TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-08 - 2007-10-14

Матоши ја обвини опозицијата за договор за растурање на седницата

Утрински - 12.10.2007

Сведочење на пратениците Матоши, Макрадули, Куновска, Положани и Оровчанец пред Анкетната комисија Расправии меѓу пратениците на ДУИ и на ДПА за време на инцидентот во Собранието Пратеникот на ДПА, Ружди Матоши, ја обвини опозицијата дека сковала договор за растурање на собраниската седница.

ДУИ ме викаше Ружица

Вест

Ружица си била

Вечер Прес

Положани: Тачи ме влечеше, Елмази ме клоцаше

Време

Матоши: СДСМ и ДУИ се договорија да ја растурат седницата

А1

Вест Време Канал5 Утрински Вечер Прес А1 Време Канал5

26 поврзани вести »

Преговорите меѓу Приштина и Белград без резултати

А1 - 14.10.2007

Без конкретни резултати денеска во Брисел заврши и втората фаза на директните преговори меѓу Приштина и Белград за идниот статус на Косово. Страните останаа на нивните различни позиции, кои ги најавија и пред почетокот на денешната средба.

Тадиќ: Војната е сигурен начин да го загубиме Косово

А1

Тадиќ: Војната сигурен начин да го загубиме Косово

Канал5

Косово очекува 100.000 имигранти

Дневник

Уништена бомба во гаража на УНМИК

Дневник

Време Канал5 А1 Канал5 Канал5 Време Канал5 Канал5

25 поврзани вести »

Во Сплит потврдена поддршката за членство во НАТО

А1 - 13.10.2007

САД ги поддржуваат Македонија, Албанија и Хрватска за членство во НАТО, по втор пат во една седмица повтори американскиот заменик-помошник државен секретар Розмари ди Карло во Сплит. „Албанија, Хрватска и Македонија ќе продолжат со реформите и се надевам дека ќе бидат најдобри можни кандидати во ...

Во Сплит потврдена поддршката за членство во НАТО

Канал5

Два пресудни месеца за зачленување во НАТО

Дневник

Министрите Еленовски и Милошоски на состанок “Адриатик-Балтик-Атлантик” во Сплит

Канал5

Америка не може да и каже на Грција дали да стави или не вето за приемот на Македонија во НАТО

Канал5

Вечер Прес Време А1 Вест Канал5 Утрински Канал5 Вечер Прес

20 поврзани вести »

Ердоган со намера да побара од парламентот дозвола за воен упад во Ирак

Утрински - 12.10.2007

Турскиот премиер е под голем притисок да реагира откако во бунтовничките напади во неделата загинаа 15 војници Тенкови на турската армија се движат кон границата со Ирак, каде што еден ден порано во борби со курдските бунтовници загинаа 15 турски војници ИСТАНБУЛ - Турскиот премиер Реџеп Таип ...

Солана: Турција да не навлегува во северен Ирак

А1

Армијата се спрема да влезе во Северен Ирак

Време

Ердоган ги потврди плановите за навлегување во северен Ирак

А1

Турската Влада бара одобрение од Парламентот за операција против ПКК во северен Ирак

Канал5

Вест А1 А1 Дневник Утрински Макфакс Макфакс Макфакс

19 поврзани вести »

Шведска (19) - Македонија (19) 3:1

А1 - 14.10.2007

Младата репрезентација на Македонија за фудбалери до 19 годишна возраст го претрпе и вториот пораз на Евро-квалификацискиот турнир во Шведска. Нашите надежи со 3:1 загубија од домашната селекција, со што веќе немаат никакви шанси за продолжување во втората фаза.

