински

Маџовски одглуми Англичанец

Вечер Прес

А1 Време Вест Вечер Прес А1 Утрински Време Вест

36 поврзани вести »

Грасман: Либерализацијата ќе доведе до ценовен шок

А1 - 23.09.2007

„Убеден сум дека Владата е свесна дека треба да ги преземе сите потребни мерки за правниот систем да биде еднаков како во Европа“, изјави во интервјуто за А1 Карл Хајнц Грасман, ЕСМ. Господине Грасман, во последниве денови актуелна е темата за либерализација на енергетскиот пазар.

Груевски: Струјата нема да поскапи

Дневник

Чинговски бил изваден од контекст, се правда ЕЛЕМ

Утрински

Под напон

Дневник

Острата реакција била одговор на жестоката дебата

Вечер Прес

А1 А1 Вест Време Канал5 Дневник Дневник Утрински

26 поврзани вести »

Грчка влада на компромиси

Дневник - 21.09.2007

Киријакос Мицотакис, син на поранешниот премиер, остана надвор од владината екипа, но неговата сестра Дора Бакојани ја зачува фотелјата Грчкиот премиер и лидер на владејачката партија Нова демократија состави нов кабинет на компромиси и внатрешнопартиски баланс на силите, пишува весникот ...

Караманлис состави влада на компромиси

А1

Караманлис со божја помош го почна новиот мандат

Дневник

Честитка од Груевски до Караманлис

Утрински

Во владата 17 млади министри

Вечер Прес

Утрински Вест Време Утрински Време Дневник Канал5 Вест

21 поврзани вести »

Презентација на концептот за државна матура

А1 - 22.09.2007

Се е јасно околу полагањето на државната матура, велат директорите и педагозите од средните училишта од државава, кои денеска сепак дојдоа во Скопје на презентацијата на концептот за последниот испит на средношколците. „Директорот ми рече дека сме повикани од страна на министерот, не знам точно ...

Матурантите ќе полагаат пет предмети

Дневник

Канцеларии во средните училишта информирање на учениците и родителите за државната матура

Канал5

Министерството не попушта - матура ќе има

Утрински

Министерството не ги разубеди средношколците

Време

Вест Вечер Прес А1 Утрински Дневник Време Вест Канал5

20 поврзани вести »

Војна технологија на Еуро 2008

Капитал - 20.09.2007

Војна технологија на Еуро 2008 Информатичката технолгија за пратење на подвижни цели развиена за војни потреби ќе се користи за Европското фудбалско првенство во 2008 година за пратење на учинокот на секој играч. Пионер во нејзината употреба е Арсен Венгер, тренерот на Арсенал, кој важи за еден од ...

ОБЛАНДА

Капитал

Стопанска банка најдобра банка во Македонија

Капитал

Рокфелер и “македонцките” работи

Капитал

Непослушните акционери можат да останат без акции

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

19 поврзани вести »

Груевски си купи мобилка од ВИП

Утрински - 22.09.2007

Премиерот Никола Груевски вчера го посети новоотворениот салон на ВИП во Градски трговски центар во Скопје. Откако си купи мобилен телефон, премиерот го изрази своето задоволство од отворањето на третиот мобилен оператор во земјава.

Пушти ми змија, па ќе ти се јавам

Утрински

Се бара број повеќе за мрежата на „Вип МК“

Време

Квалитетот ни е вграден во генетскиот код

Вечер Прес

Премиерот Никола Груевски го посети ВИП салонот во Градскиот трговски центар

Канал5

Утрински Дневник Вест Утрински Вест А1 Канал5 Време

19 поврзани вести »

„Хач“ купува фирми во туѓо име!

Време - 22.09.2007

КУПУВАЧОТ НА ТЕЦ „НЕГОТИНО“ ПРИЗНАВА Ивана Билбиловска „Хач“ ја купува ТЕЦ „Неготино“ во туѓо име, призна Том Рид, глобалниот менаџер за комуникации и маркетинг на канадската фирма. Во неговата преписка со „Време“ Рид наведува дека 99 отсто од активноста на оваа компанија е во името на други ...

Кој ја купи ТЕЦ Неготино

Вечер Прес

СДСМ бара одговори од Владата за „Хач“

А1

Како новите стопани ќе си го поделат ТЕЦ „Неготино“

Време

Рафајловска чека дополнителни податоци за ТЕЦ „Неготино“

Утрински

Канал5 Дневник Вест Вечер Прес А1 Дневник Дневник Утрински

18 поврзани вести »

Брисел немоќен пред грчкиот режим за визите

Утрински - 22.09.2007

Грција ќе ги издава визите според новиот договор, но и натаму без признавање на пасошите Од нашиот дописник СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА Брисел - Грција ќе мора да ја смени процедурата за издавање визи за македонските граѓани, но и натаму може да продолжи со практиката да издава двојна шенген-виза само за ...

Олеснетите визи ќе се добиваат бесплатно

Дневник

Визниот режим омекнат, почнуваат преговори за укинување на визите

Утрински

Македонија потпиша договори со ЕУ за олеснување на визниот режим и за реадмисија

Канал5

Македонските граѓани олеснето ќе патуваат секаде, само не во Грција

Време

Дневник Вест Вечер Прес Вечер Прес А1 А1 Дневник Утрински

17 поврзани вести »

Клиниките ги трошат резервите со лекови

А1 - 23.09.2007

Клиниките ги трошат резервите со лекови планирани за до крајот на месецот. Министерството за здравство не презема ништо и тврди дека снабдувањето со лекови и медицински материјал се врши редовно и без застој. Сепак, состојбата на терен говори нешто друго.

На клиниките има лекови за уште десетина дена

А1

Вработени во Клинички растргнати меѓу две работни места

Утрински

Вработени во Клинички центар не знаат каде работат

Дневник

Синдикатот ќе ги брани хонорарците, но не со штрајк

Време

Време А1 Време А1 Време Утрински Утрински Дневник

16 поврзани вести »