TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-10-08 до 2007-10-14

ДУИ ме викаше Ружица

Вест - 12.10.2007

РУЖДИ МАТОШИ СВЕДОЧЕШЕ ЗА ТЕПАЧКАТА ВО СОБРАНИЕТО Сведочењето на координаторот на пратеничката група на ДПА Ружди Матоши завчера пред Анкетната комисија за тепачките во Собранието на 25 септември ги насмеа сите членови на Комисијата.

Матоши ја обвини опозицијата за договор за растурање на седницата

Утрински

Ружица си била

Вечер

Положани: Тачи ме влечеше, Елмази ме клоцаше

Време

Матоши: СДСМ и ДУИ се договорија да ја растурат седницата

А1

Време Вест Утрински Канал5 Вечер А1 Време Вест

26 поврзани вести »

Тадиќ: Војната е сигурен начин да го загубиме Косово

А1 - 14.10.2007

Српскиот претседател Борис Тадиќ нагласи дека Србија со нов оружен судир со меѓународната заедница би го загубила Косово и додаде оти мирното решавање на идниот статус на Косово нема алтернатива. „Војната била била сигурен начин да го загубиме Косово, бидејќи во нова војна за Косово, повторно со ...

Преговорите меѓу Приштина и Белград без резултати

А1

Тадиќ: Војната сигурен начин да го загубиме Косово

Канал5

„Зери“: Одлуката за статусот на Косово нема да биде донесена во Советот за безбедност

Канал5

Најавата на Приштина е отворена закана

Време

Канал5 А1 Време Канал5 Канал5 Канал5 Канал5 Макфакс

23 поврзани вести »

СДСМ најави интерпелација за Рафајловска

А1 - 14.10.2007

Работата на министерката за економија Рафајловска ќе се најде пред Собранието. Опозициската СДСМ ќе поднесе интерпелација. Обвинуваат дека Рафајловска ја лаже македонската јавност за случајот ТЕЦ „Неготино“, а целата Влада бега од одговорност.

СДСМ ќе поднесе интерпелација за Вера Рафајловска

Канал5

Груевски не исклучува поништување на тендерот за ТЕЦ „Неготино“

А1

Случајот „Хач“ најматeн во септември

Утрински

Во судот крчка привремена мерка за продажбата за ТЕЦ „Неготино“?

Утрински

Дневник Канал5 Вечер А1 А1 Канал5 А1 Утрински

19 поврзани вести »

Во Сплит потврдена поддршката за членство во НАТО

А1 - 13.10.2007

САД ги поддржуваат Македонија, Албанија и Хрватска за членство во НАТО, по втор пат во една седмица повтори американскиот заменик-помошник државен секретар Розмари ди Карло во Сплит. „Албанија, Хрватска и Македонија ќе продолжат со реформите и се надевам дека ќе бидат најдобри можни кандидати во ...

Во Сплит потврдена поддршката за членство во НАТО

Канал5

Два пресудни месеца за зачленување во НАТО

Дневник

Америка не може да и каже на Грција дали да стави или не вето за приемот на Македонија во НАТО

Канал5

Министрите Еленовски и Милошоски на состанок “Адриатик-Балтик-Атлантик” во Сплит

Канал5

Вечер Време А1 Вест Утрински Канал5 Канал5 Вечер

19 поврзани вести »

Шведска (19) - Македонија (19) 3:1

А1 - 14.10.2007

Младата репрезентација на Македонија за фудбалери до 19 годишна возраст го претрпе и вториот пораз на Евро-квалификацискиот турнир во Шведска. Нашите надежи со 3:1 загубија од домашната селекција, со што веќе немаат никакви шанси за продолжување во втората фаза.

