TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-01-22 - 2007-01-28

ДСС бара Ахтисари да ја чека новата српска Влада

А1 - 28.01.2007

Пратеникот на ОН за Косово, Марти Ахтисари треба да „се смири“ и да го почека формирањето на новата српска Влада пред да ги започне преговорите за неговиот предлог за иднината на покраината, порача денеска Демократската партија на Србија (ДСС) на актуелниот српски премиер Воислав Коштуница.

Коштуница нема намера да го прими Ахтисари на 2 февруари

А1

Ивановиќ: Ахтисари уште не го кажал конечното решение за Косово

А1

Проблемот со необележана граница влезе и во документот на Ахтисари

Канал5

Македонија во пресрет на независноста на Косово

Канал5

Дневник Вест Време Утрински Утрински Вечер Прес А1 А1

53 поврзани вести »

Орце Камчев претседател?

Вест - 26.01.2007

ФУДБАЛСКАТА ЧАРШИЈА ПЛЕТЕ ПРИКАЗНИ ОКОЛУ НОВОТО РАКОВОДСТВО НА ФФМ Како аспиранти за претседателската функција се споменуваат и имињата на Тихомир Илиевски и на Илија Китановски По поднесувањето кривичната пријава за фалсификување исправа и за уништување деловни книги, што завчера МВР му ја поднесе ...

ФФМ: Лазар Митровски, засега, останува генерален секретар

Време

Митроски

Утрински

Федерацијата ќе соработува за расветлување на случајот

Дневник

Лазе ќе оди пред истражен судија

Вечер Прес

Време Утрински Дневник Вест А1 Време Утрински Дневник

25 поврзани вести »

Груевски не е загрижен за бојкотот на ДУИ

А1 - 28.01.2007

Криза во политичкиот дијалог нема, вели премиерот Груевски и по заминувањето на ДУИ од Собранието. Тој не е загрижен од одлуката на Ахмети за бојкот на институциите. Нивна одлука е како ќе дејствуваат во опозиција. „Тоа е нивно демократско право и се додека е во рамките на демократијата, јас тоа го ...

ДУИ одлучи да го напушти Парламентот

А1

ДУИ непоколеблива за бојкотот

Дневник

ДУИ ја враќа Македонија назад

Вечер Прес

Претседателствата на ДУИ и на ПДП го поддржаа бојкотот на Собранието

Утрински

А1 Дневник Време А1 Канал5 Време Вест Дневник

25 поврзани вести »

Со фракциите ќе го продлабочиме јазот

Дневник - 27.01.2007

Моја одговорност како претседател е и покрај сите изјави и покрај сите обиди за дисквалификација , за расцеп во СДСМ, да не заборавам кои се нашите приоритети. Нашиот противник не се луѓето во СДСМ, нашиот политички противник е ВМРО-ДПМНЕ и тоа мора да го запамтиме Со воведувањето фракции во ...

Спектакуларна акција за човек од метар и жилет

Време

Бачило ги соочи екс премиерот Бучковски и министерката Јанкуловска

Канал5

СДСМ ги одби барањата на Бучковски

Дневник

Бучковски доживеа дебакл на Централниот одбор на СДСМ

Утрински

Време Вест Вечер Прес А1 Утрински Време Канал5 Дневник

20 поврзани вести »

И радикалите бараат мандат за состав на влада

Време - 27.01.2007

СРБИЈА Српската радикална странка, која освои најмногу гласови на изборите во Србија, но која е изолирана од другите партии од „демократскиот табор“, побарала да го добие мандатот за состав на новата влада. Александар Вучиќ, генерален секретар на радикалите на обвинетиот воен злосторник Воислав ...

ДСС: Или Коштуница премиер или нови избори

А1

Изборот на Србија

Дневник

Петка за Коштуница!

