TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-08 - 2007-10-14

Катастарот вчера не ги спушти цените

Вест - 09.10.2007

Граѓаните кои вчера вадеа документи од Катастар за нив платија надоместоци по стариот двојно поскап тарифник. Вицепремиерот Зоран Ставрески во саботата најави дека владата на последната седница ги усвоила намалените тарифници за Катастар, Царинска Управа, Централен регистар и Државен завод за ...

Катастар- намалените цени не ја забрзаа постапката за имотен лист

Канал5

Катастарските услуги двојно поевтини

Дневник

Имотен лист за 150 денари

Вест

Место 250 денари, издавање имотен лист ќе чини 150

Утрински
5 поврзани вести »

Полицијата трага по петтиот осомничен за убиството во Копаница

Дневник - 08.10.2007

Истражен судија им одредил 30-дневен притвор на четворица членови на семејството Шерифи, осомничени за четирикратното убиство во петокот во скопското село Копаница. Петтиот осомничен Бесим Шерифи (33) е се' уште во бегство. Петчленото семејство Шерифи, Митат (60) и неговите синови Фатмир (22), ...

Четворица притворени за свирепото убиство во село Копаница

Утрински

Полицијата се уште трага по еден од убијците

Време

Поради бегалка убиено цело семејство

Вест

Притворени четворица, фали еден

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Набавката на мазутот повторно проблем

Време - 09.10.2007

ОРАНЖЕРИСКО ПРОИЗВОДСТВО Субвенциите за раноградинарското производство што годинава изнесуваат 10 милиони денари не можат да ја компензираат енормно високата цена на мазутот, посочија вчера членовите на Групацијата за оранжериско и пластеничко производство во Стопанската комора на Македонија.

Мазутот прескап за градинарите

Дневник

Градинарите бараат мазут на рабуш

Вечер Прес

Оранжериите бараат поддршка од државата

А1

Катастарот го кочи оранжериското производство

Канал5
5 поврзани вести »

Победи Иван Јованов со „Само да знаеш“

Дневник - 12.10.2007

Иван Јованов, брат на популарниот пејач Јован Јованов, победи на дебитантската вечер на „Макфест“, која се одржа завчера, во Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип . Композицијата „Само да знаеш“, за која тој ги напиша музиката и аранжманот, а за текстот се погрижи Елвир Мекиќ, освои најголем број ...

Победи Иван Јованов

Вест

Вечерва првото полуфинале

Време

"Макфест" со 40 поп-песни

Вест

Од денес до сабота ќе трае „Макфест“

Утрински
5 поврзани вести »

Состојбата на македонскиот филм наспроти германскиот

Утрински - 12.10.2007

Германците со своите мали приказни направија преродба, а македонските преамбициозни филмови се далеку од очекуваното „Пинг-понг“ е направен за 560.000 евра, а на Лутард веќе му донесе две признанија во Кан СУНЧИЦА УНЕВСКА Фестивалот на германски филм кој по трет пат се одржа од 5 до 10 октомври во ...

"Пинг-понг" награден од младата критика на Кан

Вест

Германските „Пинг-понг“ и „Реквием“ во „Фросина“

Дневник

Канското откритие „Пинг-понг“ на Фестивалот на германски филм

Утрински

Пинг Понг во МКЦ

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Путин е за брз прилив на странски инвестиции во Русија

Канал5 - 13.10.2007

Рускиот претседател Владимир Путин побара од федералната Влада и домашните стопанственици да создадат поповолни услови за брз прилив на странски инвестиции, објавија денеска медиумите во Москва. Москва, 13 октомври (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин побара од федералната Влада и домашните ...

Путин го зголеми рејтингот на „Единствена Русија“ од 48 на 54 отсто

Макфакс

Опозицијата го обвинува Путин дека го прекршил Уставот

Макфакс

Путин во живо ќе одговара на прашања на граѓаните

Макфакс

Путин наполни 55

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Куба му оддаде почит на Че Гевара

Утрински - 10.10.2007

Кастро беше премногу болен за да присуствува на собирот во мавзолејот каде што се положени останките на Гевара САНТА КЛАРА - Комунистичка Куба во понеделникот му оддаде почит на момчето од плакатите, Ернесто Че Гевара, 40 години откако герилскиот борец беше заробен и егзекутиран во Боливија.

Че Гевара живее во Кубанците

Вечер Прес

40 години од смртта на Че Гевара

А1

Темната страна на легендарниот „команданте“ Че

Дневник

Остана икона на револуционерите

Утрински
5 поврзани вести »

"Превртено" за награди на Филмскиот фестивал во Валенсија

Вест - 09.10.2007

Македонскиот филм "Превртено" од Игор Иванов - Изи од следниот вторник ќе се натпреварува за Златна, Сребрена или Бронзена палма, награди што се доделуваат на претстојниот Интернационален филмски фестивал во Валенсија, кој трае до 24 октомври.

„Превртено“ на филмскиот фестивал во Валенсија

Утрински

„Превртено“ го гледаа 6,5 илјади гледачи

Време

„Превртено“ на филмскиот фестивал во Валенсија

Дневник

Филмот Превртено со 6.500 гледачи

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Резолуција за поддршка на приемот на Јадранската група

Време - 09.10.2007

ДЕНЕСКА НА ПАРЛАМЕНТАРНОТО СОБРАНИЕ НА НАТО Парламентарното собрание на НАТО денес ќе ја усвои Резолуцијата со која се предлага на самитот во Букурешт да им се упатат покани за членство на Македонија, Хрватска и Албанија. Со резолуцијата се повикуваат шефовите на држави или Владите на членките на ...

Покана за Македонија, Хрватска и Албанија за Алијансата

Вест

НАТО парламентарците „за“ покана до Македонија на следниот самит

Макфакс

Комитет на НАТО усвои резолуција за покана на Јадранската група

Макфакс

Има шанса за покана во НАТО

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Дополнителна пензија нема да се плаќа за секого

Утрински - 10.10.2007

Газдите на фирмите ќе можат на вработените селективно да им плаќаат придонес за дополнителна пензија. Тие ќе може да одлучат дали доброволното пензиско осигурување ќе го плаќаат на сите вработени во фирмата, или пак, дополнителна пензија ќе биде привилегија само за одредени вработени.

Повисока пензија за милениците на газдите

Вест

Се е подготвено за старт на третиот пензиски столб

Канал5

Доброволно пензиско осигурување од јуни 2008

Макфакс

Нови начини на пензиско осигурување

Макфакс
5 поврзани вести »