Шведска и' се извини на македонската полиција

Дневник

Шведската амбасадорка се извини

Вечер

Шведскиот дипломат пренесувал соработници на Аркан и на Милошевиќ

Време

Шведската амбасадорка и се извини на полицијата

А1

Време Вест Утрински Канал5 А1 Вест Утрински Дневник

19 поврзани вести »

Ердоган со намера да побара од парламентот дозвола за воен упад во Ирак

Утрински - 12.10.2007

Турскиот премиер е под голем притисок да реагира откако во бунтовничките напади во неделата загинаа 15 војници Тенкови на турската армија се движат кон границата со Ирак, каде што еден ден порано во борби со курдските бунтовници загинаа 15 турски војници ИСТАНБУЛ - Турскиот премиер Реџеп Таип ...

Солана: Турција да не навлегува во северен Ирак

А1

Армијата се спрема да влезе во Северен Ирак

Време

Ердоган ги потврди плановите за навлегување во северен Ирак

А1

Турција спремна за интервенција во Северен Ирак

Вест

Канал5 А1 А1 Утрински Дневник Макфакс Макфакс Макфакс

19 поврзани вести »

Владата нема абер да даде зелено светло за увоз на струја

Канал5 - 13.10.2007

Македонија 2008 мата може да ја почне со недостиг од струја, сметаат енергетичарите. На два и пол месеци пред крајот на годината Владата се уште не одлучила кога МЕПСО да го распише тендерот за увоз на струја. Македонија 2008 мата може да ја почне со недостиг од струја, сметаат енергетичарите.

ЕЛЕМ може да му конкурира на МЕПСО и на ЕСМ

Вест

Пазарната цена на струјата ќе предизвика социјални немири

Вечер

Индустријата мора да купува струја на берза

Време

Владата не отстапува од либерализација на струјата

А1

Вест Утрински А1 Време Дневник Вечер А1 Време

18 поврзани вести »

Очајни од седум метри

Вест - 12.10.2007

ПРВ ПОРАЗ НА ВАРДАРЦИ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Седум седмерци не реализираа вардарци во поразот од седум голови разлика од Адемар во третиот меч од Лигата на шампионите, но во играта со преголем број технички грешки, "црвено-црните", реално, и не можеа да се надеваат на некој позитивен резултат в ...

Прв пораз на Вардар про во Лигата на шампионите

Утрински

Пораз што не ги загрижува вардарци

Дневник

Немаше јунак за пенали

Вечер

Пораз и реми за Вардар Про на гостувањата

А1

А1 А1 Време Вест Утрински Вечер А1 Вест

18 поврзани вести »

Нема понуди за ОХИС и ЕМО

Вест - 12.10.2007

ПРОПАДНА И ТРЕТИОТ ТЕНДЕР И по третпат нема купувачи за скопски ОХИС и за охридски ЕМО. Министерството за економија двете фабрики ги продаваше по дисконтни цени, и тоа ОХИС беше понуден по цена од 18 евра за акција, што е за 10 отсто пониска од 25-те евра кои се бараа на претходниот тендер.

Останува притворот за комплетното раководство на ОХИС

Утрински

Пропадна и третиот тендер за продажба на Охис и Емо

Канал5

Обвинетите сакаат да си одат дома

Време

Едногласно гласавме за одлуките на Ќука

Вест

Утрински Вечер А1 Вест Време Утрински Дневник Канал5

18 поврзани вести »

Путин е за брз прилив на странски инвестиции во Русија

Канал5 - 13.10.2007

Рускиот претседател Владимир Путин побара од федералната Влада и домашните стопанственици да создадат поповолни услови за брз прилив на странски инвестиции, објавија денеска медиумите во Москва. Москва, 13 октомври (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин побара од федералната Влада и домашните ...

Саркози кај Путин - комбинација на гостопримство и актуелна политика

Утрински

Путин ги повика САД да не брзаат со плановите за штитот во Европа

Канал5

Во Москва средба Путин-Саркози

А1

Франција повеќе не и се покорува на Русија

А1

А1 Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Вечер

14 поврзани вести »