TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-17 - 2007-09-23

Македонија го задржа 67. место

Дневник - 20.09.2007

Македонската фудбалска репрезентација ја задржа 67. позиција на светската ранг-листа на ФИФА. „Црвено-жолтите“ сега имаат 455 поени, еден помалку од претходното рангирање. Во изминатите 30 дена Македонија одигра три меча и не победи ниту еднаш.

Без промени за Македонија

Вест

Македонија остана 67. на листата на ФИФА

Утрински

Македонија остана на 67-то место, Италија е нов лидер

Време

Македонија остана на 67. место

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Слаб интерес за органското производство

Време - 19.09.2007

СТРУМИЦА Дванаесет индивидуални земјоделски производители се регистрирани во Агенцијата за развој на земјоделството, во Струмица, кои своето земјоделско производство го преориентирале на органско. Бројот на пријавените е релативно мал, велат во Агенцијата.

Македонската здрава храна ќе добие знак и амбалажа

Вест

Владата парично ќе го помага производството на органска храна

Дневник

Двесте илјади евра за поддршка на производството на органска храна

Време

Македонија ќе го стимулира производството и извозот на органска храна

Утрински

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Скромна берзанска недела без поголеми изненадувања

А1 - 22.09.2007

Скромна берзанска недела без поголеми изненадувања. Со намален промет, неделава берзанското тргување заврши со вкупен промет од 16,9 милиони евра. По дводневниот надолен тренд, берзата повторно се стабилизираше вчера. Блокови со акции и продажба на поголем дел од капиталот на некои фирми, тоа се ...

Индексот паѓа

Вечер Прес

Акционерите од ИМБ се манипулирале со брокерски игри

А1

Безмалку два милиони евра за „Битолската млекарница“

Време

Продадени 34 проценти од Тетовската млекарница

Вечер Прес

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Со блокади против катната гаража

Дневник - 19.09.2007

Жителите бараат градоначалничката на Центар, Виолета Аларова, да ја прекине изградбата на објектот и на негово место да изгради парк или детско игралиште Дел од жителите на населбата Капиштец вчераутрина од 7 до 9 часот со автомобили ја блокираа улицата Васил Ѓоргов, во знак на протест против ...

Нов протест во Капиштец поради изградба на катна гаража на „Тинекс“

Утрински

Триесетина луѓе со неколку возила го блокираа сообраќајот

Време

Блокади против катната гаража

Вечер Прес

Жители од населбата Капиштец утрово со возила ја блокираа улицата Васил Ѓоргов

Канал5

Време

6 поврзани вести »

Со велосипеди и со ролери против загадувањето

Време - 22.09.2007

ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ БЕЗ АВТОМОБИЛИ Стотина средношколци, граѓани и претставници од невладини организации вчера со велосипеди и со ролери се возеа по скопските улици, одбележувајќи го Меѓународниот ден без автомобили. Маршрутата почна од Градскиот парк, продолжи по булеварите ВМРО, Илинден, улицата ...

Посигурно е на четири

Вечер Прес

Прилепчани се вклучија во кампањата „Улиците за луѓето“

Време

Голем хепенинг за Меѓународниот ден без автомобили

Време

Прилепчани на две тркала против автомобилите

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »

Сакал да ја потпали сопругата оти го труела

Вест - 20.09.2007

СЕМЕЈНА ДРАМА ВО КУЌА ВО ВЕЛЕС Велешанецот Борислав Ангелов (61) завчеравечер со бензин ја полеал неговата поранешна сопруга Снежана и, откако ја заклучил во бањата, се обидел да ја потпали. Нападнатата жена успеала некако да се спаси, но од огнот целосно изгорела нивната Велешанецот Борислав ...

Ја затворил екссопругата во тоалет и ја запалил куќата

Утрински

Подметнал пожар да ја убие поранешната сопруга

Дневник

Сакал да ја запали поранешната сопруга оти го труела

Време

Сакал да ја запали екс-сопругата оти го труела

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Дванаесет макфестовски хита во ревијална изведба на Мулар

Време - 21.09.2007

ФЕСТИВАЛ „МАКФЕСТ 2007“ Гитаристот Христо Христовски-Мулар ќе настапи со своја изведба на 12 макфестовски хита во ревијалниот дел од првата, дебитантска вечер на 22. издание на штипскиот фестивал „Макфест 2007“, кој годинава ќе се одржи од 10 до 13 октомври.

Песните се најголем адут на „Макфест“

Дневник

Нови 40 песни на музичката сцена

Вечер Прес

Стефан ќе дебитира на "Макфест"

Вест

Сите поп-ѕвезди на едно место

Време

Вест

6 поврзани вести »

Индискиот цитостатик ќе се користи без анализите од Лондон!?

Дневник - 22.09.2007

Бирото ни го достави лекот со анализи од две македонски лаборатории и ни препорачува да им го даваме на болните, вели директорката Наталија Петрушевска Болните од рак се во паника - резервите од цитостатици вчера се потрошени и од понеделник најверојатно ќе се лекуваат со индискиот цитостатик, иако ...

Спорниот индиски цитостатик веќе се испорачува на клиниките

Утрински

Министерството за здравство се повлекува за квалитетот на индискиот цитостатик

Канал5

Цитостатикот од Индија без сертификат за квалитет од лондонската лабораторија е пуштен во продажба

Канал5

На директорот на Бирото за лекови му се заканува смена

Утрински

Вест

6 поврзани вести »

„Бадмингтонс“ со официјално издание

Дневник - 21.09.2007

Во присуство на голем број музичари, актери, режисери, новинари и други гости од македонскиот културен живот, вчера во арт-кафето „Мала станица“ беше промовирано првото официјално издание на култната скопска панк-група „Бадмингтонс“.

Промовирано изданието на легендарните „Бадмингтонс“

Време

„Бадмингтонс“ го промовира синглот „Ако ми дадеш“

Утрински

Промоција на „Ако ми дадеш“ на „Бадмингтонс“

Утрински

Промоција на Ако ми дадеш и Убав ден

Вечер Прес

Вест

6 поврзани вести »

Еврото и нафтата соборуваат рекорди

Утрински - 20.09.2007

Еврото и нафтата вчера на светските берзи повторно полетаа на нови рекордно високи вредности, јавија агенциите. Цената на нафтата ги собори сите претходни рекорди и американската лесна нафта на азиските берзи се искачи на 82,33 долари за барел.

Еврото и нафтата уриваат рекорди

Дневник

82,3 долари за барел американска нафта

А1

Нов рекорд на нафтата

Утрински

Цената на нафтата постави нов рекорд

Дневник

А1

6 поврзани вести »