Вечер Прес

Можна е и коалиција Шешељ - Коштуница

Дневник

Канал5 Канал5 Вечер Прес Дневник Дневник Утрински Време Утрински

20 поврзани вести »

Пропагандата го архивира Мисирков

Дневник - 27.01.2007

Го чекам денот кога ќе „осознаам“ дека и Блаже Конески ја надминал „српската фаза“ и ќе ни бидат понудени „веродостојни“ архивски материјали дека, ете, и тој е Бугарин Премостувајќи повеќе од 100 години и предвидувајќи низа ситуации произлезени од слугарската и наемната свест, вонвременискиот Крсте ...

Не е важно каде почива Мисирков, важно е неговото дело

Време

Тодоровски: Не сум го бугаризирал Мисирков

Дневник

Историчарите предупредуваат - ни фали државотворна свест

Време

Дневникот на Крсте Мисирков претставен и во Бугарија

Утрински

Време Дневник А1 Утрински Дневник Утрински Време Вечер Прес

20 поврзани вести »

Станарите во „Раба“ ќе го тужат Арсов

А1 - 27.01.2007

Цветко Павловски од Кисела Вода со своите две внуки веќе 12 месеци живее под кирија во Аеродром. Откако ја дал куќата на тоа место да се градби „Раба“, останал без дом. Сега е принуден самиот да дава пари за киријата, иако инвеститорката Милка Принковска се обврзала да му ја плаќа се до вселувањето ...

Инвеститорот да ги поправи урнатите ѕидови

Време

Станарите ги преплатија становите

Дневник

Законот на Џорџе Арсов

Утрински

Оштетените од „Раба“ со свои пари ќе ја креваат зградата на нозе

Утрински

А1 Канал5 Време Утрински Дневник Вечер Прес А1 Време

19 поврзани вести »

Сосиете женерал се' уште размислува за Охридска банка

Утрински - 27.01.2007

За преземањето ќе се почека на одлуката на акционерите Се' уште не се испеглани сите прашања меѓу акционерите на Охридска банка и Сосиете женерал околу продажбата на оваа домашна банка на францускиот банкарски џин. Претставници на Сосиете вчера во Скопје имаа одвоени средби во Владата и во Народна ...

Со влезот на Сосиете ќе зајакне банкарскиот сектор

Канал5

„Сосиете женерал“ без финална одлука

Време

Продолжуваат преговорите со Сосиете Женерал

Вечер Прес

Охридска и Сосиете не ја договорија банкарската зделка

А1

Дневник Утрински Канал5 Вечер Прес А1 Канал5 Дневник Вечер Прес

18 поврзани вести »

Пациентите приватно ќе се лекуваат кај државни лекари

Утрински - 26.01.2007

Од 1 февруари пациентите кои не сакаат да чекаат ред ако си платат, ќе се лекуваат приватно ЈАСМИНА ЈОВАНОВСКА Пациентите кои не сакаат да чекаат ред за консултација, за преглед или за операција од 1 февруари годинава ќе може приватно да се лекуваат кај државните лекари во Клиничкиот центар.

Во синдикатот на Клинички се сомневаат дека центарот ќе се приватизира

А1

Лекарите во Државна болница ќе лекуваат и приватно

Вест

Државните лекари ги соблекоа приватните мантили

Дневник

Државните лекари нема да работат приватно

Време

Утрински Канал5 А1 Утрински Утрински Канал5 Време Дневник

18 поврзани вести »

Најмалку 21 лице загина во серија напади во Ирак

А1 - 28.01.2007

Најмалку 21 лице, меѓу кои и советник на ирачкото Министерство за индустрија и пет девојчиња, загинаа во серија напади во Ирак во изминатите 24 часа. Осум лица загинаа, а 18 беа повредени претпладнево при експлозија на автомобил-бомба во шиитскиот кварт Садр Сити во Багдад.

Најмалку осум загинати во серија напади во Ирак

Канал5

Најмалку 10 лица се убиени во двоен напад во Багдад

А1

Петмина загинати и десет повредени во експлозија во Багдад

Канал5

13 загинати во експлозија на бомба во Багдад

А1

Време А1 Вест Вест Време Утрински Дневник Вечер Прес

16 поврзани вести »