TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-08 - 2007-10-14

Секој останува на своето за продажбата на земјиштето зад „Рамстор“

Време - 11.10.2007

РАЗЛИЧНИ ИНСТИТУЦИИ - РАЗЛИЧНИ ТОЛКУВАЊА НА ЗАКОНИТЕ Мери Јордановска Јавното правобранителство стои на ставот дека договорот меѓу Министерството за транспорт и фирмата „ХЛХ МАЦ ЛЛП“ за изградба на хотел зад „Рамстор“ не е штетен и дека ја обезбедува државата од несакани варијанти, вели јавната ...

„ХЛХ МАЦ ЛЛП“ немала право да учествува на тендерот за земјиштето зад „Рамстор“

Време

Нема истрага дали транспорт и врски ја испочитувало процедурата при продажбата на земјиштето

Канал5

Договорот за земјиштето е во интерес на државата

Утрински

Земјиштето зад „Рамсстор“ е легално продадено

Вест

Вечер Прес А1 Канал5 Макфакс

9 поврзани вести »

Металург патува за Шведска, Преспа за Хрватска искачија до златото

Вест - 10.10.2007

ЖДРЕПКА ЗА ТРЕТОТО КОЛО НА ЕВРОПСКИТЕ РАКОМЕТНИ КУПОВИ По елиминацијата на кипарскиот Строволос, Металург ќе патува за Шведска во третото коло на Купот на ЕХФ. Вчерашната ждрепка му го определи Севехоф за следен противник, кој во првиот натпревар ќе биде гостин во Автокоманда.

Металург против Савехоф во КУП на ЕХФ

Утрински

Металург ќе игра против Савехоф од Шведска

А1

Ристовски: Македонија може да ја види силата на Металург

А1

Реална разлика

Вест

Дневник Утрински Време Вечер Прес

9 поврзани вести »

„Дороти“ ќе патува во Европа без македонски учесници

Утрински - 09.10.2007

Продолжуваат кавгите меѓу Деанџели, режисер на „Дороти“, и Арсовски, директор на МОБ, околу гостувањето на претставата во Италија Директорот на МОБ Оливер Арсовски ја опструираше претставата со тоа што не им дозволи на уметниците да учествуваат во овој проект, вели режисерот Луиџи Деанџели ...

"Режисерот Де Анџелис лаже"

Вест

Театар зад сцената

Дневник

„Дороти“ ќе игра по светот без македонските учесници

Време

Донацијата од УНХЦР Италијанците си ја однеле дома

Вечер Прес

А1 Дневник Вест Утрински

9 поврзани вести »

Истражување на МОСТ: Пратениците сакаат по канцеларии!!

Вечер Прес - 12.10.2007

Само 4 проценти од граѓаните сметаат дека Собранието заслужува одлична оценка за работата, 29,2 проценти од граѓаните, на законодавниот дом му дале оценка 3, а 27,7 отсто сметаат дека парламентот заслужува оценка 1, покажуваат резултатите од анкетата на невладината МОСТ и Институтот за Демократија, ...

Пратеничката Весна Бендевска урива рекорди во дискутирање

Утрински

Двојка за пратениците

Вест

Само 11 пратеници биле на сите седници

Време

Си ги шетаат костумите и уво ги боли за граѓаните

Вечер Прес

А1 Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Екс членовите на Судскиот совет на суд ги добиле парите за апанажа, државата се жали

Канал5 - 11.10.2007

Државата треба да им исплати над два милиони денари, за апанажа и судски трошоци на четворица членови на поранешниот Судскиот совет затоа што пет месеци, иако им била одобрена, не ја добиле апанажа. Скопскиот суд пресуди, на Абдулселам Канзоски, Ангел Солев, Исмаил Дарлишта и Ментор Ќоку да им се ...

Фали уште еден член на Судскиот совет

Вест

Новите членови на Судскиот совет дадоа заклетва

Дневник

Новите членови на Судскиот совет дадоа изјава, Црвенковски размислува

Утрински

Ќе ја вратиме довербата во судството

Вечер Прес

А1 Канал5 Утрински

8 поврзани вести »

Уапсени неонацисти во Војводина

Време - 09.10.2007

ВЕСТИ ОД СРБИЈА Српската полиција завчера го уапсила Горан Давидовиќ, водач на неонацистичката организација Национален строј од Србија, како и над 50 припадници на неговата група. Апсењата следувале по тепачките што избиле за време на маршот на српските фашисти, поддржан од организацијата Образ, на ...

Србија уапси 56 неонацисти на марш во Нови Сад

Вест

Српската полиција уапси 56 неонацисти во Нови Сад

Утрински

Неонацисти дивееја низ Нови Сад

Дневник

Уапсен војводинскиот фирер

Вечер Прес

А1 Канал5 Макфакс

8 поврзани вести »

Деградирање на одличните ученици

Утрински - 12.10.2007

Весна Анастасовска, Скопје Во врска со средношколските протести околу полагањето на државната матура, како родител на матурант, барам одговор на неколку клучни прашања, а истовремено ќе дадам и свои забелешки и сугестии. Колку и да не се согласувам со протестите на децата, сепак факт е дека малку ...

Нема договор меѓу Рушити и средношколците

А1

Рушити не ги прими матурантите

Утрински

Рушити за полагање матура, Владата против

Утрински

ЛДП_ Полагањето државна матура да почне од идната година

Утрински

Канал5 Време Дневник

8 поврзани вести »

Саркози кај Путин - комбинација на гостопримство и актуелна политика

Утрински - 12.10.2007

Путин седна зад воланот на црниот „мерцедес“ и го однесе на вечера својот гостин од Франција Францускиот претседател Николас Саркози и неговиот домаќин рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференција во Кремљ Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Првата официјална дводневна посета на ...

Во Москва средба Путин-Саркози

А1

Франција повеќе не и се покорува на Русија

А1

Медиумите за односите меѓу Русија и Западот

А1

Саркози бара нови санкции против Иран

Канал5

Макфакс Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Постхумно одликување за Петре М. Андреевски

Вест - 10.10.2007

ВЧЕРА ВО СОБРАНИЕТО НА МАКЕДОНИЈА: Орденот за заслуги за Македонија претседателот на државата Бранко Црвенковски и го врачи на сопругата на големиот автор Загорка Вчера во свечената сала на Собранието на Македонија претседателот на државата Бранко Црвенковски, на великанот на македонската ...

Црвенковски постхумно го одликува Петре М. Андреевски

Утрински

Орден за великанот Андреевски

Вечер Прес

Црвенковски постхумно му додели орден на Петре М. Андреевски

А1

Академик Петре М. Андреевски одликуван со Орден за заслуги за Македонија

Канал5

Утрински Макфакс Вест

8 поврзани вести »

Бугарија го условува приближувањето на Црна Гора кон ЕУ

А1 - 12.10.2007

Спорот околу изговорот на името на европската валута евро на бугарски јазик се заканува да го одложи последниот чекор на Европската унија кон постигнување поблиски врски со земјите од западен Балкан, јави Бугарската агенција БТА.

Црна Гора ни отвора бизнис

Дневник

Регионална соработка за влез во ЕУ

Макфакс

Црна Гора од туризмот заработила 420 милиони евра

Макфакс

Црногорското евро не е според прописите на ЕУ!

Вечер Прес

А1 Макфакс

7 поврзани вести »