TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-08 - 2007-10-14

УЕФА

Утрински - 10.10.2007

Баерн Минхен стартува на „Маракана“ Група А АЗ Алкмар (Холандија) Зенит (Русија) Евертон (Англија) Нирнберг (Германија) Лариса (Грција) Група Б Панатинаикос (Грција) Локомотив Москва (Русија) Атлетико Мадрид (Шпанија) Копенхаген (Данска) Абердин (Шкотска) Група Ц Вилјареал (Шпанија) АЕК (Грција) ...

Групите Б и Ц се „групи на смртта“

Време

Извлечени групите за Купот на УЕФА

А1

Баерн е најнепосакуваниот противник во Купот на УЕФА

Време
4 поврзани вести »

Карпош ќе ги собира хаварисаните возила

Вест - 08.10.2007

Општина Карпош од денес ќе започне акција за отстранување на старите и хаварисани возила од паркинзите и од зелените површини на подрачјето на Општината. Надлежните од Општината на сите хаварисани возила ќе им стават налепници, со кои ќе ги известат сопствениците дека имаат рок од 30 дена да ги ...

Ќе се отстрануваат стари возила во Карпош

Време

Карпош ќе подига хаварисани возила

Дневник

Ќе се подигаат 150 хаварисани возила во Карпош

Утрински
4 поврзани вести »

Сите сакаат да градат нуклеарки во Албанија

Утрински - 10.10.2007

Во време кога земјата се соочува со најтешката енергетска криза и бара разни можности за изнаоѓање алтернативни извори на енергија, до владата во Тирана пристиганале барања за изградба на нуклеарки на нејзина територија, јави тиранската телевизија Топ-ченел.

Романија планира изградба на нова нуклеарка

А1

Романија планира изградба на нова нуклеарка

Макфакс

Албанија со понуди за изградба на нуклеарна електрана

Макфакс
4 поврзани вести »

Битолските лекари најавуваат штрајк

Дневник - 08.10.2007

Лекарите на 24 октомври ќе стапат во штрајк ако не добијат покачување на платите, се закани синдикатот на лекарите од Клиничката болница во Битола. Штрајкот е закажан за тој датум за да му дадат време на Министерството за здравство за преговори со лекарите.

Штрајк на вработените во јавниот сектор во Франција

Макфакс

Околу 80.000 просветари штрајкуваат во центарот на Софија

Макфакс

Штрајк на 50.000 професори во Софија

Макфакс
4 поврзани вести »

Државата нема да плаќа за имотите на министрите во странство

Утрински - 12.10.2007

Државата нема да плаќа никакви трошоци за одржување на имотите на министрите во странство. Издвојувањето надоместок од буџетот за приватни намени ќе значи ексклузивно право само за одредена група функционери. На тој начин одржувањето на неподвижниот имот во странство ќе биде на товар на граѓаните.

Министрите со имот во странство останаа без привилегии

Дневник

Странските министри без надоместок за имотите

Вест

Уставен суд пресече - нема пари за одржување на имотите на министрите кои се во странство

Канал5
4 поврзани вести »

Боцевски: Со трансформацијата на Клинички ќе се зголеми одговорноста во трошењето

Канал5 - 14.10.2007

Владиниот портпаролот Ивица Боцевски на денешната средба со новинарите во врска со обвинувањата на опозициската ЛДП дека државниот буџет е оптоварен со одлуката на Владата за посебни управни одбори на клиниките, рече дека со трансформацијата на Клиничкиот центар Владата сака да ја зголеми ...

Боцевски информираше за текот на намалувањето на трошоците за бизнис во Македонија

Канал5

Владата не дала согласност за купопродажба

Време

Владата не се согласила со продажбата на Поштенска

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Премиерот Никола Груевски ужива најголема благонаклонетост

Време - 08.10.2007

ВО ИСТРАЖУВАЊЕ НАРАЧАНО ОД КАБИНЕТОТ НА ЦРВЕНКОВСКИ Донекаде позитивно ја оцениле работата на претседателот Бранко Црвенковски во меѓународната политика 312 од вкупно 1.004 испитаници во телефонската анкета што по нарачка од кабинетот на претседателот во октомври ја извршила истражувачката агенција ...

Груевски прв, Црвенковски втор, Тачи на дното

Дневник

Груевски и Црвенковски најпопуларни

Утрински

Мали Џокица и анкетица

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Хрватска ќе биде 28. членка на ЕУ

Дневник - 12.10.2007

Загреб, сепак, може да се соочи со блокада од Италија и со Словенија поради спорот за користењето на територијалните води Хрватска ќе биде 28-ма членка на Европската Унија, оцени еврокомесарот за проширување, Оли Рен. - Очекуваме Хрватска да стане 28.

Оли Рен_ Нема основа албанскиот јазик да се зборува во сите институции

Утрински

Рен: Хрватска ќе биде 28-ма членка на ЕУ

А1

Порака од Рен_ Обединете се место да се расправате

Утрински
4 поврзани вести »

Милан ја критикува казната за Дида

А1 - 12.10.2007

Италијанскиот гигант, Милан ја оцени како неразумна казната од два натпревара без право на настап во Лигата на шампиони, што голманот на црвено-црниот тим, Дида, ја доби од УЕФА поради глумење тешка повреда. Тој беше нападнат од навивач на Селтик на гостувањето во Шкотска.

Дида казнет со неиграње на два натпревара

А1

УЕФА ќе го казнува „глумецот“ Дида

Време

УЕФА: истрага против Дида и Милан

А1
4 поврзани вести »

Осветена црквата во Лешок

А1 - 14.10.2007

Поглаварот Стефан со поголем дел од митрополитите го извршија големото осветување на манастирската црква Свети Атанасиј во Лешок. Церемонијата примами голем број верници од сите краишта на државата. Граѓаните велат дека е долга и интимна врската со овој храм.

Осветена обновената манастирска црква „Св. Атанасиј” во тетовското село Лешок

Канал5

Норвешка донација за Лешок

Макфакс

Пуштена во употреба болница за белодробни заболувања во Лешок

Макфакс
4 поврзани вести »