TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-08 - 2007-10-14

Убиецот - познат, нарачателот - не

Вечер Прес - 10.10.2007

Случајот со руската новинарка Ана Политковскаја, убиена лани на 7 октомври - е решен, изјави генералниот обвинител на Русија Јуриј Чајка. МИА пренесе дека тој не ги кажал имињата на приведените, но додал дека случајот наскоро ќе биде предаден на судот.

Обвинителот тврди, случајот Политковскаја е решен

А1

Улица во Рим "Ана Политковскаја"

Вечер Прес

Улица во Рим ќе го носи името на Политковскаја

А1

Москва под силно обезбедување

Вест
5 поврзани вести »

Предлог-законот за јавните набавки наиде на критики

Дневник - 09.10.2007

Предложениот закон за јавни набавки остава можност за злоупотреби и манипулации зашто е предвидено непосредните договори да важат за набавки до 5.000 евра, наместо до 3.000, како што е сега, оцени вчера опозициската партија СДСМ на расправата во Собранието.

Собранието за предлог-законот за јавни набавки

Макфакс

Нема тендер за набавки до 5.000 евра

Вечер Прес

Собранието за законот за јавни набавки

Макфакс

Амандманска расправа за законот за јавни набавки

Макфакс
5 поврзани вести »

Олмерт пред истражни органи за финансиски скандал

Макфакс - 09.10.2007

Ерусалим Израелскиот премиер Ехуд Олмерт денеска треба да биде испитан од истражните органи заради сомневање дека е вмешан во финансиски скандал, соопшти портпаролот на полицијата, Мики Розенфелд. Олмерт е осомничен дека во 2005 година, кога ја извршувал функцијата заменик министер за финансии бил ...

Израелскиот премиер болен од рак на простата

Макфакс

Израелската влада ќе ја поддржи поделбата на Ерусалим

Канал5

Израелската Влада ќе поддржи поделба на Ерусалим

Макфакс

Израелскиот премиер во посета на Москва

Макфакс
5 поврзани вести »

Граѓаните најмногу веруваат во црквата, а најмалку во судството

Утрински - 12.10.2007

Во Македонија е релативно ниска општата доверба - 57,3 отсто и довербата во институциите - 43,1 отсто КАТИЦА ЧАНГОВА Граѓаните не им веруваат многу на институциите. Впечатлива е поголемата доверба на микроплан и на локално ниво, наспроти помалата доверба во големите и во националните институции.

Граѓаните најмногу веруваат во семејството, најмалку во партиите

Дневник

Македонците не сакаат наркомани, пијаници и педери

Вечер Прес

Граѓаните не им веруваат многу на институциите

А1

Најмала доверба во судството и синдикатите

Канал5
5 поврзани вести »

Сто и триесет македонски мировници се чувари на главниот штаб на НАТО во Авганистан

Канал5 - 13.10.2007

По Истанбул и Бахреин Кувајт беше последната дестинација пред патот за Авганистан. Четири часа мачен лет во огромен воен транспортер за да се стигне до Кабул. Таму построени македонски војници за добредојде за претседателот Црвенковски, кој на 11-ти октомври го посети 12-от контингент на АРМ во ...

Црвенковски изврши смотра на македонските војници во Кабул

Утрински

Треба да имате покачени плати!

Вечер Прес

Претседателот Црвенковски ги посети македонските војници во Кабул

Канал5

Убиен војник во бомбашки напад во Авганистан

Макфакс
5 поврзани вести »

Протест на Грција пред ОН во врска со името на Македонија

Канал5 - 12.10.2007

Грција вчера протестираше пред ОН за тоа што претседателот на Генералното собрание на Светската организација и поранешен македонски министер за надворешни работи Срѓан Керим неодамна ја нарече земјата со нејзиното уставно име - Македонија, јавуваат денеска грчките медиуми.

Името не е критериум за во НАТО

Дневник

Средба на Срѓан Керим со Солана и со Валднер

Утрински

Срџан Керим: Името не е пречка за прием на Македонија во НАТО

Канал5

Од решението за името нема сите да бидат среќни

Дневник
5 поврзани вести »

Жените ќе добијат бесплатни гинеколошки и мамографски прегледи

Вечер Прес - 09.10.2007

Во рамките на Кампањата ќе бидат овозможени бесплатни мамографски прегледи на дојката и ПАП-тестови за сите жени без разлика дали се здравствено осигурени или не "Надмудри го ракот, биди здрава жена" е новата кампања за борба против рак на дојката на Министерството за здравство, поддржана од ...

Ракот на дојката ги напаѓа и младите жени

Утрински

Бесплатен ПАП и мамографија и без сини картони

Време

Со бесплатни прегледи во борба против ракот

Дневник

Бесплатни прегледи на дојките и матката

Вест
5 поврзани вести »

Распостилање на душата во нежен и бунтовнички стил

Време - 10.10.2007

КОНЦЕРТ НА БРАЈАН ФЕРИ ВО УНИВЕРЗАЛНАТА САЛА Михајло Грбевски Џентлменот и вечен заводник Брајан Фери, по две години, повторно со своето присуство во Македонија ги разнежи женските срца со суптилни и лежерни звуци. Многумина беа збунети или недоволно информирани од тоа што концертот на Брајан Фери ...

Брајан Фери по мерак на Скопјани

Вест

„Дилановски“ концерт на Брајан Фери

Утрински

Енергично шоу на Брајан Фери

Вечер Прес

Вечерва концерт на Брајан Фери во Скопје

А1
5 поврзани вести »

Пет бода предност за "романтичарите"

Вест - 10.10.2007

Прва фудбалска лига: Милано - РаботниЧки К. 1:2 (0:2) Дури пет бода предност сега има вицешампионот Работнички Кометал по победата на гости против главниот конкурент Милано со 1:2 (0:2). По настапот во Болтон, на избраниците на Драгољуб Беквалац не им недостигаше мотив да одиграат квалитетен меч и ...

Заслужена победа на Работнички К. во дербито против Милано

Утрински

Работнички К. „бега“ пет бода

Дневник

Милано - Работнички 1:2

А1
4 поврзани вести »

Ќе се формира агенција за правата на помалите заедници

Дневник - 08.10.2007

Агенција за правата на помалите етнички заедници и закон што ќе ги регулира нивните права, се двете иницијативи што вчера ги поведе Владата за унапредување на мултикултурното, мултиетничкото и мултиконфесионалното живеење во Македонија.

Владата ќе формира агенција за правата на заедниците во Македонија

Утрински

Ќе се отвора агенција за правата на заедниците

Време

Агенција и закон за правата на етничките заедници

Вест
4 поврзани вести »