TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-15 - 2007-10-21

Инцидентот нема да ги скара Вардар и ЦСКА

Време - 16.10.2007

АТАНАС КОСТОВСКИ ПО ТЕПАЧКИТЕ НА ГРАДСКИ Никола Богојевски Крвави глави, тројца повредени, канонада од камења, скршени столчиња и физичка пресметка на навивачките групи на нашиот најтрофеен македонски клуб Вардар со тие од софиска ЦСКА, го затемни почетокот на прославата на 60-годишнината од ...

ЦСКА Софија никогаш повеќе нема да гостува во Македонија

Дневник

Вардар и се извини на ЦСКА

Вест

Тепачка на „комитите“ со бугарските навивачи

Дневник

Пријателскиот меч на Градски донесе тепачка меѓу фановите на Вардар и ЦСКА

Утрински

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Бесплатно кај забар само за деца

Дневник - 19.10.2007

На оваа новина предвидена со новиот пакет бурно реагираат пациентите , но и стоматолозите, кои предупредуваат дека тоа катастрофално ќе се одрази врз здравјето на пациентите Стоматолошките услуги нема да бидат на товар на државата за постарите од 18 години, а сите трошоци поврзани со лекување на ...

Британците сами си поправаат и вадат заби

Дневник

СБ бара граѓаните сами да ги плаќаат стоматолошките услуги

А1

И стоматолозите и гинеколозите денеска со свои барања се собраа пред кабинетот на Селмани

Канал5

Непринципиелно затворање на ординациите

Вечер Прес

Време

6 поврзани вести »

Проблемот со пишувањето на еврото решен во полза на Бугарија

А1 - 19.10.2007

Проблемот со испишувањето на името на заедничката европска валута на кирилица во официјалните документи на ЕУ е решен во полза на Бугарија. Ова го објави премиерот на Португалија и претседател на Европскиот совет Жозе Сократеш на неформалната средба на врвот на лидерите на Европската унија во ...

Бугарија бара кирилично евро

Вест

Евроинтеграцијата на Црна Гора заложник на бугарското евро

Дневник

Бугарија и' се заканува на ЕУ

Утрински

Декларација за проблемот со пишувањето на еврото на бугарски

А1

А1

6 поврзани вести »

Засилување на власта на Ху Џинтао

Време - 16.10.2007

КОМУНИСТИЧКАТА ПАРТИЈА ВО КИНА Конгресот на комунистичката партија во Кина што требаше да се одржи вчера бил грижливо подготвуван и во длабока тајност, при што на шефот и претседател на републиката Ху Џинтао треба да му овозможи да ја консолидира политичката власт.

Ху му објави војна на „октоподот“

Дневник

КП на Кина не ги исполни очекувањата на народот

Утрински

Му растел угледот на Ѓинтао

Вечер Прес

17-ти конгрес на Кинеската комунистичка партија

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Изложба на дела од Узуновски во Чифте амам

Дневник - 19.10.2007

Националната галерија на Македонија во Чифте амам вечерва, во 20 часот, организира самостојна изложба на Никола Узуновски под наслов „Одејќи“. Пред македонската ликовна јавност Узуновски досега се претстави со неколку свои проекти.

Нова уметничка галерија во Тетово

Вечер Прес

Турскиот амам во Тетово претворен во духовна ризница на ликовната уметност

Утрински

Нов храм на уметноста и на соживотот

Дневник

Отворена галерија во Стариот амам

Време

Дневник

6 поврзани вести »

Одбојкарите на Работнички стартуваа со пораз на евро сцената

А1 - 20.10.2007

Одбојкарите на нашиот првак Работнички Фершпед стартуваа со пораз во новата евро-сезона. 0:3 во Истанбул против Беледијеспор, 19 во првиот, 15 во вториот и 22 во третиот сет освоила нашата екипа во првиот натпревар натпревар од шеснаестина финалето во ЦЕВ Купот.

Работнички Ф. и 11 октомври ја отвораат евросезоната во одбојка

Утрински

Огнено крштевање на Пауновски во Европа

Вест

Со осуммина играчи во Швајцарија

Вест

Две наши одбојкарски екипи на Евро сцената

А1

Дневник

6 поврзани вести »

Силувана штитеничка од Заводот „Бања Банско“

Дневник - 16.10.2007

Жител од струмичкото село Банско пред десетина дена обљубил штитеничка од Заводот за здравствена заштита „Бања Банско“, соопшти МВР. Според полицијата, осомничен за делото е З.С.(52) против кого е поднесена кривична пријава за обљуба врз немоќно лице.

Силувал штитеничка на Заводот за здравствена заштита

Утрински

Сексуално малтретирана штитеничка на „Бања Банско“

Време

Силувал штитеничка на заводот "Бања Банско"

Вест

Злоупотребил немоќно лице

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Изложба на делата на Глигор Чемерски

А1 - 21.10.2007

Во Културно информативниот центар по пет години отсуство од домашната ликовна сцена, отворена е изложба на Глигор Чемерски, еден од најреномираните македонски сликари. Изложени се 65 цртежи и масла на платно, кои за овдешната јавност се нови дела, изложувани во странство.

Непознатиот Чемерски

Време

Ме изненадуваат сопствените дела

Утрински

"Изложувам во слава на виделината"

Вест

Изложба на Чемерски

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Победничката славеше боса

Вест - 15.10.2007

РИСТО САМАРЏИЕВ И ИРЕНА КРСТЕВСКА ПОБЕДИЈА НА "МАКФЕСТ 2007" Ристо Самарџиев и Ирена Крстевска со песната "Се е исто како Лани" победија на последното издание на "Макфест 2007", што заврши завчера вечерта во Штип. Победничката Ирена Крстевска наградата ја прими со позајмени чевли, како што пред ...

Триумф на „Се е исто како лани“ на Ристо и Ирена

Време

Триумф на Ристо Самарџиев и на оперската певица Ирена Крстевска

Дневник

Ристо Самарџиев и Ирена Крстевска триумфираа на „Макфест 2007“

Утрински

Ристо Самарџиев по третпат на тронот

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Малолетници ограбиле бензинска пумпа

Време - 17.10.2007

ГРАБЕЖ ВО ШТИП Тројца штипјани ограбиле бензинска пумпа на „Макпетрол“ во близина на штипско Ново Село, вчера еден часот по полноќ. Седумнаесетгодишниот А.П. влегол маскиран со капа на главата, црни плетени ракавици и пиштол. Му се заканил на вработениот на пумпата В.Л.

Уапсени разбојници што ограбиле бензинска пумпа

Дневник

Уапсен малолетникот што ограби бензинска пумпа

Утрински

Ограбил бензинска, па го фатиле

Вечер Прес

Два пати ограбена иста бензинска пумпа кај Штип

Вест
5 поврзани вести »