TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-08 - 2007-10-14

Доделена Нобеловата награда за мир

А1 - 12.10.2007

Поранешниот потпретседател на САД Ал Гор и Меѓувладината работна група на ОН за клима се добитници на Нобеловата награда за мир за 2007 година поради нивните напори за осознавање на ризиците од промените на климата, соопшти норвешкиот Нобелов комитет.

Нобеловата награда за мир оди во рацете на поранешниот американски потпретседател Ал Гор

Канал5

Доделена Нобеловата награда за хемија

А1

Пионерите на хард-дискот нобеловци за физика

Вест

Нанотехнолози ја добија Нобеловата награда за 2007 година

Утрински

Вест Утрински Макфакс А1 А1 Канал5 Макфакс

12 поврзани вести »

Лекот за остеопороза e регистриран во ЕУ

Дневник - 12.10.2007

Лекот со генеричко име памидронска киселина е регистриран во земјите од ЕУ и се користи успешно за лекување секундарна остеопороза, вели во демантот д-р Снежана Марковиќ-Темелкова, претседателка на Македонското здружение за остеопороза. Лекот се произведува во индиската фабрика „Д-р Редис“.

Д-р Темелковска се пишмани за лекот за остеопороза

Утрински

Лекот за остеопороза е безбеден

Вечер Прес

Лекарите се скептици за индискиот лек за остеопороза

Утрински

Индискиот лек го оптоварува црниот дроб

Вест

Време Канал5 Дневник Утрински Канал5 Вест Канал5

12 поврзани вести »

БиГ-Е сними хипхоп-песна за Тоше

Време - 11.10.2007

МАКЕДОНКА ВО ХОЛАНДИЈА Скопјанката Елена Попоска, една од најпопуларните раперки во Холандија, позната под името БиГ-Е, сними песна за нашата поп-ѕвезда Тоше Проески. Елена е автор на песната, која е снимена во студио во Холандија. Наскоро се очекува и видеозапис.

Кавга меѓу продуцентските куќи на Тоше Проески и Марија Шерифовиќ

Утрински

Војна: Проески - Шерифовиќ

Вечер Прес

Тоше го преполни Градски стадион

Утрински

Распука Градски, Скопје - БЛОКИРАНО!

Време

Дневник Вест Макфакс Макфакс Макфакс Вечер Прес

11 поврзани вести »

Ноќеска експлозија ги вознемири жителите на скопски Чаир

Канал5 - 14.10.2007

Утринава околу 4 часот експлозија ги вознемири жителите на скопски Чаир. Целосно изгоре автомобил Мерцедес со скопски таблици, а повредени немало. Некои од жителите на Чаир кои зачудувачки гледаа во изгорениот Мерцедес, велат дека се работи за такси возило и дека во моментот на експлозијата внатре ...

Билансот на загинатите во експлозијата во Украина се зголеми на 13 лица

Канал5

13 загинати во експлозија на гас во Украина

А1

Експлозија во Скопје, нема повредени

Дневник

Експлозија на улицата „Џон Кенеди“

Утрински

Вест Вечер Прес Време А1 Канал5 Макфакс

11 поврзани вести »

Незадоволството меѓу дел од дипломатите во МНР кои не се најдоа на амбасадорскиот список на владата

Канал5 - 14.10.2007

Со ветувања дека на нив се смета во некој од следните кругови на испраќање амбасадори во МНР се прават обиди да се смири незадоволството на оние што не се најдоа на амбасадорскиот список на владата, а сметале дека заслужуваат да бидат на таа листа.

Без амбасадори во Берн, Сараево и во Хаг

Вест

Црвенковски не прифати два предлога за амбасадори

Утрински

Црвенковски ја прифати амбасадорската листа

Дневник

Црвенковски прифати 11 од 13-те владини предлози за амбасадори

Вечер Прес

Време А1 Канал5 Време Утрински

10 поврзани вести »

Во тридневни борби загинаа 45 Пакистанци и 150 проталибанци

Утрински - 10.10.2007

ИСЛАМАБАД - Најмалку 45 пакистански војници и 150 проталибански милитанти загинаа во тридневните жестоки борби во Северен Вазиристан, соопшти пакистанската армија. Ова се најжестоки борби во регионот Вазиристан, кој се граничи со Авганистан, во последниве неколку месеци.

Стотици убиени во судир на армијата и на исламистите

Време

Најмалку 195 загинати при судири во Пакистан

А1

Најмалку 195 лица загинаа во последните судири меѓу пакистанската војска и екстремистите

Канал5

Близу 200 загинати во пресметки Пакистан

Макфакс

Макфакс Утрински Време Макфакс Вечер Прес

10 поврзани вести »

Алонсо се согласи да се врати во Рено пред 2009 година

Утрински - 12.10.2007

Светскиот шампион во Формула 1 Фернандо Алонсо даде согласност нешто порано од предвиденото да се врати во тимот на Рено, објави вчера германскиот весник Билд. Според информациите со кои располага Билд, Шпанецот е решен да потпише нов тригодишен договор со оваа екипа, доколку добие мирна разврска ...

Мекларен нема да фаворизира никого

Дневник

Алонсо потпишал преддоговор со Рено

Вечер Прес

ФИА ќе назначи набљудувач во Мекларен

А1

Алонсо скршил врата и кацига!

Вечер Прес

Утрински Време Вест Дневник Вечер Прес

10 поврзани вести »

По Словенија почна да се вози

Вест - 12.10.2007

Премиерот Никола Груевски и скопскиот градоначалник Трифун Костовски вчера, со свечено сечење на лентата, го пуштија во употреба новоизградениот булевар Словенија. Премиерот Никола Груевски и скопскиот градоначалник Трифун Костовски вчера, со свечено сечење на лентата, го пуштија во употреба ...

Булеварот „Словенија“ празнично отворен за сообраќај

Утрински

Булевар Словенија пуштен со авионски лет и со шампањ

Дневник

Скопје доби модерен булевар

Вечер Прес

Пуштен во употреба булеварот „Словенија“

А1

Вест Време Утрински Вечер Прес Вечер Прес

10 поврзани вести »

Компромис со Скопје или вето – грчката влада и по изборите продолжува со истата реторика

Канал5 - 14.10.2007

Официјална Атина не се откажува од намерата да стави вето на приемот на Македонија под нејзиното уставно име во меѓународните организации. Теза која во домашната јавност се толкуваше како дел од предизборието во Грција, сега еден месец по изборите ја повторува грчката министерка за надворешни ...

Грција: Нимиц работи во рамките на мандатот

А1

Грција попушта за името?!

Вечер Прес

Во НАТО преку договор за името

Време

Бакојани чека нов предлог за името, Нимиц нема такви планови

Утрински

Макфакс Макфакс Вечер Прес А1 Канал5

10 поврзани вести »

Бизнисмени блиски до Бојко Борисов влегуваат во Поштенска банка

Време - 10.10.2007

ОТКАКО ЕУРОСТАНДАРД БАНКА ЈА ИЗБРА БУГАРСКА ЦКБ Бизнисмени блиски до контроверзниот Бојко Борисов, актуелен градоначалник на Софија, се доминантни газди на бугарската Централна кооперативна банка (ЦКБ) со која Еуростандард банка веќе се договори да и продаде 66,67 отсто од акциите во Поштенска ...

Бугарите ги доставија документите до НБМ за Поштенска банка

Утрински

Централна кооперативна банка се легитимира пред јавноста

Дневник

Бугарската ЦКБ побара дозвола од НБРМ

Време

Бугари ја купуваат Поштенска банка

Вест

Вечер Прес А1 Утрински Канал5

9 поврзани вести »