TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-15 - 2007-10-21

Стразбур го потврди квалитетот на цитостатикот од Индија

Дневник - 19.10.2007

Суперанализата на индискиот цитостатик што е направена во лабораторија во Стразбур покажала дека лекот е квалитетен и во согласност со стандардите за квалитет на Европската Унија, соопштија нашето Министерство за здравство и Бирото за лекови.

Индискиот цитостатик е квалитетен

Вест

Индискиот цитостатик исправен

Вечер Прес

Европскиот директорат го потврди квалитетот на индискиот цитостатик

Канал5
4 поврзани вести »

Пандев креатор на победата на Лацио

А1 - 21.10.2007

Горан Пандев ја продолжи успешната голгетерска серија, повторно беше стрелец за Лацио, креирајќи ја победата на гостувањето кај Ливорно во денешниот дуел од 8-то коло во Италијанското Калчо. Во дополнителниот период од првото полувреме, Пандев го постигна победоносниот гол за Лацио.

Динамо Киев понудил 20 милиони евра за Пандев

А1

Динамо Киев во преговори за Пандев?

Вест

И Динамо Киев се нареди во редицата клубови што го сакаат Пандев

Време
4 поврзани вести »

Објавувањето на шеесет тома македонска книжевност е историски чин

Утрински - 16.10.2007

Проектот од капитално значење ќе претставува препознатливо издание за Република Македонија НЕВЕНА ПОПОВСКА Проектот „Шеесет тома македонска книжевност“, кој неодамна беше најавен за реализација од страна на Друштвото на писателите на Македонија и Владата на Република македонија ќе се реализира во ...

Ќе се објават 60 тома македонска книжевност

Време

„Шеесет тома македонска книжевност“ - проект од капитално значење

Утрински

Капитален книжевен подвиг на Владата

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Јордановски избран за претседател на Партијата на слободни демократи

А1 - 21.10.2007

Уште една нова партија на македонската политичката сцена, Партија на слободни демократи. За претседател го избраа поранешниот спикер на собранието, Љубиша Јордановски. Ќе делуваат во центарот, иако во платформата не е прецизирана нивната политичка идеологија.

Формирана „Партија на слободни демократи“ - претседател Љупчо Јордановски

Канал5

Нова партија од редовите на СДСМ

А1

В недела се основа Партија на слободните демократи

Дневник
4 поврзани вести »

Минимум егзибиции, максимум емоции

Дневник - 15.10.2007

На саботниот концерт 49-годишниот британски музичар се прикажа во музички соголено, но емотивно набиено издание и создаде топла, човечна и смирувачка атмосфера За музичарите наклонети кон загадочни експерименти, изреката „што помалку, тоа подобро“ е речиси непознат поим, но кога уметници од таква ...

Несекојдневно доживување со силни чувства

Време

Два биса за генијалецот Дејвид Силвијан

Вест

Фасцинантен настап на Дејвид Силвијан

Утрински
4 поврзани вести »

Нобеловката Дорис Лесинг одбила да стане бароница на Британската империја

Утрински - 17.10.2007

Покрај Нобеловата награда за литература, Лесинг е добитник и на неколку други награди Централни теми во делата на Лесинг се феминизам, борбата на половите, поединци во потрага по целост, и опасностите од технолошката и научната надменост Британската писателка Дорис Лесинг е добитник на Нобеловата ...

„Слово“ веќе ја подготвува нобеловката Дорис Лесинг

Време

"СЛОВО" ЌЕ ЈА ОБЈАВИ НОБЕЛОВКАТА ЛЕСИНГ

Вест

Дорис Лесинг е новата нобеловка

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Словенците избираат нов претседател

Канал5 - 21.10.2007

Во Словенија денеска се оддржуваат претседателски избори на кои треба да биде избран наследникот на актуелниот претседател Jанез Дрновшек. Љубљана, 21 октомври (МИА) - Во Словенија денеска се оддржуваат претседателски избори на кои треба да биде избран наследникот на актуелниот претседател Jанез ...

Петерле е најпопуларен кандидат за претседател на Словенија

Утрински

Петерле со најмногу шанси за победа на изборите

А1

Словенија ќе лансира сателит!

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Во експлозија на гас 13 загинати

Време - 15.10.2007

НЕСРЕЌА ВО УКРАИНА При експлозија на гас во четири станбени згради во источноукраинскиот град Дњепропетровск загинаа 13 лица, повредени се 25, додека 21 лице се водат како исчезнати, јавија украинските медиуми. Досега не е познат бројот на луѓето што во моментот на експлозијата се наоѓале во ...

Најмалку 10 загинати во експлозија на гас во Украина

Вест

Експлозија на гас уби 13 лица

Дневник

Експлозија на плин усмрти 13 лица

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Подобро квалитет отколку квантитет

Време - 19.10.2007

МАКЕДОНСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА НА ПОЧЕТОКОТ НА СЕЗОНАТА Концертите на Македонската филхармонија нема да се одржуваат секој четврток како досега во интерес на квалитетот на изведбата и на збогатувањето на програмата, најавува Маја Чаначковиќ-Ѓуркова, директорка на оваа институција, на почетокот на новата ...

Концерт на Македонската филхармонија со кларинетистот Ангелов

Дневник

Македонската филхармонија ќе свири за Тоше Проески

Утрински

Филхармонија со диригентот Јануш Пшибилски

Вест
4 поврзани вести »

Бесплатни очни прегледи за децата од "Димитар Влахов"

Утрински - 16.10.2007

Од утре па во наредните два месеци секоја среда и петок на Клиниката за очни болести ќе се вршат бесплатни систематски очни прегледи на децата од Специјалното училиште за деца со оштетен вид "Димитар Влахов". Оваа акција е дел од хуманитарните активности што Лајонс- клубот "Свети Пантелејмон" ги ...

Бесплатни прегледи за деца со оштетен вид

Време

Лајонсите даруваат систематски очни прегледи

Вечер Прес
3 поврзани вести »