Шведска и' се извини на македонската полиција

Дневник

Шведската амбасадорка се извини

Вечер Прес

Шведскиот дипломат пренесувал соработници на Аркан и на Милошевиќ

Време

Шведската амбасадорка и се извини на полицијата

А1

Вест Утрински Време Канал5 А1 Вест Утрински Канал5

19 поврзани вести »

СДСМ најави интерпелација за Рафајловска

А1 - 14.10.2007

Работата на министерката за економија Рафајловска ќе се најде пред Собранието. Опозициската СДСМ ќе поднесе интерпелација. Обвинуваат дека Рафајловска ја лаже македонската јавност за случајот ТЕЦ „Неготино“, а целата Влада бега од одговорност.

СДСМ ќе поднесе интерпелација за Вера Рафајловска

Канал5

Груевски не исклучува поништување на тендерот за ТЕЦ „Неготино“

А1

Рафајловска крева раце од ТЕЦ „Неготино“

Дневник

Случајот „Хач“ најматeн во септември

Утрински

Утрински Канал5 Вечер Прес А1 А1 Канал5 А1 Канал5

19 поврзани вести »

Нема понуди за ОХИС и ЕМО

Вест - 12.10.2007

ПРОПАДНА И ТРЕТИОТ ТЕНДЕР И по третпат нема купувачи за скопски ОХИС и за охридски ЕМО. Министерството за економија двете фабрики ги продаваше по дисконтни цени, и тоа ОХИС беше понуден по цена од 18 евра за акција, што е за 10 отсто пониска од 25-те евра кои се бараа на претходниот тендер.

Останува притворот за комплетното раководство на ОХИС

Утрински

Пропадна и третиот тендер за продажба на Охис и Емо

Канал5

Едногласно гласавме за одлуките на Ќука

Вест

Обвинетите сакаат да си одат дома

Време

Утрински Вечер Прес А1 Вест Канал5 Дневник Време Утрински

18 поврзани вести »

Владата нема абер да даде зелено светло за увоз на струја

Канал5 - 13.10.2007

Македонија 2008 мата може да ја почне со недостиг од струја, сметаат енергетичарите. На два и пол месеци пред крајот на годината Владата се уште не одлучила кога МЕПСО да го распише тендерот за увоз на струја. Македонија 2008 мата може да ја почне со недостиг од струја, сметаат енергетичарите.

ЕЛЕМ може да му конкурира на МЕПСО и на ЕСМ

Вест

Пазарната цена на струјата ќе предизвика социјални немири

Вечер Прес

Индустријата мора да купува струја на берза

Време

Владата не отстапува од либерализација на струјата

А1

Утрински Вест А1 Време Дневник Утрински Вечер Прес А1

18 поврзани вести »

Прв пораз на Вардар про во Лигата на шампионите

Утрински - 12.10.2007

Вардарци загубија во Леон од Адемар со 28:21 во меч во кој промашија две третини од досудените пенали (3/9) и загубија многу топки Заедно со Алушовски најефикасни во редовите на Вардар про: Марко Пејовиќ Ракометарите на Вардар Про го доживеаја првиот пораз во Лигата на шампионите во оваа сезона.

Пораз што не ги загрижува вардарци

Дневник

Очајни од седум метри

Вест

Немаше јунак за пенали

Вечер Прес

Пораз и реми за Вардар Про на гостувањата

А1

А1 А1 Утрински Време Вест Вечер Прес А1 Вест

18 поврзани вести »

Алкалоид го повтори 20. место од лани

Утрински - 12.10.2007

„Фармацевтите“ загубија со 4-2 од Аквапрофит во последното коло од Европскиот клупски куп во Кемер Шахријар Мамедјаров РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Катастрофално одиграната втора половина од 23. Европски клупски куп, кој од 3 до 9 октомври се одржа во турскиот град Кемер, на шахистите на Алкалоид им донесе ...

Алкалоид немаше лек за финишот

Дневник

Фармацевтите со празни раце

Вечер Прес

Алкалоид на крај заврши дваесетти

Време

Алкалоид не најде лек ни за Економист

Утрински

Вест Вечер Прес Утрински Дневник Вечер Прес Вест Дневник Вечер Прес

13 поврзани вести »