TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-17 - 2007-09-23

Груевски побара приоритет за европските закони

Утрински - 21.09.2007

Премиерот Никола Груевски и претседателот на Собранието, Љубиша Георгиевски, на вчерашната средба во парламентот разговарале на пленарните седници да добијат приоритет законите со европски предзнак. „Побаравме од Георгиевски европските закони во наредниот период да добијат приоритет и колку што е ...

Премиерот побара приоритет за еврозаконите

Дневник

ВМРО-НП бара приоритет за еврозаконите и лустрацијата

Утрински

Еврозаконите и лустрацијата да бидат приоритет во парламентот

Време

ВМРО-НП: Посебна собраниска седница за законите за ЕУ

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Се' поскапува, од маслото до зеленчукот

Утрински - 19.09.2007

Поскапувањето на овошјето и зеленчукот е два-три пати поголемо од минатата година поради намалената понуда АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА По најавата за поскапување на основните прехранбени производи уште пред два месеца, пазарот го зафати хаос.

Бензините поскапуваат за 1,5, а дизелот за 2,5 денари

Утрински

Бензините поскапуваат за 1,5, а дизелот за 2,5 денари

Време

Бензините поскапи за 1,5 а дизелот за 2,5 денари

Вечер Прес

Бензините поскапуваат за 1,5, дизелот за 2,5 денари

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Пораката на Бин Ладен ги подели Пакистанците

Утрински - 22.09.2007

Повикот за почнувањето света војна против Мушараф наиде на плодна почва во северозападниот дел на земјата ПЕШАВАР - Повикот на Осама бин Ладен за почнување света војна против пакистанскиот претседател и армијата вчера наиде на плодна почва во северозападниот конзервативен дел на земјата, додека пак ...

Бин Ладен му објави војна на Мушараф кој се подготвува за реизбор

Утрински

Осама бин Ладен му објавува војна на Пакистан

Дневник

Генерал Мушараф планира да стане цивилен претседател

Утрински

Пакистанскиот претседател нема да ја води и армијата

Вест

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Милан не е загрижен од слабата форма

Дневник - 18.09.2007

Не се плашам да признаам дека не играме добро, но против Бенфика ќе биде друга приказна, вели тренерот на првакот Карло Анчелоти Актуелниот европски првак Милан вечерва (20.45 часот) ја почнува одбраната на титулата во елитното фудбалско натпреварување во Европа, Лигата на шампионите.

Пандев - македонски амбасадор во елитното друштво

Време

Ланските финалисти на мегдан со португалската елита

Утрински

На Милан не му тежи круната

Вечер Прес

Почнува Лигата на шампионите

А1

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Очув до смрт претепал 18-месечно бебе

Утрински - 19.09.2007

Скопјанецот Исак Хасани (21) го убил бебето изнервиран од неговиот плач Убиството се случи во скопската населба Шуто Оризари, во маало во кое владее сиромаштијата и бедата. Неколкуте семејства живеат во невозможни услови за нормално живеење ГОРАН АДАМОВСКИ Дваесет и едногодишен скопјанец до смрт ја ...

Очув претепал на смрт едногодишно бебе

Дневник

Убил едногодишно дете

Време

Ја убил едногодишната поќерка оти плачела

Вест

Ја убил едногодишната поќерка оти многу плачела

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Има ли олигархија во Македонија?

Вест - 22.09.2007

Има ли Македонија своја олигархија како резултат на криминална транзиција или само јавноста ја префрла вината за осиромашеното стопанство и безработицата на неколкумина менаџери кои успеаја да ги одржат социјалистичките фирми низ транзицијата? Не се случува ли во Македонија тивка амнестија на ...

Не смеат да се изедначуваат добрите и лошите приватизации

Утрински

Приграбувањето капитал ги роди олигарсите

Дневник

Арамии или моќници - кои се олигарсите?

Вечер Прес

Дебата за македонската олигархија

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Колекцијата на Вишњевска и Ростропович се враќа во Русија

Утрински - 20.09.2007

Еден ден пред акцијата на „Сотби“, уметничките предмети од станот на големите руски музичари во Париз ги купи московски милијардер Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Колекцијата слики и други уметнички предмети - вкупно 499 - од станот на големите руски музичари и светски ѕвезди Галина ...

Рускиот милијардер Усманов ја зголеми сопственоста во Арсенал

Утрински

Русинот Усманов откупи нови акции на Арсенал

Време

20 милиони фунти за колекцијата на Ростропович

Вечер Прес

Усманов го зголеми уделот во Арсенал

А1
5 поврзани вести »

Вечерва финалето за мис лето 2007

Вест - 21.09.2007

Вечерва, во ресторанот "Император" во Битола, во организација на модните студија "Шанел" и "Црнокрак", ќе се одржи финалето за мис лето 2007. Изборот ќе почне во 22 часот, а организаторите најавуваат богата музичка програма, со специјална гостинка, фолк-пејачката Јасмина Мукаетова.

Четири Македонки на изборот „Мис глоуб интернационал“

Дневник

Четири Македонки на изборот „Мис Глоуб интернешенел 2007“

Утрински

Четири Македонки на изборот "Мис глоуб интернационал"

Вест

Четири убавици од Македонија на избор во Тирана

Време
5 поврзани вести »

Танушевци ќе се отцепи на Денот на албанското знаме?

Дневник - 22.09.2007

Референдумот за припојување на Танушевци кон Косово е можно да се одржи на 28 Ноември - Денот на албанското знаме. Ова го пренесува весникот на албански јазик „Лајм“, повикувајќи се на луѓе блиски со поранешниот пратеник Џезаир Шаќири, познат како командант Хоџа.

Референдумот во Танушевци за отцепување на 28 ноември?

Утрински

Хоџа тврди дека КФОР ги спасил полицајците во Танушевци

Утрински

Неуспешен обид за влез во Танушевци

Време

Имало престрелка меѓу полицијата и командант Хоџа во Танушевци

Време
5 поврзани вести »

Грција сака што поскоро решавање на спорот

А1 - 23.09.2007

Решение за името пред да се разговара за прием во НАТО. Грција со дипломатска офанзива за што поскоро решавање на спорот со Македонија. Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани во Њујорк на средба со генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки-Мун инсистирала на што поскоро затворање на ...

Бакојани бара од Нимиц нов предлог за името

Канал5

Средба Бакојани - Ки мун

Канал5

Честитки од Милошоски до Бакојани

Утрински

Милошоски и' честита на Бакојани за реизборот

Дневник
5 поврзани вести »