TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-24 - 2007-09-30

Косово: Усвоена Њујоршка декларација во преговорите

А1 - 29.09.2007

Со усвојување на т.н. Њујоршка декларација заврши првата рунда на директните преговори меѓу Белград и Приштина, за идниот статус на Косово. За српскиот претседател Тадиќ разговорите во Њујорк се само „прва рунда од преговорите“, на кои Белград понудил „одржлива и значајна автономија“ како најдобро ...

МВР и МО немале информации за присуство на вооружени групи

Време

Директни преговори меѓу Белград и Приштина

Време

Тадиќ

Утрински

Се чека Црвенковски да каже колку сме безбедни

Утрински

Дневник Канал5 Вечер Прес А1 Дневник Дневник Време Вечер Прес

30 поврзани вести »

Белгискиот филм „Тивки тела“ ги освои сите награди во студентската програма на ИФФК „Браќа Манаки“

Канал5 - 29.09.2007

Белгискиот филм „Тивки тела“ ги освои сите награди во студентската програма во рамките на 28-то издание на интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“. Белгискиот филм Тивки тела ги освои сите награди во студентската програма во рамките на 28-то издание на интернационалниот ...

Дузина кинематографери во очекување на наградите

Дневник

Светот мора да ве види!

Дневник

Превртено на Изи во Милениум

Вечер Прес

Премиера на „Превртено“ во Скопје

А1

Дневник Вест Утрински Утрински Вест Време Дневник Вечер Прес

25 поврзани вести »

Нимиц: Влезот во НАТО шанса за решавање на спорот

А1 - 30.09.2007

Влезот на Македонија во НАТО е шанса за решавањето на спорот со Атина за името, смета специјалниот посредник на ОН Метју Нимиц. Во интервју за грчкиот весник „Катимерини” Нимиц посочува дека желбата на Македонците да влезат во Алијансата може да дејствува како катализатор за изнаоѓање компромисно ...

Грција од Нимиц очекува нов предлог

Време

Нимиц најави нова средба за имет

Утрински

Нема нови предлози за името, наскоро средба

Вест

Амбасадорите Димитров и Василакис пак на преговарачка маса

Време

Дневник Вечер Прес А1 Канал5 Време Утрински Вест Време

24 поврзани вести »

Свештениците се повлекоа

Дневник - 29.09.2007

Без будистичките монаси, на вчерашните протести имало само околу 2.000 лица, пет пати помалку од претходните денови Мјанмарските сили за безбедност со истрели во воздух и со палки ги растераа демонстрантите собрани во близина на Јангон, јави МИА.

Војниците отворија оган врз демонстрантите во Мјанмар - осум мртви

Утрински

Економски санкции против 14 мијанмарски владини функционери

Време

Војската тепа, барикадите стојат

Вест

Слобода за Бурма

Вечер Прес

А1 Канал5 Вест Утрински Дневник Време Канал5 Утрински

23 поврзани вести »

МОТ си заличи на себе, алхемијата успеа

Вест - 29.09.2007

ЗАВРШИ ГОДИНАШНИОТ ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ Со англискиот "Вокер денс парк мјузик", синоќа заврши годинашното издание на Младиот отворен театар. Траеше една недела, а од она што публиката го виде во огромни количества, ќе трае и подолго. Како белег дека годинава во Скопје се случи одличен МОТ.

МОТ го доби најмладиот фан

Вечер Прес

НЕТА работела според сценарио на Стефановски

Дневник

Англиска и јужнокорејска претстава на МОТ

Дневник

Стефановски ја приватизира културата, обвинува Стојановски

Утрински

Вечер Прес Вечер Прес Вест Вест Дневник Вечер Прес Вест Утрински

22 поврзани вести »

Дел од матурантите утре ќе протестираат

А1 - 30.09.2007

Средношколците се поделија, едните се свесни дека матура мора да се полага, порачуваат средношколците да бидат трпеливи додека траат преговорите за олеснување на испитите. Другите, незадоволни од Министерството за образование, повторно ќе протестираат.

Ослободете не' од матура

Вечер Прес

Шпанско село

Дневник

Кој ги организира учениците против матурата?

Вечер Прес

Матурантите се закануваат со нови протести

А1

Утрински Утрински Вечер Прес Вест Утрински Утрински Утрински Канал5

21 поврзани вести »

СДСМ: Јанкуловска да си поднесе оставка

А1 - 30.09.2007

Опозицијата бара оставка од министерката за внатрешни работи Јанкуловска. МВР им одговори дека барањето било задоцнето, оти кривични пријави за случајот со претепувањето на снимателот на „Алсат“ веќе биле поднесени. „Министерката Јанкуловска уште пред два дена излезе и кажа дека е поднесена ...

Снимателот Љубовчевски ги идентификуваше полицајците што го претепаа

Канал5

Суспендирани четворица „алфи“ што го претепаа снимателот на Алсат

Утрински

Тепачите кривично да одговараат

Дневник

Суспендирани „алфите“ што го претепаа камерманот на Алсат

Дневник

Вест Утрински Дневник А1 А1 А1 Време Дневник

21 поврзани вести »

Магдинчев го надмина и Федерер

Дневник - 28.09.2007

Магдинчев и Холанѓанецот Хасе направија единствен подвиг. Само Лазе против Жил Кремер и Хасе во дуелот со Гаштау Елијаш од Португалија победија, иако им дозволија на противниците да се вратат, и од 0-2 во сетови и да израмнат на 2-2.

Шанса за успех или дуел со играч како Федерер?

Вест

Сеедно со кого ќе играме, само да е во Скопје

Време

Магдинчев ја посакува Грузија

Утрински

Федерер доаѓа во Скопје

Вечер Прес

А1 Време Дневник Утрински Дневник Време Вест Време

19 поврзани вести »

„НЛБ лизинг“ ќе гради станови во Скопје

Време - 29.09.2007

ПОРАДИ ГОЛЕМИОТ ИНТЕРЕС „НЛБ лизинг“ во сопствена режија ќе гради станбена населба во централното градско подрачје во Скопје. Становите и деловните простории потоа ќе се продаваат на лизинг, најверојатно на период од 15 години.

ШВЕРЦЕРИ НА БЕНЗИН ОД КОСОВО ИЗГРАДИЛЕ “НАФТОВОД” ДО ЦРНА ГОРА

Капитал

Недостигот на сончоглед ги блокира погоните

Капитал

Мини системче “Ferrari”

Капитал

Кога другите панично продаваат, тој купува

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

19 поврзани вести »

Власта и опозицијата се препукуваа за ТЕЦ „Неготино“

А1 - 29.09.2007

Од есенските сценарија за дестабилизирање на државата и барањето на опозицијата, собранискиот спикер да ги даде видео записите од тепачите меѓу пратениците и тепаните новинари и сниматели, денешните препукувања меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се сведоа на обновувањето на старо-новиот проблем - продажбата на ...

СДСМ тврди дека Владата сака да го даде ТЕЦ Неготино на непозната бугарска фирма

Канал5

Од 1-ви октомври стратува со работа ТЕЦ Неготино

Канал5

„Хач“ доби екстра време од Владата за комплетирање на документацијата

Утрински

Владата му даде нов рок на „Хач“

Дневник

Време Вечер Прес А1 Утрински Вечер Прес А1 Време Дневник

18 поврзани вести »