TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-17 - 2007-09-23

Четири претстави на МОТ викендов

Дневник - 22.09.2007

Претстави од Португалија, Бугарија, Унгарија и од Македонија ќе бидат изведени викендов на „Млад отворен театар“. Танцовата компанија „Вортис“ од Португалија ќе гостува со „Заспаниот Буда“ и со „Под вода“, на малата сцена во МОБ, во 18 часот.

Скопска премиера на „Комшилук наопаку“

Време

Овој викенд на МОТ гостуваат трупи од Португалија, Бугарија и од Унгарија

Утрински

Европски гости и домашна премиера

Вечер Прес

„Во Палермо“ го отвора 32-то издание на МОТ

А1

Канал5 Вест Вест Дневник Утрински Време Вечер Прес А1

16 поврзани вести »

Шеста жртва во поплавите во Словенија

А1 - 20.09.2007

Тело на жена од местото Железник, која се обидела да го спаси својот автомобил од поплавите, е пронајдено доцна синоќа, со што бројот на жртвите од невремето што погоди делови од Словенија се зголеми на шест. Жената последен пат била видена како се обидува да го извлече автомобилот од водата, а ...

Три лица загинаа во поплави во Словенија

Време

Пет жртви на поплави во Словенија

Вест

Пет жртви во невреме во Словенија

Дневник

Големо невреме во Словенија, четворица загинати

Утрински

Утрински Вечер Прес А1 А1 Канал5 Дневник Утрински Вечер Прес

15 поврзани вести »

Уапсен силувач

Дневник - 22.09.2007

Полицијата го уапсила Рамадан А.(29) од прилепското село Канатларци, осомничен дека ја киднапирал и силувал стружанката С.З.(20) во понеделникот во Струга, соопшти МВР. Против него е поднесена кривична пријава за грабнување и силување, а истражен судија му одредил 15-дневен притвор.

Уапсен белградскиот сериски силувач

Утрински

Грабнал девојка, ја скрил кај пријателите и ја силувал

Вест

Киднапирал и силувал дваесетгодишна девојка

Време

Уапсен белградскиот силувач

Дневник

Вечер Прес Утрински Време Дневник Вечер Прес А1 Дневник Утрински

15 поврзани вести »

Бакојани за името ќе се жали кај Нимиц и Бан Ки-мун

Време - 22.09.2007

ГРЧКАТА ДИПЛОМАТИЈА РАБОТИ СО ПОЛНА ПАРЕА ПО ПРИЗНАВАЊЕТО ОД КАНАДА Грчката дипломатија деновиве работи со полна пареа користејќи ги сите расположливи средства и притисоци за да го изрази незадоволството од признавањето на уставното име на земјава од страна на Канада.

Грција упати протестна нота до Канада

Дневник

Атина започнува нова фаза на притисок врз Скопје

Утрински

Лобирањата да се насочат кон Австралија

Дневник

Грците во Канада жестоко навредени и изненаѓени!

Вечер Прес

А1 Вест Утрински Време Канал5 Дневник Утрински Вечер Прес

15 поврзани вести »

Дејвис куп: Луксембург - Македонија 2:3

А1 - 23.09.2007

Македонската тениска репрезентација и во наредната 2007 ќе игра во првата Евро-африканска зона на Дејвис купот, по триумфот над Луксембург од 3:2. Во драматичниот дуел за опстанок во оваа конкуренција што викендов се одигра во гратчето Еш, клучната победа ја оствари Лазар Магдинчев, кој во ...

Русевски и Магдинчев поразени на Дејвис купот

А1

Дејвис куп репрезентацијата води со 2:0

А1

Во одбрана на позицијата во Првата група

Вест

Жилаво против двата Жила

Дневник

Утрински А1 Време Дневник Дневник Време А1 Дневник

14 поврзани вести »

Кириленко сака да замине од Јута

Дневник - 21.09.2007

Најкорисниот кошаркар на ЕП во Шпанија, руското крило Андреј Кириленко, изјави дека сака да си оди од Јута џез. Кириленко за една руска веб-страница рече оти ќе побара продажба од Џез и оти не сака да игра за тренерот Џери Слоун.

Кириленко: Не сакам да бидам робот

Вечер Прес

Кириленко сака да ја напушти Јута

А1

Не поњимае руски, а им донесе титула

Дневник

Русите убиваа со "калашников"

Вечер Прес

Време Дневник Вест Утрински Вечер Прес Вечер Прес Дневник Време

14 поврзани вести »

Само Рамазанов ја исполни целта

Вест - 22.09.2007

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО БОРЕЊЕ Македонскиот борач Виктор Богданов (до 96 кг) загуби од Узбекистанецот Курбан Курбанов со убедливи 12:0 во 1/16-финалето, со што го заокружи настапот на нашите борачи на Светското првенство во борење во Баку, Азербејџан.

В. Богданов експресно елиминиран

Вечер Прес

Рамазанов со норма за Пекинг

Вест

Рамазанов обезбеди олимписка норма

Дневник

Рамазанов со олимписка виза

Утрински

Вечер Прес Време Утрински Дневник Вест Вечер Прес А1 Утрински

14 поврзани вести »

Рајс и Кушнер разговараа за Иран и Косово

А1 - 22.09.2007

Иранската атомска програма и Косово биле главни теми на средбата меѓу американскиот државен секретар Кондолиза Рајс и шефот на француската дипломатија Бернард Кушнер, синоќа во Вашингтон. Според Рајс, „односите меѓу Вашингтон и Париз се подобруваат“. „Ова се исклучителни односи.

Саркози побара остри санкции, против Иран

Време

Кушнер_ Разговорите со Иран не треба да траат со години

Утрински

Русија и Кина загрижени од муабетите за војна со Иран

Вест

Иран против заканите од Франција

Време

Утрински А1 Дневник Канал5 Вест Утрински Вечер Прес А1

14 поврзани вести »

Добиточните пазари полни со евтина стока

А1 - 23.09.2007

Проблемот со недостигот на добиточна храна и натаму ги полни добиточните пазари со евтина стока. За науката, ова се циклуси кои се случуваат во сушните години кои требаше да се предвидат. „Тоа е една економска законитост. Се продава она што најмалку потрошило храна, што најмалку троши храна во тоа ...

Со побараниот итен увоз на пченка и јачмен од Украина - Владата призна има криза за сточна храна

Канал5

Македонија побара итен увоз на жито од Украина

Утрински

Бараме итен увоз на пченица од Украина

Дневник

Македонија побара итен увоз на жито од Украина

А1

Утрински Дневник Вечер Прес Дневник Канал5 А1 А1 А1

13 поврзани вести »

Мојот клиент не ги нападнал девојчињата

Време - 22.09.2007

АДВОКАТОТ СТЕВАНОВСКИ ТВРДИ Винко Талевски (39) не ги нападнал двете девојчиња и не ги силувал, а пред основното училиште бил затоа што некои деца ја малтретирале негова роднина, тврди неговиот адвокат Иван Стевановски. Тој ги негирал двете дела пред истражниот судија.

Судот ќе докаже дали Талески е педофил, реагира адвокатот

Утрински

Прилепскиот педофил осомничен уште за еден полов напад врз дете

Дневник

Прилепскиот педофил злоупотребил и 14-годишно девојче

Вест

Прилепскиот манијак нападнал уште едно девојче

Време

Утрински Вечер Прес А1 Време Утрински Дневник Вечер Прес А1

13 поврзани вести »