TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-15 - 2007-10-21

Самарџиски во тимот на колото

Дневник - 19.10.2007

НЛБ ЛИГА: Задар триумфираше во далматинското кошаркарско дерби против Сплит со лесни 91-70, во меч од 5. коло во регионалната НЛБ-лига. Македонскиот репрезентативен центар Тодор Гечевски, кој е капитен на Задар, имаше учинок од 12 поени, 7 скока и по три асистенции и украдени топки за 32 минути ...

Дабл-дабл на Самарџиски

Вест

Македонските центри во центарот на вниманието

Време

Самарџиски дели банани и погодува

Вечер Прес

Дебакл на тимот на Самарџиски, победа за Гечевски

Време

Вест Дневник

7 поврзани вести »

Анкетната комисија заплеткана во скандалот

Утрински - 18.10.2007

ЕДИТОРИЈАЛ ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Анкетната комисија која го испитува инцидентот меѓу пратениците од албанскиот политички блок, четири дена се занимаваше со сведочењата за тепачката во собраниската сала. Дури сега анкетарите влегуваат во реконструкција на координацијата во Охридската сала, допрва треба ...

Анкетната комисија се врти околу Вејсели и Георгиевски

Дневник

Анкетната заглави на тепачката во собраниската сала

Утрински

Се бара „сценаристот“ на тепачките

Време

Шекеринска се видела со Ахмети

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Одложено судењето на Бучковски за резервните делови за тенкови

Утрински - 16.10.2007

Судот го прифати предлогот за одложување на судењето поради зафатеност на адвокатот Стеван Павлески Поранешниот премиер Владо Бучковски вчера присуствуваше на првото судско рочиште кое траеше само петнаесетина минути ЉУБИША СТАНКОВИЌ Само петнаесетина минути траеше стартот на судскиот процес што се ...

Адвокат го одложи почетокот на процесот за Бучковски

Време

Починале клучните сведоци на Бучковски

Дневник

Бучковски: Клучните сведоци се починати

Вест

Бучковски: Се надевам на фер судење!

Вечер Прес

Канал5 Дневник

7 поврзани вести »

Инсистираа на копнен, иако бродскиот е поевтин превоз

Вест - 19.10.2007

СВЕДОЦИ ЗА СЛУЧАЈОТ ЧОЧОРОВСКА СОСЛУШАНИ ВО СУД ВО ЦРНА ГОРА Од фирмата на Станислава Полетан се јавувала жена на службеник во бродското пристаниште во Бар и на шпедитер, инсистирајќи поликолорот, кој со контејнер бил донесен од Венецуела, да биде превезуван по копнен пат, а не по вода, иако ...

Тежината на камионот била сомнителна за цариниците

Време

Царински инспектор изјави дека возачот сам ги истоварал кантите со поликолор

Утрински

Дрогата била сто проценти чиста

Време

Началник од МВР тврди дека кокаинот бил чист

Дневник

Канал5 Вечер Прес

7 поврзани вести »

„Шпедитерите“ го прегазија МЗТ Скопје

Утрински - 16.10.2007

Мечот заврши по неколку прекини, испразнување на трибините и со многу фрлени навивачки и ненавивачки реквизити на паркетот Димитар Мираковски постигна 29 поени Неколку прекини, од кои два посериозни, испразнување на трибините, и маратонски меч кој траеше два пати подолго од вообичаеното се главните ...

Прекините никако да прекинат

Дневник

Мираковски и Филиповиќ го нокаутираа МЗТ

Време

Прекинот траеше подолго од натпреварот

Вест

Маратонска игра за два бода

Вечер Прес

А1 А1

7 поврзани вести »

Цената на нафтата ја надмина и границата од 90 долари

Дневник - 20.10.2007

Слабиот долар и заканите за турска интервенција во северен Ирак придонесоа цената на барелот нафта првпат во историјата да ја премине границата од 90 долари. Американската лесна нафта завчера достигна рекордна цена од 90,02 долари за барел, но вчера падна на 89,39 долари по отворањето на европските ...

Нафтата скокна над 90 долари

Време

Цената на нафтата надмина 90 долари за барел

А1

Пад на цената на нафтата на азиските берзи

Канал5

ОПЕК прогнозира стабилна побарувачка за нафта во 2008

Капитал

Вечер Прес Утрински

7 поврзани вести »

Гинеколозите бараат поголема капитација

Време - 19.10.2007

ПРЕГОВОРИ СО ФОНДОТ Гинеколозите што работат во договор со Фондот за здравствено осигурување ќе преговараат за зголемување на капитацијата. На вчерашната средба со министерот за здравство Имер Селмани и директорот на Фондот за здравствено осигурување Ѓорѓи Тренковски, претставниците на Здружението ...

Ординациите под клуч, гинеколозите и пациентките на улица!

Утрински

Гинеколозите купиле фискални каси

Време

Гинеколозите протестираа поради затворени ординации

Дневник

40.000 жени без гинеколог

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Главните градови од регионов бараат дијалог со Европската унија

Утрински - 20.10.2007

Градоначалникот Костовски и неговите 14 колеги потпишаа Декларација со која бараат соодветен третман на главните градови Институциите на Европската унија да ја признаат важноста на главните градови и да обезбедат систематски и транспарентен дијалог меѓу Европската комисија и локалната власт.

Европа мора да ја признае важноста на метрополите

Време

Скопје заостанува зад останатите главни градови

А1

Конференција на главните градови од регионот

Време

Скопје домаќин на делегации на европски главни градови

Дневник

Утрински Вечер Прес

7 поврзани вести »

Големите потрошувачи в година стануваат соло-играчи за струја

Утрински - 18.10.2007

Компаниите очекуваат финансиска криза ако купуваат струја по пазарни наместо по регулирани цени Регулираната цена на домашната струја е 29,6 евра за мгч, додека пазарната е повисока за повеќе од два и пол пати МАЈА ТОМИЌ Од 1 јануари идната година големите домашни потрошувачи на електрична целосно ...

Чингоски со нови предлози за либерализација на пазарот на струја

Утрински

Струјата постепено ќе поскапи и ќе оди на берза

Време

Нема да дозволиме недостиг од струја

Време

Сиромашните ќе добиваат од Владата струја на лажичка

Утрински

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Без добри клупи и санитарии паѓаме на испитот

Вечер Прес - 16.10.2007

Директори на училиштата го поздравуваат владиниот проект за поправка на санитарните јазли во школите што се во катастрофална состојба и набавка на нови клупи за што од државниот буџет ќе се одвојат 6,5 милиони денари. Велат, ова ќе биде од особено значење за учениците, бидејќи навистина со години ...

Ќе се реновираат клозетите во 400 школи

Вест

Ќе се поправаат клозетите во 400 училишта

Време

Владата на Груевски ќе ги обновува тоалетите во 400 училишта

Утрински

Нови клупи за 190.000 ученици

Дневник

Вечер Прес

6 поврзани вести »