TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-08 - 2007-10-14

Владата ќе го враќа долгот на Македонски железници

Канал5 - 14.10.2007

Владата ќе го враќа долгот од 166 милиони евра кон странските железници што го направила Македонските Железници до декември минатата година. Парите што Владата ќе ги даде за исплата на долгот ќе бидат влог на нејзино конто во акции во двете компании - Инфраструктура и Транспорт кои произлегоа со ...

Товарниот железнички сообраќај зголемен за 33%

А1

Првата приватна транспортна железничка компанија ќе работи на пругите на Македонски Железници

Канал5

Товарниот железнички сообраќај во Македонија зголемен за 30 насто

Макфакс
4 поврзани вести »

Македонија го прослави Денот на народното востание

Утрински - 12.10.2007

Од овој датум почна создавањето на македонската држава, потсети Црвенковски За животно дело во областа на науката и образованието вчера му беше врачена наградата „11 Октомври“ на годинешниот лауерат проф.д-р Томислав Тодоровски: добитникот Тодоровски и претседателот на Комисијата, Таки Фити ...

66 години од почетокот на востанието и НОВ

А1

Куманово го одбележа Денот на народното востание

Канал5

66 години од Антифашистичкото востание и НОВ

А1
4 поврзани вести »

Хелсиншкиот комитет бара одговорност за собраниските тепачки

Утрински - 10.10.2007

Недореченостите во регулативата за „алфите“ основа за злоупотреба и во политички цели Комитетот се надева дека истрагата ќе даде одговор за начинот на кој дејствуваа „алфите“ во врска со овие настани Хелсиншкиот комитет за човекови права очекува дека настаните поврзани со собраниските тепачки нема ...

Инцидентите во Собранието против демократските принципи

Време

Хелсиншки ги нотира инцидентите во Собранието

А1

ХК: Инцидентите во и околу парламентот да не бидат забошотени

Канал5
4 поврзани вести »

„Елефтерос типос“: Името ќе прерасне во судир Атина-Вашингтон

А1 - 11.10.2007

Битката за името ќе биде тешка, пишува денеска во коментарот објавен во грчкиот весник „Елефтерос типос“. Весникот оценува дека постои реална опасност спорот за името на Македонија меѓу Атина и Скопје да прерасне во судир меѓу Атина и Вашингтон.

Елефтерос типос: Спорот за името ќе прерасне во судир меѓу Атина и Вашингтон

Канал5

Милошоски – Грција да ни го признае името

Макфакс

Грција да не става вето

Макфакс
4 поврзани вести »

Време е Караманлис да го реши спорот со Македонија

Макфакс - 09.10.2007

Скопје/Атина Владата на Костас Караманлис по добивањето на новиот мандат треба да го реши спорот со Македонија околу името. Ова, како што пренесува Макфакс, денеска го пишува влијателниот грчки весник „Та Неа“, наведувајќи дека Владата, „овој пат треба резолутно да се исправи пред надворешно ...

Последни преговори за името

Макфакс

Грција бара поддршка во ЕУ за името

Макфакс

Клинтон во Атина

Вечер Прес
4 поврзани вести »

УЈП да направи контрола во Аеродром

Вест - 09.10.2007

БАРАЊЕ НА СОВЕТНИЦИТЕ Советниците на Општина Аеродром на вчерашната вонредна седница донесоа одлука да се извести Управата за јавни приходи да изврши контрола на материјално-финансиското работење за периодот од конституирање на Општината, па до денес.

Советниците бараат контрола на работењето на Тодоровски

Утрински

Градоначалникот на Аеродром и покрај ревизијата незаконски троши пари

Канал5

Советот на Аеродром нема седница зашто градоначалникот е на пат

Дневник
4 поврзани вести »

Работнички се „одлепи“ на врвот

Дневник - 12.10.2007

Скопјани со 8 бода предност во однос на Милано и на градскиот ривал Вардар Работнички Кометал вторпат за три дена славеше во Куманово, а неговиот поранешен тренер Ѓоре Јовановски со дебакл од 0-3 против Македонија Ѓ.П. дебитира на клупата на новакот Милано.

Ѓоре Јовановски на клупата на Милано

Вест

Ѓоре Јовановски на клупата на Милано

Утрински

Ѓоре Јовановски нов тренер на Милано

А1
4 поврзани вести »

Наставниците не попуштаат

Вечер Прес - 12.10.2007

Дека бугарските наставници немаат намера да попуштат во своите барањеа за стопроцентно зголемување на платата, најдобро покажуваат и вчерашните протести во центарот на Софија. Како што се гледа на фотографија на Ројтерс, тие вчера, носејќи транспаренти, се собраа во огромен број за да демонстрираат ...

Дива паралелка во ОУ "Блаже Конески"

Вечер Прес

Додека да дипломира „нивниот“ професор....

Дневник

Сите се караат, децата страдаат

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Се задушил со чад од запалено ќумбе

Вест - 08.10.2007

ВО РАДОВИШКОТО СЕЛО ОРАОВИЦА Петар Трајчев (73) завчера се задушил во пожар што избувнал во неговата куќа во селото Ораовица, Радовишко. Увид на местото на настанот извршила полицијата, по што било утврдено дека се работи за несреќен настан.

Заспал и се задушил од чад

Време

Се задушил од зачадено ќумбе

Дневник
3 поврзани вести »

Серија предавања за Мисирков на ФОН

Време - 11.10.2007

СЕКОЈА СРЕДА СО СТЕФАН ВЛАХОВ МИЦОВ Со вчерашното прво предавање на д-р Стефан Влахов Мицов, филозоф, историчар и книжевник, кој повеќе од 20 години беше професор на државниот универзитет во Софија, почнува неговата серија предавања на ФОН универзитетот во Скопје.

Рамковски: Црвенковски уште не се поклонил пред споменикот на Мисирков!

Време

Влахов Мицов на ФОН ќе предава за Мисирков

А1
3 поврзани вести »