TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-01 - 2007-10-07

Фатмир Сејдиу апелира населението во Косово да остане мирно

Канал5 - 07.10.2007

Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу синоќа апелираше до населението да не прибегнува кон насилство поради бавноста во барањето на дипломатското решение за иднината на покраината. Приштина, 7 октомври (МИА) - Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу синоќа апелираше до населението да не прибегнува ...

Волфганг Ишингер: Можно е одржување завршна преговарачка конференција за Косово

Канал5

Русија бара продолжување на преговорите за Косово и по 10. декември

Макфакс

Ишингер:Можен Дејтон за Косово

Макфакс

Сејдиу:Независноста на Косово е завршена работа

Макфакс

Макфакс Дневник Вест Време Канал5 Време Канал5 Канал5

61 поврзани вести »

Црвенковски го проверува рејтингот

А1 - 07.10.2007

Во битката за решавање на клучните проблеми - комплетирањето на Судскиот совет, именувањето на амбасадорите, случувањата во Собранието, политичарите најчесто решаваат да си ги измерат силите преку анкети. Најновата доаѓа од кабинетот на претседателот Црвенковски.

Владата ја достави амбасадорската листа до Црвенковски

Вест

Листата за амбасадорите е испратена до Црвенковски

Време

Владата му ја испрати листата на амбасадори на Црвенковски

Утрински

Грција протестира до Солана поради изјаваte дека не сака вета

Канал5

Дневник Макфакс Вечер Прес А1 Утрински Време Канал5 Дневник

48 поврзани вести »

Македонија се простува од Тоше – ден на жалост

Макфакс - 07.10.2007

Скопје Македонија денеска ќе се прости од поп ѕвездата Тоше Проески. Погребот со највисоки државни почести ќе се изврши во родното Крушево во 13 часот. Со ова, како што соопштија вчера од Владата се согласило и неговото семејството.

Леб и сол – Почивај во мир Тоше Мајсторе

Макфакс

Смртта на Тоше Проески - ненадоместива загуба за Македонија

Макфакс

Тоше ги урна серверите на македонските медиуми

Макфакс

Почна погребната церемонија на Тоше Проески

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

45 поврзани вести »

Црвенковски предложи нов член за Судскиот совет

Макфакс - 07.10.2007

Скопје - Претседателот Бранко Црвенковски го предложи Насер Хаџи-Ахметагиќ за член на Судскиот совет. Предлогот Црвенковски го доставил вчера доцна попладне до претседателот на Собранието Љубиша Георгиевски, се наведува во соопштението што денеска го достави кабинетот на Црвенковски.

Груевски: Новите членови на Судскиот совет не се партиски луѓе

Канал5

Етничкиот клуч го елиминира Канзоски од Судскиот совет

Утрински

Кандидатите на Црвенковски ги скараа ВМРО-ДПМНЕ и ДПА

Време

И по изборот на судиите, проблемите останаа

Утрински

Дневник Вечер Прес А1 А1 Канал5 Време Време Утрински

37 поврзани вести »

ЛДП: Полагањето државна матура да почне од идната година

Канал5 - 07.10.2007

ЛДП смета дека полагањето државна матура треба да почне од идната година. Според партијата, дотогаш Владата треба добро да го осмисли концептот и начинот на кој ќе се полага матурскиот испит. Скопје, 7 октомври (МИА) - ЛДП смета дека полагањето државна матура треба да почне од идната година.

Кинеска матурска револуција

Дневник

Матурантите успеаја да издејствуваат средба со министерот Рушити

Канал5

Со петарди против државната матура

Време

И петарди во борба против матурата

Дневник

Утрински А1 Дневник Утрински Канал5 Макфакс Макфакс Вечер Прес

31 поврзани вести »

Анелка го растури сонот

Вест - 06.10.2007

РАБОТНИЧКИ К. ГО ЗАВРШИ НАСТАПОТ ВО КУПОТ НА УЕФА Сонот на Работнички Кометал за настап во групите од Купот на УЕФА, што ќе беше најголемиот успех на македонскиот клупски фудбал, заврши во 68. минута кога Никола Анелка во својот прв допир со топката го постигна единствениот погодок на реваншот со ...

Анелка за 30 секунди го елиминира Работнички

Време

Вечер без романтика во Болтон

Утрински

Чесен пораз против премиерлигашот

Дневник

Одисејата заврши во Болтон

Вечер Прес

А1 А1 Вест Време Утрински Вечер Прес А1 Дневник

27 поврзани вести »

Голема битка за премиерската фотелја во Украина

Утрински - 05.10.2007

Иако претседателот Јушченко два пати ги повика сите партии кои влегле во Врховната рада да направат заедничка влада, таа идеја е тешко остварлива Голем проблем е како да се задоволат амбициите на Виктор Јанукович и Јулија Тимошенко, бидејќи и двајцата сметаат дека треба да бидат нови претседатели ...

Посета на Јушченко на Париз

Макфакс

Со двајца кавга, со тројца мир!?

Вечер Прес

Јушченко бара владина коалиција меѓу Јанукович и Тимошенко

Вест

Портокаловата револуција, со мала предност, може да формира влада

Утрински

Дневник А1 Време Дневник Утрински Макфакс Макфакс Вечер Прес

26 поврзани вести »

„Македонска банка“ имаше две години за да најде купувач

Време - 06.10.2007

НБРМ ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ Народната банка не ја разбира нервозата кај менаџментот на „Јака 80“ и на „Македонска банка“, ниту потребата од закани против лица вработени во НБРМ кои во изминатиот период стриктно ги применувале законските прописи во рамки на своите законски овластувања.

Гошев со ултиматум го назначил директорот на банката

Време

Гувернерот Гошев не ја разбира нервозата во „Јака 80“

Дневник

Протестираа вработените во „Македонска банка“

Макфакс

Протест на вработените во „Македонска банка“

Макфакс

А1 Утрински Време Дневник Вечер Прес А1 Канал5 Утрински

26 поврзани вести »

Резолуција на НАТО за прием на Јадранската група

А1 - 07.10.2007

Македонија, Албанија и Хрватска да добијат покана за прием во НАТО на следниот самит на Алијансата во Букурешт. Ова стои во предлог-резолуцијата што Комитетот за одбрана на Парламентарното собрание на НАТО ја усвои денеска во Исланд.

Милошоски пред Парламентарното собрание на НАТО

Канал5

Шефер ја повика Турција на воздржаност

Макфакс

Отворена поддршка за влез на Македонија во НАТО

Макфакс

НАТО ја повика Турција на воздржаност

Макфакс

Макфакс А1 Утрински Вест Дневник Време Дневник Макфакс

25 поврзани вести »

Утре почнува со работа анкетната комисија за инцидентите во собранието

Канал5 - 07.10.2007

Стојан Андов за утре наутро свика состанок со членовите на анкетната комисија - почнуваат да течат седумте дена по кои комисијата треба да излезе со заклучоци за инцидентите. Стојан Андов за утре наутро свика состанок со членовите на анкетната комисија - почнуваат да течат седумте дена по кои ...

Од анкетната комисија се чека јасен заклучок за собраниската тепачка

Дневник

ЕУ бара одговорност за тепачките

Вечер Прес

Потврден составот на анкетната комисија

А1

Пратениците очекуваат Комисијата да ја каже вистината за инцидентот

Утрински

Макфакс Макфакс Утрински Дневник Време Вечер Прес А1 Канал5

25 поврзани вести »