TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-15 - 2007-10-21

Инструктор во притвор за земање поткуп за возачки испит

Утрински - 19.10.2007

Покрај инструкторот, во притвор е и претседателката на Комисијата за полагање Кандидатот го пријавил случајот во МВР на телефонскиот број 199 Инструктор и претседателка на Комисија за полагање возачки испит во приватна автошкола во Скопје примиле поткуп од 11.000 денари за да пуштат кандидат со ...

Вработени од автошкола уапсени за поткуп

Дневник

Притворени инструктор и претседателка на комисија за полагање

Вест

Дал поткуп, но сепак паднал на тестот за возачка

Време

Од кандидат зеле поткуп

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Промоција на „Шмизла“ од Сашо Тасевски

Утрински - 18.10.2007

Денеска на малата сцена во Драмскиот театар во Скопје, во 18.30 часот, ќе се одржи промоција на книгата-драми "Шмизла" од Сашо Тасевски. Драмите ќе ги претстави писателот Венко Андоновски, кој е и автор на поговорот, додека фрагменти ќе интерпретиреаат актерите Јелена Жугиќ, Роберт Велјановски и ...

Претставување на драмите на Сашо Тасевски

Вест

Промоција на „Шмизла“ од Сашо Тасевски

Дневник

Промоција на Шмизла

Вечер Прес

Актерот Сашо Тасевски издаде книга драми

Дневник
5 поврзани вести »

Алтанџиев загинал поради нестручност

Време - 18.10.2007

ИСТРАГА ЗА НЕСРЕЌАТА ВО „СТРУМИЦА ТАБАК“ Државниот инспекторат за труд, се сомнева дека несреќата на Кире Алтанџиев (42), кој загина во дворот на фабриката „Струмица табак“ е последица на нестручно извршување на работата. Надлежниот државен инспектор за труд и заштита при работа од Струмица, својот ...

Работник загина по пад од виљушкар

Утрински

Загина работник во „Струмица табак“

Дневник

Почина работник

Вест

Загина работник во Струмица

А1
5 поврзани вести »

Боцевски: Манисфестацијата „Отворена влада“- сигнал за вистинската демократска слобода на граѓаните

Канал5 - 21.10.2007

Владата на Република Македонија денеска повторно ја организира манифестацијата црвен тепих за граѓаните, во чии рамки за јавноста, непосредно пред граѓаните и преку националниот телевизиски сервис, организира отворена седницата, а ги отвори и кабинетите на премиерот и вицепремиерите за ...

Владата ќе собира идеи од граѓаните

Дневник

Премиерот организира „Ден на идеи“

Време

Повик до граѓаните да дадат идеи за развој

Утрински

Груевски ќе ги слуша идеите на граѓаните

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Со бензин ја запалил куќата на татко му

Дневник - 15.10.2007

Триесет и деветгодишниот Зоран Т. (39) е приведен откако со бензин ја запалил куќата во која живеел, а потоа излегол на улица и гледал додека гори, завчера во Свети Николе, соопшти МВР. Според полицијата, Зоран бил пијан и во нарушена здравствена состојба купил 10 литри бензин со кои ја полеал ...

Пијан си ја запалил куќата

Време

Ја потпалил куќата и гледал како гори

Вест

Си ја запалил куќата и гледал како гори

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Железничарите ја парализираа Франција

Дневник - 19.10.2007

Синдикатите повикаа на протести откако премиерот Саркози најави дека сака да го зголеми стажот за пензионирање на државните службеници од 37,5 на 40 години Многу Французи вчера зедоа слободен ден или, пак, на работа отидоа пеш поради штрајкот на вработените во јавниот транспорт кој го парализираше ...

Запреа тежеве-возовите

Време

Црн четврток

Вечер Прес

Штрајк на железничарите во Франција

Канал5
4 поврзани вести »

Грција нема аргументи за вето за влезот на Македонија во НАТО

Утрински - 16.10.2007

Грците треба да смогнат сили и да не дозволат да ги повторат грешките, истакна Антонио Милошоски Од вчерашниот Балкански медиумски форум во Охрид: Антонио Милошоски СИМОН ИЛИЕВСКИ ОХРИД - Македонија во разговорите во Обединетите нации за спорот со името ја користи силата на аргументите, а Грција ...

Грција се служи со аргументите на силата

Вест

Само Атина има проблеми со Македонија

Вечер Прес

Милошоски: Уставното име е раелност што ја оспорува само Атина

Канал5
4 поврзани вести »

Макрадули да каже од каде му се 380.000 евра за три стана?

Време - 16.10.2007

ВМРО-ДПМНЕ Пратеникот Јани Макрадули поседува три стана вредни 380.000 евра и треба да одговори како успеал да ги купи со пратеничката плата, праша ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната прес-конференција. - Земајќи ја предвид просечната плата на еден пратеник во македонското собрание, особен интерес побудува ...

ВМРО-ДПМНЕ стави лупа врз становите на Макрадули

Дневник

Бичиклиски го прозва Макрадули за станови

Утрински

Макрадули поседува станови вредни 380.000 евра

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Неделава кај многу компании падна цената на акциите

А1 - 20.10.2007

„Битолска млекара“ се продаде, сопрено тргувањето со капиталот на „Македонска банка“ поради наредбата за ликвидација од Народната банка. На берзата неделава кај најголем дел од компаниите падна цената на акциите. Се направи вкупен промет од 44,6 милиони евра, но повеќе од половината од продажбата ...

„Данјуб фудс“ ја купи битолската млекарница

Дневник

Се истргуваа акции во ИМБ вредни над 26 милиони евра

Време

„Данубе фудс“ ја купи Битолската млекарница

Утрински
4 поврзани вести »

Ќе се догради жардиниерата на „Александар Македонски“

Дневник - 17.10.2007

Град Скопје ќе ја догради средишната жардиниера на булеварот Александар Македонски во Автокоманда, во делот кон населбата Маџари. - Во фабриката Карпош се лијат елементите за жардиниерата, која ќе се протега во должина од околу 800 метри.

Ќе се доизгради жардиниерата на „Александар Македонски“

Утрински

Ќе се доградува жардиниерата на Александар Македонски

Вест

Се лие џиновска жардиниера

Вечер Прес
4 поврзани вести »