TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-15 - 2007-10-21

Уште двајца осомничени за оружјето во Кумановско

Утрински - 19.10.2007

Полицијата осомничи уште двајца кумановци дека имаат врска со оружјето што во вторникот беше запленето во викендичка во кумановската населба Бабин Дол. Бобан Б. (35), кој веќе е во притвор, поради убиство на соседот и О.М. (28), кој е во бегство, заедно со сопственикот на викендичката Петар ...

Пронајдено оружје во куќа во Охрид

Дневник

Осомничени тројца кумановци за пронајденото оружје

Дневник

Дома криел пиштоли и пушка

Вечер Прес

Запленето оружје во куќа на дилер на дрога во Бабин Дол

Утрински

Дневник Време Вечер Прес Канал5

9 поврзани вести »

Отворена болницата во Лешок

Дневник - 20.10.2007

Во борбата против туберкулозата приоритет треба да и' се даде на превентивата, рече министерот за здравство, Имер Селмани, на вчерашното свечено отворање на специјалната болница за белодробни заболувања во Лешок. - Тетово е меѓу првите градови во Македонија по бројот на новозаболените лица од ...

Пуштена во употреба болницата во Лешок

Време

Предадена во употреба Болницата во Лешок

Вест

Предадена во употреба болницата во Лешок

Утрински

Осветена манастирската црква „Свети Атанасиј“

Време

Вест Дневник Утрински Вечер Прес

9 поврзани вести »

Хидинк: Пеналот е реванш за поништениот гол на Вембли

Вечер Прес - 20.10.2007

Европската фудбалска централа (УЕФА) нема да ја разгледува регуларноста на досуедниот пенал од главниот судија на средбата Русија - Англија (2:1) од "Е" групата во квалификациите за ЕП 2008. Во 69. минута од дуелот на стадионот "Лужники" во Москва, шпанскиот судија Луис Медина Канталехо свирна ...

Русија сега сама си ја крои судбината

Дневник

Англија смрзната и од Канталехо и од Русија

Вечер Прес

Руските медиуми го слават Хидинк

А1

Русија - Англија 2:1

А1

Дневник Време Вечер Прес

8 поврзани вести »

Партиските лидери без согласност за законот за Јавно обвинителство

Канал5 - 20.10.2007

Три часа дебата меѓу Груевски,Шеќеринска, Тачи и Ахмети –без договор. На маса бил ставен мајскиот договор – агенда која ја најави Ахмети.-побарал да се донесат законите за употреба на јазикот и за припадниците на ОНА – нема да гласа ниту за собранискиот деловник – бара во него да се врати законот ...

Нема деловник без закон за јазици

Време

Секоја партија со своја „политика“ на лидерската средба

Утрински

Останаа разликите и за обвинителството и за деловникот

Дневник

Без закон за јазици, нема нов деловник

Вест

Вечер Прес А1 Канал5

8 поврзани вести »

Работнички - Македонија 3:0

А1 - 20.10.2007

Убедливи победи на Работнички Кометал и на Милано во саботната двојна дерби програма од нашата прва фудбалска лига. Дебармаалци лесно славеа на Градски против Македонија Ѓорче Петров со 3:0, нивниот екс тренер Ѓоре Јовановски со Милано го збриша актуелниот шампион Победа со 4:0.

Дербито е Пелистер - Работнички К.

Време

Дербито е во Куманово

Време

Секој натпревар - дерби

Утрински

Пелистер - Работнички најинтересен дуел во купот

Утрински

Утрински Вест Време

8 поврзани вести »

Насилството на роденденската забава во Тетово го предизвикале повеќе од тројца сторители

Канал5 - 19.10.2007

Насилството во куќата на тетовскиот лекар Вучко Аризановски не го предизвикале само тројца колку што досега добија кривични пријави од МВР, туку многу повеќе. Насилството во куќата на тетовскиот лекар Вучко Аризановски не го предизвикале само тројца колку што досега добија кривични пријави од МВР, ...

Кривични пријави за тројца учесници во тепачката во Тетово

Утрински

Кривични за тепачите од роденденската забава во Тетово

Дневник

Полицијата поднесе кривични пријави за 17 годишниот син на лидерот на ДПА Мендух Тачи

Канал5

Идентификувани дел од учесниците во тепачката во Тетово

Утрински

Утрински Време Канал5

8 поврзани вести »

Ракометарките втори на турнирот Кроација Куп

А1 - 21.10.2007

Македонската женска ракометна репрезентација го освои второто место на турнирот, Кроација Куп во хрватскиот град Самобор. Дебакл на нашите ракометарки во дуелот за трофејот со домашниот состав, пораз со огромни 44-25. Македонската репрезентација не го одржа нивото од претходните два настапи на ...

Ракометарките ја совладаа Чешка со 31:26

А1

На „Кроација куп“ ќе се уигруваат Македонија и Кометал ЃП

Време

Репрезентативките утре заминуваат на „Кроација куп“

Утрински

Прв тест за Франција

Вечер Прес

Време Вест Дневник

8 поврзани вести »

„Макстил“ одбележа 10 години успешна работа

Дневник - 20.10.2007

„Макстил“ го презеде приматот на челикот со македонско сонце, изјави вчера директорот Александар Панов, по повод 10 години од работењето на оваа компанија. Тој истакна дека инвестицијата на „Дуферко“ во „Макстил“ пред 10 години била првата позначајна странска инвестиција во Македонија, јави МИА.

Макстил - една деценија на пазарот

Вечер Прес

„Макстил“ одбележува 10 години

А1

Десетгодишнина од постоењето на Макстил и 40-годишнината од формирањето на некогашната РЖ-Скопје

Канал5

Јавна расправа за екодозволата на „Макстил“

Дневник

Време Вечер Прес

7 поврзани вести »

Фатен канадскиот педофил

Време - 20.10.2007

ТАЈЛАНД Канадскиот педофил Кристофер Нил е уапсен во Тајланд, по неколкудневна потера низ неколку азиски држави, јави телевизијата „Си-ен-ен“. Сите светски медиуми објавија фотографии на Нил, кој потоа се дал во бегство и од Јужна Кореја, каде што престојувал, побегнал во Тајланд.

Канадскиот педофил уапсен во Тајланд

Вест

Во Тајланд уапсен канадскиот педофил

Дневник

Уапсен педофилот од Канада

Вечер Прес

Уапсен Канаѓанецот обвинет за педофилија

А1

Канал5 Време

7 поврзани вести »

Јонуз_ Одиме според зацртаното

Утрински - 18.10.2007

Селекторот на фудбалските надежи го критикува делот од навивачите кој постојано ги напаѓа неговите избраници Костовски беше меѓу позабележителните на последните натпревари на младата фудбалска репрезентација ЕМИЛ КИТАНОВСКИ „Иако одигравме нерешено, можевме со малку поголема снаодливост во фазата ...

Зошто со пцости кон младите?

Вечер Прес

Каскаме зад Норвежаните

Вечер Прес

Македонија (21) - Норвешка (21) 1:1

А1

Јонуз_ Норвежаните не се несовладливи

Утрински

Дневник Вест

7 поврзани вести »