TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-15 - 2007-10-21

Од банкомат на ИК банка украдени 800.000 денари

Вест - 16.10.2007

ТЕШКА КРАЖБА ВО БУТИКОТ "БОКСЕР" ВО НАСЕЛБАТА АЕРОДРОМ Непознат сторител во вторникот ограбил банкомат на ИК банка, лоциран во скопската населба Аеродром. Кражбата вчера ја потврди и полицијата која вели дека презема засилени мерки за пронаоѓање и фаќање на непознатиот крадец.

Ограбен банкомат на ИК-банка

Дневник

Провалник однел милион денари

Време

Од банкомат во скопски Аеродром украдени 800.000 денари

Утрински

Ограбен банкомат на ИК Банка со повеќе од 13.000 евра

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Македонија тешко ќе оди напред со Глигоров и со Црвенковски

Време - 20.10.2007

ИНТЕРВЈУ СО ЈОРДАН ПЕТРОВСКИ, ДИСИДЕНТ ПРОГОНУВАН ОД ДБК Цветин Чилиманов - Што е спасот? Лустрација? Дали ВМРО-ДПМНЕ би можело да спроведе лустрација без самото себе да се разнебити? - Службата има еден специфичен начин на работа. Ова го велам од мое искуство, според моето досие.

ДБК режира сценарио за холивудско апсење

Време

Даравелски влезе во ВМРО со пари од ДБК

Време

Македонска служба не постои, тоа се луѓе кои работат за српската служба

Време

Прогласен за државен непријател

Време
5 поврзани вести »

Ништо ново за жртвите во трговијата со луѓе

Дневник - 16.10.2007

Има напредок во борбата против трговијата со луѓе кај европските држави, но многу малку се прави за заштита на жртвите, тврди Хелга Конрад, членка на Советодавниот одбор на невладината меѓународна организација „Ла страда“. По повод Светскиот ден на борбата против трговијата со луѓе, 18 октомври, ...

Жртви и со 14 години

Вечер Прес

Се потешко може да се влезе во трага на трговци со луѓе

А1

Трета НВО-Платформа за борба против трговија со луѓе

Канал5

Се' повеќе пари се вртат во трговијата

Дневник
5 поврзани вести »

Хрватска и Либија избрани во Советот за безбедност

Утрински - 18.10.2007

Либија, Виетнам и Буркина Фасо лесно обезбедија двотретинско мнозинство, а Хрватска го пополни местото за земји од Источна Европа ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Либија направи голем исчекор кон глобално почитување кога во вторникот беше избрана меѓу четири други земји за членка на Советот за безбедност на ОН, ...

Хрватска членка на Советот за безбедност на ОН

Вест

Хрватска стана членка на Советот за безбедност

Време

Голем успех на Хрватска

Вечер Прес

Хрватска - непостојана членка на Советот за безбедност

А1
5 поврзани вести »

Почнува "Вино-скоп" 2007

Вечер Прес - 19.10.2007

Граѓаните на Скопје, вечерва ќе имаат можност да го посетат првиот Меѓународен вински фестивал Вино-Скоп 2007". Гала отворањето ќе се случи во 18.45 часот на Кејот на Вардар кај Камениот мост, а на манифестацијата ќе се претстават 17 македонски винарии.

Фестивал на вино на кеј 13 Ноември

Вест

Прв фестивал на виното на кејот

Дневник

Фестивал на вино на кејот

Вечер Прес

Ќе се одржи првиот фестивал на виното

Време
5 поврзани вести »

Спречен шверц на мигранти од Грузија и од Албанија

Дневник - 16.10.2007

Тројца валандовци и еден Албанец беа уапсени во петокот при обид да прошверцуваат од Македонија во Грција 17 илегалци од Албанија и од Грузија, соопшти МВР. Станува збор за Хамид К. (20) од Албанија и за Миле Т. (30), Зулкуш А.(27) и Јорданчо Р.

Валандовчани шверцувале 17 странски илегалци

Утрински

Откриени дваесетина мигранти

Време

За 350 евра од Подградец до Валандовско Брдо

Вечер Прес

Уапсени 20-ина илегалци на македонско-грчката граница

А1
5 поврзани вести »

Рен ни даде единица за политичките критериуми

Утрински - 19.10.2007

Од нашиот дописник СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА Брисел - Ако ти кажат дека имаш проблем со исполнувањето на политичките критериуми, како можеш да бараш датум за преговори за годинава – беше краткиот коментар на вицепремиерката Габриела Конеска-Трајковска по средбата со еврокомесарот Оли Рен и највисоките ...

Рен побара резултати од Коневска

А1

Оли Рен е разочаран од неостварувањето на политичките критериуми

Утрински

Габриела Коневска Трајковска на редовни состаноци во Европската Комисија

Канал5

Ќе се презентира извештајот на Конеска-Трајковска во ЕУ

Утрински
5 поврзани вести »

Трите блока на РЕК „Битола“ одново во погон

Утрински - 20.10.2007

Се произведува доволно струја за потребите и барањата на МЕПСО и на диспечерските екипи Се очекува багерот тежок 2.800 тони да ги помине дванаесетте километри до новиот коп до крајот на месецот. Тој се движи со брзина од шест метри во минута БИТОЛА - Во РЕК „Битола“ во завршна фаза се подготовките ...

"Суводол" работел без проектна документација

Вест

Од „Суводол“ црпел јаглен кој стигнал

Дневник

Во рудникот Брод - Гнеотино стигна 700 тонска опрема

Вечер Прес

Почнува со работа „Брод Гнеотино“

А1
5 поврзани вести »

Вардарци се извадија

Вест - 18.10.2007

РАКОМЕТ - ДЕРБИТО СИ ОСТАНА ДЕРБИ Не можеа да посакаат повеќе пелистерци за да се вратат во Битола со бод од вечното дерби на македонскиот ракомет со Вардар. Имаа играч повеќе, седмерец и напад во последните 30-ина секунди, па, сепак, не успеаја.

Вардар едвај го победи Пелистер

Време

Пелистер заслужи најмалку реми

Дневник

Јуниорската тројка го прероди Пелистер

Вест

Пукна „педесетка“ во Автокоманда

Дневник
5 поврзани вести »