TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-17 - 2007-09-23

На селата би им било подобро надвор од градските општини

Време - 21.09.2007

ЗАКЛУЧОЦИ ОД ДЕБАТАТА ЗА ТЕРИТОРИЈАЛНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА СКОПЈЕ Руралните средини побрзо и подобро би се развивале ако се одвојат од градските општини, заклучија градоначалниците што учествуваа на завчерашната дебата за територијалната организација на Скопје, насловена „Урбана одржливост - владеење ...

Скопските градоначалници се залагаат за одвојување на центарот од селата

Утрински

Владата и половина општини незаинтересирани

Време

Без поддршка од „горе“ нема просперитет за градот

Дневник

Ѓорче, Бутел, Шутка и Сарај се штета за Градоте погребуваат во контејнери

Вест

Вечер Прес Вечер Прес Време Дневник Утрински

10 поврзани вести »

Белград предлага внатрешна независност на Косово

А1 - 23.09.2007

Горан Богдановиќ, член на српскиот тим за преговорите со Приштина за статусот на Косово, изјави дека Белград предлага внатрешна независност на Косово, односно можност Албанците сами да управуваат со животот. „Убедени сме дека тоа е можност конечно да постигнеме компромис, кој ќе ги задоволи двете ...

„Гардијан“: Косово се подалеку од независност

А1

Тројката ги сослуша Белград и Приштина

Дневник

Разговорите за Косово не смеат да траат бесконечно

Утрински

Тадиќ против трговија со ЕУ за Косово

А1

Канал5 Вест Дневник Канал5

9 поврзани вести »

ПЕН застанува зад интегритетот на Клетников

Време - 22.09.2007

РЕАКЦИЈА Македонскиот ПЕН-центар реагира на разрешувањето на Ефтим Клетников од директорската функција на „Струшките вечери на поезијата“ пред истекот на неговиот мандат. -Застанувајќи зад творечкиот и моралниот интегритет на Клетников, македонскиот ПЕН побара средби со премиерот Никола Груевски и ...

Ќулавкова член на турскиот ПЕН

Дневник

Македонскиот ПЕН против разрешувањето на Ефтим Клетников

Дневник

Катица Ќулавкова почесна членка на турскиот ПЕН

Време

Македонскиот ПЕН застана зад творечкиот и моралниот интегритет на Клетников

Утрински

Вечер Прес Утрински Време Утрински

9 поврзани вести »

Петковски: Македонија ќе добие праведен извештај од ЕК

А1 - 22.09.2007

Лидерот на НСДП Тито Петковски смета дека Македонија ќе добие праведен извештај од Европската комисија. Клучните забелешки за Судскиот совет се на добар пат да бидат решени, смета Петковски. „Премиерот и Претседателот долго време не сакаа да седнат, да разговараат. Сега веќе седнаа да разговараат.

Петковски пред собраниската анкетна комисија ќе каже што знае за партиските прислушувања

Канал5

Ќе помогнеме во откривањето на прислушувачите

Време

Ќе се откријат прислушни уреди или Петковски ќе одговара

Време

Предлог од ДПА да му се одземе имунитетот на Петковски?!

Утрински

Вест Вечер Прес А1 Канал5

9 поврзани вести »

В понеделник одлука за имотот на „Фершпед“

Дневник - 22.09.2007

Маринела Јакасановска, судија од Основниот суд Скопје 2, в понеделник ќе донесе одлука дали со привремена мерка ќе се замрзне имотот на „Фершпед“ како што побара Јавното правобранителство. Претставниците на државата тврдат дека 51 отсто од имотот на шпедитерската фирма се државна сопственост и дека ...

За два дена одлука за имотот на „Фершпед“

Време

В понеделник одлука за имотот на „Фершпед“

А1

Во "Градски парк" поради Докузовски

Вест

Фершпед го обвинува ПУИК за селективно издавање на бараките на Табановце

Канал5

Канал5 Вест Канал5 Дневник

9 поврзани вести »

Без настава во село Црн Врв поради распаднатото училиште

Утрински - 20.09.2007

Учениците од основното училиште во селото Црн Врв заедно со своите наставници вчера наместо во училишните клупи беа на протест пред Министерството за образование. Учебната година, велат, воопшто не ја почнале бидејќи во дотраеното селско училиште нема никакви елементарни услови за нормално одвивање ...

Немаме ни клупи ни столчиња

Време

Протест поради руинирано училиште

Дневник

Бараме подобри услови за учење

Вечер Прес

Протест на учениците од Црн Врв

А1

Канал5 Вечер Прес Утрински Дневник

9 поврзани вести »

Притвор за Џелили и Ризински

А1 - 22.09.2007

Раководителот и советникот на Бирото за стопански недоволно развиени подрачја, Зуди Џелили и Мирослав Ризински, заработија притвор од 30 дена. Државните службеници беа уапсени под сомнение за примање поткуп од 6.000 евра. Двајцата службеници за увидите кои службено требале да ги извршат барале пари ...

Уапсени службеници за поткуп од 6.000 евра

Вест

Претседателскиот кандидат на ДПА Џелили осомничен за поткуп од 6.000 евра

Дневник

Триесетдневен притвор за Зуди Џелили и Мирослав Ризански

Канал5

Уапсени двајца државни службеници

Време

Утрински Вечер Прес А1 Канал5

9 поврзани вести »

На странски консултанти ќе се потрошат над 350.000 фунти

Време - 21.09.2007

АГЕНЦИЈА ЗА СТРАНСКИ ИНВЕСТИЦИИ И БРИТАНСКА АМБАСАДА Дури 355.000 фунти ќе се потрошат во наредните две и пол години на ангажирање реномирани странски консултанти и експерти што ќе работат на зајакнување на капацитетите на Агенцијата за странски инвестиции и на спроведување активна стратегија за ...

Британците ќе го зајакнуваат капацитетот на Агенцијата за странски инвестиции

Утрински

Британски грант за „Макинвест“

Дневник

Странци ќе откриваат најпривлечни сектори за инвестиции

Вест

Агенцијата за странски инвестиции доби 355.000 фунти

Време

Вечер Прес Канал5 Дневник

8 поврзани вести »

Еврото достигна рекордна вредност од 1,412 долари

А1 - 21.09.2007

Еврото денеска достигна рекордна вредност од 1,412 долари. Ваквиот рекорд аналитичарите го објаснуваат со силниот притисок за продавање на американската валута поради изгледите за натамошно намалување на каматните стапки во САД.

Доларот достигна нова ниска вредност во однос на еврото

Утрински

Еврото високо над доларот

Вечер Прес

Еврото достигна вредност од 1,40 долари

А1

Еврото се доближи до 1,40 долари

А1

Дневник Утрински Вечер Прес

8 поврзани вести »

Симпсон пуштен од затвор

Вечер Прес - 21.09.2007

Судот во Лас Вегас го ослободи од затвор, со кауција од 125.000 долари, поранешниот ас на американскиот фудбал О.Џ.Симпсон, обвинет за киднапирање, вооружен напад и наводен грабеж на спортски сувенири во хотел во Лас Вегас. Тој беше уапсен во неделата наутро и од тогаш беше во притвор без право на ...

Судот го пушти О. Џеј Симпсон со кауција

А1

Судот го пушти О. Џеј Симпсон од затвор со кауција од 125.000 долари

Канал5

О. Џеј Симпсон обвинет за осум кривични дела

А1

О Џеј Симпсон уапсен поради грабеж

Дневник

Време Вест Канал5

8 поврзани вести »