TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-08 - 2007-10-14

Анкети за збунување на јавноста

Утрински - 10.10.2007

ЕДИТОРИЈАЛ СОЊА КРАМАРСКА Вчера во сите светски весници топ-тема беше дали британскиот премиер Гордон Браун ќе ги убеди тамошната и светската јавност дека се откажал од идејата за предвремени избори заради доброто на Кралството, а не поради фактот што последните анкети покажаа пад на популарноста ...

Граѓаните би гласале за втор мандат за Груевски

Време

Политиката се претвори во битка за рејтинг со анкети

Утрински

Конфузија од анкетни резултати

Дневник

Пред изборите 1,5:1, сега 3,5:1

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Разбојници претепале сопружници со метални прачки

Утрински - 08.10.2007

Три маскирани и вооружени лица со автоматска пушка сакале да изнудат 100.000 долари од домаќините ТЕТОВО - Маскирани и вооружени лица извршиле грабеж во куќа во тетовското село Доброште, а сопствениците ги врзале и малтретирале удирајќи ги со метални прачки.

Вооружени разбојници ограбиле куќа

Дневник

Насилници претепале сопружници и избегале преку балконот

Утрински

Крадци претепале и ограбиле сопружници

Време

Претепани 80-годишни сопружници

Дневник

Време Вечер Прес

7 поврзани вести »

Муслиманите го прославуваат Рамазан-Бајрам

А1 - 12.10.2007

Со молитва сабах-намаз рано изутрината, а подоцна и со Бајрам-намаз започна прославата на најголемиот муслимански празник Рамазан Бајрам. Муслиманите славата кон Алах ја искажуваат со давање милостина кон сиромашните и болните. По 30-дневниот пост, следи тридневното одбележување на празникот.

Со утринската молитва почна Рамазан Бајрам

Канал5

Денес почнува празнувањето на Рамазан-бајрам

Утрински

Баклава или шеќер паре, па "Макфест"

Вест

Обраќање на поглаварот на ИВЗ за Рамазан Бајрам

А1

Канал5 Време

7 поврзани вести »

Изборите на убавина се претвораат во драми

Утрински - 12.10.2007

МАГАЗИН: Избори Кулминацијата се случи на изборот „Мис на Македонија“ кога водителките ги измешаа имињата на победничките КАТЕРИНА ШЕКЕРОВСКА Дали знаете кој ќе ја претставува Македонија на изборот „Мис на светот 2007“ што ќе се одржи на 1 декември во Кина? Кој ќе патува на „Мис ворлд стар“, а кој ...

Убавината на една девојка е релативна работа

Утрински

Честит 11 Октомври

Вест

Јана Стојановска - најубава Македонка

Дневник

Победи Јана Стојановска, измешани имињата на наградените

Време

Вест Утрински

7 поврзани вести »

Апсолвентите ќе купуваат компјутери до 15 декември

Вечер Прес - 12.10.2007

Откако пратениците дадоа зелено светло за Законот за издавање вредносни бонови-ваучери за набавка на компјутери за апсолвените, се огласи Сојузот на студенти на Универзитетот "Св.Кирил и Методиј" во Скопје кој ја поздрави владината одлука за доделување 10.000 ваучери на студентите од завршните ...

Акцијата компјутер за апсолвентите ќе го размрда информатичкиот пазар

Утрински

Компјутери за сите студенти во четврта година

Време

Студентите добија владини ваучери за компјутери

Дневник

Владата ги чести сите апсолвенти со по еден компјутер

Утрински

Вест Вечер Прес

7 поврзани вести »

Ново игралиште во дворот на Домот „11 Октомври“

Утрински - 10.10.2007

Општина Центар во соработка со амбасадата на Кралството Норвешка изгради ново спортско игралиште во Домот за деца без родители „11 Октомври“. Игралиштето е изградено во т.н. макси- систем кое, според општинарите, е единствено од таков вид на Балканот.

Старт од најфудбалскиот град

Вечер Прес

Возрасните ги кршат детските нишалки

Дневник

Првото фудбалско игралиште ќе „пукне“ во Прилеп

Време

„Крал Марко“ прво од 50 фудбалски игралишта

Дневник

Вечер Прес Вечер Прес

7 поврзани вести »

Прв бод за Младост и Пелистер

Вест - 12.10.2007

ТИ-МОБАЈЛ МАШКА РАКОМЕТНА СУПЕРЛИГА Некогаш конкуренти за титулата, Младост и Пелистер Еуролинк го освоија првиот бод во новата суперлигашка сезона дури во четвртото коло, откако ремизираа во Богданци (30:30). Домаќините беа екипата која на крајот се избори за мирољубивиот исход, а најзаслужен за ...

Симовиќ позајмен во Пелистер

Дневник

Чија авантура се катастрофалните резултати на Пелистер Еуролинк?

Утрински

Кој си поигрува со Пелистер Еуролинк?

Вест

Катастрофално простување на пелистерци

Вест

Дневник Утрински

7 поврзани вести »

Георгиевски му ја префрла одговорноста на Трпески

Дневник - 09.10.2007

Од моментот кога Методија Смиленски беше избран за агент целата работа премина во рацете на НБМ , рече поранешниот премиер Љубчо Георгиевски Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски вчера му ја префрли одговорноста за откупот на државни обврзници на ексгувернерот на Народна банка Љубе Трпески, кој, со ...

Предложив бугарски агент, но помина Смиленски

Вест

Георгиевски ја префрли вината од Владата на сметка на НБМ

Утрински

Смиленски беше идеја на Стојменов и на Трпески

Време

Потпис ставив после гувернерот

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Костов седна на жешкото секретарско столче

Време - 10.10.2007

СЕДНИЦА НА УПРАВНИОТ ОДБОР НА ФФМ Никола Костов, претседателот на надзорниот одбор при Фудбалската федерација на Македонија, вчера попладне е назначен на функцијата генерален секретар на нашата најбогата спортска институција.

Никола Костов нов генерален секретар на УО на ФФМ

Утрински

Никола Костов нов ген-сек

Вест

Костов нов генсек

Вечер Прес

Никола Костов е новиот генерален секретар на ФФМ

А1

Вест Вечер Прес

7 поврзани вести »

Докиќ казнет со 1.400 евра

Време - 10.10.2007

ОСНОВЕН СУД СКОПЈЕ 1 Д-р Дејан Докиќ ќе треба да плати казна од 1.400 евра за противзаконско посредување, пресуди вчера скопскиот Основен суд 1. Тој не се појави на вчерашното изрекување на пресудата, а судот од казната ќе му го одбие времето што тој го помина во притвор.

Скандалозното апсење на Докиќ заврши со парична казна

Утрински

1.400 евра казна за д-р Дејан Докиќ

Вест

Дејан Докиќ казнет со 1.400 евра

А1

Заврши судскиот процес против угледниот пулмолог др. Деан Докиќ

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »