TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-15 - 2007-10-21

Ескалација на турско-курдскиот судир

Канал5 - 21.10.2007

Шеснаесет турски војници беа убиени, а седумнаесет беа повредени при напад на курдските бунтовници врз турската армија, во областа Хакари, Јужна Турција, покажуваат последните податоци пренесени од турските медиуми. Анкара, 21 октомври (МИА) - Шеснаесет турски војници беа убиени, а седумнаесет беа ...

Турција е сериозна за упад во северен Ирак

Утрински

Багдад да ги затвори базите на ПКК

Вечер Прес

Турција не сака директен дијалог со ирачките Курди

А1

Курдите бараат дијалог со Анкара

Дневник

Утрински Време Вест Дневник Утрински Вест Време Утрински

17 поврзани вести »

Нова британска поддршка за Македонија

Утрински - 20.10.2007

Судбина на Македонија е да биде дел од семејството на Унијата, порачува Лондон Од нашиот дописник ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Два дена шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски, престојуваше во работна посета на Британија и без разлика на зафатеноста на домаќините со нивната ...

Силна поддршка од Лондон за евроинтеграциите

Дневник

ЕУ е македонската судбина

Вечер Прес

Милошоски во Лондон презентира аргументи за во НАТО

А1

НАТО - сојузник на демократијата

Време

Време Вест Дневник Дневник Вечер Прес Вечер Прес А1 Вест

16 поврзани вести »

Нема големи концерти со низок стандард

Дневник - 20.10.2007

Штом некој промотор реши да донесе популарно име, јавноста смета дека тоа ќе им донесе огромна заработка , но се заборава дека мегаѕвездите се неверојатно скапи. Во нашата земја нема доволно публика, а спонзори има се' помалку, вели Белопета Кога ќе се погледне програмата на годинашното 26.

Норвешки џез зачинет со електроника

Дневник

Малку џез и многу експерименти

Утрински

Публиката со право очекуваше повеќе

Време

Џез викенд

Вечер Прес

Вечер Прес А1 Време Утрински Дневник Утрински Вест Вечер Прес

13 поврзани вести »

Полицијата објави фотографија на бомбашот самоубиец кој изврши напад врзо конвојот на Буто

Канал5 - 21.10.2007

Пакистанската полиција објави фотографија на која се гледа главата на бомбашот самоубиец чие тело е пронајдено на местото на нападот врз конвојот возила на поранешниот премиер Беназир Буто, во кој во четвртокот вечерта загинаа најмалку 136 лица.

Во напади врз Беназир Буто во Пакистан 133 мртви

Утрински

Бомба уби 133 симпатизери на Буто

Вест

Нишанеа во Буто, убија 130 луѓе

Дневник

Бројот на убиени во нападот врз Беназир Буто скокна на 136

Време

Вечер Прес А1 Утрински Канал5 Вечер Прес Канал5 Време Дневник

13 поврзани вести »

Грција ја блокира помошта за Македонија

Време - 19.10.2007

НОВИ ПРИТИСОЦИ ОД АТИНА Грција ја прекинува помошта за Македонија од Националниот план за реконструкција на земјите од Југоисточна Европа, се вели на официјалниот сајт на грчкото МНР. Заменик-министерот за надворешни работи, Теодорос Касимис информира дека причината за овој гест е тоа што во ...

Помошта од Грција и досега беше виртуелна

Дневник

Солана ветил солидарност со Грција за името

Дневник

Грција не дава пари за нови проекти

Вест

Нема ново грчко ембарго за Македонија

Утрински

Вечер Прес А1 Канал5 Утрински Дневник Вечер Прес

11 поврзани вести »

Струмичани низ иглени уши во Битола

Вест - 20.10.2007

КОШАРКА - ПРВА ЛИГА СВИСЛАЈОН ПЕЛИСТЕР - СТРУМИЦА 86:87 (19:26, 19:15, 29:29, 19:17) Битола. - Сала "Младост". Гледачи: 3.500. Судии: Златевски, Милојевиќ и Терзиевски. СВИСЛАЈОН П.: Петковски 12, Савовиќ, Поповиќ 18, Дујовиќ 14, Србиновски, Николовски, Пејановиќ 15, Станковиќ 16, Петровски, ...

Битолчани се лизнаа дома

Вечер Прес

Трето коло во домашното кошаркарско првенство

А1

Второто коло одложено за денеска

Вест

Кошаркарското коло презакажано за денеска

Дневник

Време Дневник Вест Утрински Вест Дневник

11 поврзани вести »

Македонските спортисти ги напуштија Игрите во Солун

А1 - 21.10.2007

133 македонски спортисти вчера демонстративно ги напуштија Олимписките игри на млади од Југоисточна Европа, кои се одржуваат во Солун. На овој чекор нашата делегација се решила, откако домаќинот Грција не дозволил во ниедна форма да биде употребувано името Македонија.

Македонските млади спортисти во знак на протест превреме заминаа од олимпијадата во Солун

Канал5

Грците провоцираа и на отворањето на Игрите

Дневник

Претресувани како наркомани

Вест

Спортот пред спорот

Дневник

Дневник Вечер Прес Време Дневник Вечер Прес

10 поврзани вести »

Заканувајќи се со бомба, разбојник украл вреќа со пари

Вест - 20.10.2007

ВО ЕКСПОЗИТУРА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА КАПИШТЕЦ Дејан М. (30) од Скопје завчера бил уапсен непосредно по извршеното разбојништво во експозитурата на Комерцијална банка АД во скопската населба Капиштец. Тој со маска на главата и под закана дека ќе активира бомба, влегол во ...

Две банки ограбени во еден ден

Дневник

Ограбени експозитури на Комерцијална и на ТТК банка

Време

Од експозитура на Тетовска банка украдени 1.000.000 денари

Вест

Крадецот однел 1 милион денари

Вечер Прес

Вечер Прес Утрински Дневник Време Вечер Прес

10 поврзани вести »

ЕУ зачекори напред без знаме и без химна

Дневник - 20.10.2007

Цел на Лисабонската повелба е да го забрза одлучувачкиот процес во проширената ЕУ преку реформа на гласачкиот систем и редуцирање на бројот на области со право на вето Европската Унија вчера доби нова повелба со што завршува две и полгодишната криза, најсериозната во историјата на ЕУ, по отфрлањето ...

Еврпските лидери постигнаа договор за реформи во ЕУ

Вест

Прифатени барањата на Бугарија, Италија и на Полска

Време

Лидерите на ЕУ постигнаа согласност за реформи

Утрински

Нов европски договор!

Вечер Прес

А1 Канал5 Вест Утрински Дневник

10 поврзани вести »

Сесилија_ Се обидов се'

Утрински - 20.10.2007

ПАРИЗ - Бракот на Сесилија Саркози со францускиот претседател Никола Саркози заврши, бидејќи таа не сакаше да биде во центарот на вниманието на јавноста и нивниот однос се распадна, изјави таа во интервју за печатот. Кабинетот за Саркози објави во четвртокот дека двојката се разведува по 11 години ...

Семејството Саркози се растурило поради американски бизнисмен

Време

Јас сум жена која сака да живее во сенка

Вест

Сесилија Саркози: Направивме се за да го сочуваме бракот

А1

Саркози се разведе

Вест

Утрински Дневник А1 Вест Вечер Прес

10 поврзани вести »