TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-17 - 2007-09-23

Стадионот на Влазрими е опасно место за „судење“

Време - 18.09.2007

ДВОЈКИ ЗА ДЕНЕСКАВО КИЧЕВО ПАК ПРЕКИНАТ МЕЧ Стадионот на фудбалскиот второлигаш Влазрими од Кичево повторно е суспендиран откако во саботата навивачи на овој клуб ја нападнаа судиската тројка што ја делеше правдата на дуелот со Тетекс.

Прекинат мечот Влазрими - Тетекс

Утрински

Втора лига

Утрински

Прекин во Кичево

Вест

Прекинат мечот Влазрими - Тетекс

Дневник
5 поврзани вести »

Објавен огласот за давање под закуп земјоделско земјиште

А1 - 23.09.2007

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство го објави огласот за давање под закуп земјоделско земјиште во сопственост на државата. Станува збор за краткорочен закуп во траење од пет години за површина во Струга од 70 хектари, Охрид 29, Крива Паланка 317, Кратово 78 и во Штип 961 ...

Земјоделците не сакаат државни пари со трошоци

Дневник

Должниците не можат да закупат земја

Вечер Прес

Кривопаланчани останаа без помош за аграрот

Дневник

Земја бараат 89 прилепчани

Дневник
5 поврзани вести »

Знакот за квалитет го носат 99 производи

Утрински - 21.09.2007

Само 99 македонски производи на 20 производители се носители на знакот за квалитет и целосно ги исполнуваат стандардите за производство на храна по критериуми што гарантираат безбедност и квалитет. „Проектот 'Знак за квалитет' во изминатите четири години овозможи отворање на над 400 нови работни ...

Заврши проектот „Знак за квалитет“

Дневник

Во агробизнисот биле инвестирани 300 милиони долари

Време

Сто домашни производи безбедни за јадење

Вечер Прес

Заврши проектот Знак за квалитет

Канал5
5 поврзани вести »

Се' е под (владина) контрола

Утрински - 20.09.2007

ЕДИТОРИЈАЛ МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ Владата не сака изненадувања, па затоа решила се' да стави под своја контрола. Најновиот обид е да си го врати она што некогаш и' припаѓало - режимот на девизниот курс на денарот, кој изминатите шест години е во надлежност на централната банка, односно на гувернерот.

Владата сака да го одредува режимот на курсот на денарот

Утрински

Славески : Владата ќе го утврдува курсот на денарот

Вест

И Владата ќе одлучува за девизниот курс

Дневник

Девизниот курс на денарот нема да се чепка

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Педесет средби со Ѓинѓиќ

Вечер Прес - 22.09.2007

Љубиша Буха - Чуме и Душан Спасојевиќ кои биле вооружени до заби го внеле Легија на 6 октомври во џип, во кој се превезувал Ѓинѓиќ Милорад Улемек Легија не е осуден само на 137 години затвор, туку е ограничен до крајот на својот живот да живее на најмалку десетина квадрати слободен простор во ...

Легија очекува ново судење

Време

Владата и српската полиција ги поделиле парите

Вечер Прес

Легија најави интервју

Време

Убиецот на Ѓинѓиќ избегал во Лондон

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Мандатот му истекува, Путин не се повлекува

Вечер Прес - 18.09.2007

Рускиот претседател изјави дека сака "силен наследник" и ги отфрли шпекулациите дека повеќе би му одговарал "слабак" за да може да владее од заднина Рускиот претседател Владимир Путин не планира да се повлече од политиката по истекот на мандатот. "На мене ќе мора да смета секој претседател.

Путин не планира да се повлече од политиката

А1

Путин планира да се врати во 2012 година

Време

Путин: Косово може еднострано да прогласи независност само со поддршка од Запад

Канал5

Путин не планира да се повлече од политиката

Канал5
5 поврзани вести »

Талат Џафери повикан во полиција поради кавга во пошта

Дневник - 18.09.2007

Талат Џафери, висок функционер во ДУИ и поранешен заменик-министер за одбрана, вчера претпладнето беше повикан на информативен разговор во СВР Гостивар. Тој вели дека не знае зошто полицијата го повикала. Од СВР Гостивар посочуваат дека Џафери во минатата недела го нарушил јавниот ред во поштата во ...

Поранешниот заменик-министер за одбрана повикан во полиција

Вест

Екс заменик министерот за одбрана, Талат Џафери во полиција

Вечер Прес

Екс заменик министерот за одбрана повикан на разговор во полицијата

А1

Поранешниот заменик министер за одбрана повикан на информативен разговор во СВР Гостивар

Канал5
5 поврзани вести »

Ограбена подружница на „Македонски шуми“

Дневник - 19.09.2007

Арамии провалиле во подружницата на ЈП „Македонски шуми“ во Македонски Брод и украле околу 400.000 денари, соопшти МВР. Кражбата се случила завчеравечер, откако крадците влегле во благајната и го отвориле металниот сеф во кој биле парите.

Украдени 400.000 денари

Вест

Ограбена благајна на „Македонски шуми“

Време

Украден 400 илјади денари од сеф

Вечер Прес

Ограбена туристичка агенција

Време
5 поврзани вести »

Дома си чувал 14,5 кг динамит

Вечер Прес - 19.09.2007

Над 14 килограми и 600 грама индустриски експлозив, 11 метри пластифициран фител и 8 детонаторки капсули, биле пронајдени во сеемен дом на велешанец, информираат од полицијата. Според инфорамациите добиени од МВР, експлозивот бил пронајден во домот на Трајче П. (71) во Богомила, Велешко.

Дома чувал над 14 килограми динамит

Вест

Дома чувал 15 килограми експлозив

Дневник

Кај жител на Богомила пронајдени 14,6 кг експлозив

Утрински

Дедо криел динамит за ловење риби

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Леб и сол во документарец

Вечер Прес - 22.09.2007

Покрај ексклузивните фотографии од подготовките на новиот албум на Леб и сол до кои дојде ВЕЧЕР, дознаваме и дека за време на престојот во Охрид во хотелот "Инекс-Горица" паднала првата клапа за документарец посветен на бендот.

Улица во Охрид ќе го носи името на "Леб и сол"

Вест

Димитар Божиков и официјално промовиран како гитарист на „Леб и сол“

Време

„Леб и сол“ го подготвува новиот албум во Охрид

Утрински

Димитар Божиков донесе нова енергија во „Леб и сол“

Дневник
5 поврзани вести »