TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-17 - 2007-09-23

Најава за никогаш послабо првенство

Вест - 22.09.2007

СТАРТУВА 16. СЕЗОНА ВО МАШКАТА РАКОМЕТНА СУПЕРЛИГА Четирите дуели помеѓу единствените реални конкуренти за шампионската титула, Металург и Вардар, од кои првиот се игра уште денеска во Автокоманда, се чини, ќе бидат единственото нешто вредно за чекање во 16. сезона во машката ракометна Суперлига.

Скопска борба за двојната круна

Дневник

Во Автокоманда почнува борбата за титулата

Време

Во Автокоманда пресметка на големите

Вечер Прес

Составот на Пелистер енигма

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес

7 поврзани вести »

Бесплатен софтвер „Офис“ од „Ај-би-ем“

Време - 19.09.2007

ПРЕДИЗВИК ЗА „МАЈКРОСОФТ“ Компанијата „Ај-би-ем“ ги претставила новите бесплатни програми за процесирање зборови, правење табели и презентации, наречени „Ај-би-ем Лотус симфони“ за кои се предвидува дека ќе претставуваат сериозен предизвик за „Мајкрософт“ и за неговиот софтвер „Офис“.

„Мајкрософт“ ја изгуби битката со ЕУ

Дневник

„Мајкрософт“ ја загуби судската битка со ЕУ

Утрински

Мајкрософт да плати 500 милиони евра

Вечер Прес

Европскиот суд ја отфрли жалбата на „Мајкрософт“

А1

Време Канал5

7 поврзани вести »

СДСМ намерно не го реши случајот „Станови на Груевски“

Дневник - 22.09.2007

И по една година не можам да откријам кој во УЈП го водел предметот „Станови на Груевски“ , под кој архивски број е, кој ги праќал поканите и зошто некој презел такви дејства што воделе кон неуспех на постапката, па предмет од 2004 година јас да го работам во 2007 година Исклучително добрата ...

УЈП води даночна постапка за мајката на премиерот Груевски

Утрински

СДСМ пак прашува за становите на мајката на Груевски

Дневник

Случајот со становите на мајката на премиерот Груевски не е затворен во УЈП

Канал5

Дали мајката на Груевски платила данок на становите, прашува СДСМ

Утрински

Вест Вечер Прес

7 поврзани вести »

„Џонсон Мети“ одбира технологија за новата фабрика за катализатори

Време - 20.09.2007

КОЛИН ЏЕФРИ, ДИРЕКТОР ЗА СТРАТЕГИСКО ПЛАНИРАЊЕ Каков тип технологија да се инсталира во новата фабрика за катализатори на „Џонсон Мети“ е единствената причина поради која се одложи конечната одлука за финализирање на договорите и за почеток на изградбата, изјави за „Време“ Колин Џефри, директор за ...

„Џонсон контролс“ ќе почне пробно производство во октомври

Дневник

„Џонсон Мети“ останува во Македонија

Време

Странци допрва ќе решаваат дали ќе инвестираат во земјава

Утрински

Странски инвеститори бараат стабилен судски ситем

А1

Канал5 А1

7 поврзани вести »

Гринспен: Садам мораше да биде соборен

Време - 19.09.2007

ПО ИЗЈАВАТА ЗА ИРАЧКАТА НАФТА Поранешниот директор на американските федерални резерви Ален Гринспен ја појасни својата изјава за војната во Ирак, велејќи дека соборувањето на Садам Хусеин било неопходно за да се заштити снабдувањето со нафта на светот.

Гринспен

Утрински

Алан Гринспен ја критикува економската политика на Буш

А1

Ирак се случи поради нафтата

Време

САД војуваат во Ирак заради нафта

Дневник

Утрински

6 поврзани вести »

„Транспарентност“ се сомнева во продажбата на земјиштето за Сончевград

Утрински - 18.09.2007

Невладината организација „Транспарентност - Македонија“ вчера посочи дека на тендерот за отуѓување на државното земјиште за проектот Сончевград биле направени низа нерегуларности со често, незаконско и нетранспарентно менување на првично дефинираните услови во објавата.

Израелците немаат капацитет да го изградат Сончев град

Вест

„Транспарентност“: Сончев град продаден незаконски

Дневник

Сомневања дека е наместен тендерот за „Сончев град“

Време

Ордановски да достави докази или ќе сметаме дека работи за СДСМ

Време

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Почна изградбата на фекалната канализација во Визбегово

Вест - 20.09.2007

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и градоначалникот на Општина Бутел Петре Латиновски, вчера, свечено го означија стартот на изградбата на новата фекална канализација во Визбегово. Парите за изградба на фекалната канализација се донација од Европската агенција за реконструкција - Луис ...

Почна да се гради канализација

Време

Се гради фекална канализација во Визбегово

Утрински

Визбегово ќе се врзе на градскиот колектор

Вечер Прес

Ќе се гради фекална канализација во Визбегово

Дневник

Утрински

6 поврзани вести »

Обвинувања за непотизам го нишаат угледот на Академијата

Дневник - 20.09.2007

И НА ОБВИНИТЕЛИ Еден од вкупно седумте члена на Комисијата воопшто не присуствувал на испитот, а друг повремено влегувал во просторијата колку да ја провери политичката подобност на кандидатите, тврдат судии и обвинители Обвинувања за непотизам, нерегуларности и партиска селекција го проследија ...

Почна обуката на првите судии и јавни обвинители

Утрински

Ја отворивте академијата, комплетирајте го Судскиот совет!

Време

Се обучуваат идните судии и обвинители

Вечер Прес

Стартуваше Академијата за судии и обвинители

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Дејвид Силвијан доаѓа на Балканот по свое инсистирање

Дневник - 19.09.2007

Балканската турнеја на Дејвид Силвијан ќе се одржи по негово лично инсистирање зашто влијателниот музичар има голема желба да настапи во овој дел од Европа , соопштија на вчерашната прес-конференција од „Авалон-продукција“, која стои зад неговите концерти во регионот.

Брајан Фери и Дејвид Силвијан ќе настапуваат во европска земја

Време

Брајан Фери вторпат, Дејвид Силвијан првпат меѓу Македонците

Утрински

Во Македонија - најевтини билетите за Брајан Фери и Дејвид Силвијан

Вест

Светски ѕвезди повторно во Скопје

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Владата ги заборави Кардиохирургија и Ургентниот центар

Време - 19.09.2007

НОВИ АПАРАТИ САМО ЗА ПОСТОЈНИТЕ КЛИНИКИ Во спецификацијата што ја подготви Владата за тендерот за набавка на апарати вреден 40 милиони евра не е предвидена посебна опрема за Ургентниот центар и за Кардиохирургијата, двата проекта што Министерството за здравство ги најавуваше во последнава година.

Болниците во 2008 година ќе се подноват со нови апарати

Време

Ќе станеме врвен центар за дијагноза на малигни заболувања

Дневник

Цената ќе биде пресудна за тендерот за медицинска опрема

Утрински

Најмногу апарати за болниците од внатрешноста

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »