TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-15 - 2007-10-21

Нова лидерска средба

Дневник - 19.10.2007

Денеска во Скопје на нова лидерска средба владејачките и опозициските партии ќе се обидат да ги усогласат ставовите за Јавното обвинителство. Состанокот го иницираше премиерот Никола Груевски. Од СДСМ потврдија дека лидерката Радмила Шекеринска ќе присуствува на средбата.

Лидерска средба за законите за Обвинителство

Вечер Прес

Утре нова лидерска средба за судските реформи

А1

Груевски свика лидерска средба за законот за јавно обвинителство

Канал5
4 поврзани вести »

„Краун агентс“ ќе и' помага на Царината да ја зголеми ефикасноста

Утрински - 19.10.2007

Договорот за проектот вреден 7,5 милиони евра е веќе потпишан и почна да се реализира Проектот е од времето кога премиерот Никола Груевски беше министер за финансии АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Зголемување на ефикасноста на македонската Царина и подигнување на нејзиниот институционален капацитет е целта ...

Crown Agents ќе и помага на Царинската управа за зголемување на нејзината ефикасност

Канал5

„Краун ејџнтс“ ќе го подобрува угледот на Царината

Дневник

Разузнавачи во Царината

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Буш се сретна со далај-лама, наспроти протестите од Кина

Дневник - 18.10.2007

Американскиот претседател Џорџ Буш го прими на неофицијална средба во Белата куќа тибетскиот духовен водач далај-лама, изјави портпаролот на Белата куќа, Гордон Џондроу. Кина остро протестираше поради средбата на Буш со далај-лама, осудувајќи го „грубото мешање во кинеските внатрешни работи“.

Кина протестита поради одликувањето на Далај Лама со Златен медал на американскиот Конгрес

Канал5

Кина остро го искритикува Буш

Вечер Прес

Далај Лама на неофицијална средба со Буш во Белата куќа

А1
4 поврзани вести »

Возило на КФОР удри во жена во центарот на Скопје

Утрински - 20.10.2007

Шеесет и осумгодишна жена се здоби со скршеница на левата рака откако во неа удри возило на КФОР. Несреќата се случила вчера околу 8,45 часот пред Градската болница, односно до Зелениот пазар во центарот на Скопје. Жената се обидувала да помине од другата страна на улицата, без да оди на пешачкиот ...

Возило на КФОР удрило жена

Дневник

Џип на КФОР прегази жена

Вечер Прес

Загинаа двајца војници на КФОР

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Фламенко-вечер

Време - 19.10.2007

ЏЕЗ-ФЕСТИВАЛ Фламенко-гитаристот Хуан Кармона заедно со неговиот бенд, кој вклучува и танчар, вечерва, во 20.30 часот, ќе настапи во Универзалната сала. Роден во Франција, Хуан Кармона е достоинствен наследник на гитарската династија „хабикуелас“ од Гранада, Шпанија.

Фламенко вечер со Хуан Кармона и Мигел Поведа

Утрински

Фламенко, класичен џез, американска клупска сцена

Вест

Вечер на фламенко-музика

Дневник
4 поврзани вести »

Изумираат ирвасите и тундрите

Дневник - 20.10.2007

Глобалното затоплување предизвикува многу промени во Арктикот каде што во изминатите години, особено во подрачјето каде што треба да преовладува тундра, се' почесто може да се забележат грмушки, пренесуваат светските агенции.

Жежок ветер го топи Арктикот

Вечер Прес

„Топол ветер“ го зафати Арктикот

А1

„Жежок ветер“ го зафати Арктикот

Канал5
4 поврзани вести »

Дрогба најави разделба со Челси

Дневник - 20.10.2007

Дидие Дрогба сака да си замине од Челси, иако знае дека е можно тимот да се засили со Роналдињу или со Кака за следната сезона. - Нешто пукна во Челси и ништо не може да ме спречи да си заминам. Штетата е преголема со заминувањето на Мурињу, бидејќи знаеме кој е виновен.

Дрогба: Да дојдат и Кака и Роналдињо, јас ќе си одам од Челси

Време

Дрогба: Заминувам од Челзи

Вечер Прес

Дрогба сака да замине од Челзи

А1
4 поврзани вести »

Украинската портокалова коалиција и' врти грб на Русија

Дневник - 18.10.2007

Формирањето на портокалова коалиција во Украина ги воодушеви радикалните прозападни сили во земјата, пишува московскиот весник „РБК дејли“ во коментарот за ситуацијата по предвремените избори за Врховната рада, јави МИА. Со залагањето Јулија Тимошенко да биде нов премиер, тие струкрури прават обиди ...

Портокаловите и вртат грб на Русија

Време

Нова портокалова влада

Дневник

"Портокалова" влада во Украина

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Партијата на Амди Бајрам останува со ВМРО-ДПМНЕ

Дневник - 20.10.2007

Сојузот на Ромите, под водство на Амди Бајрам, останува во коалиција со владејачката ВМРО-ДПМНЕ . - Во понеделникот имав средба со премиерот Никола Груевски и се договоривме дека остануваме во коалиција, иако пратеникот Шабан Салиу најави дека ја напушта партијата - изјави претседателот Бајрам на ...

Кон партијата „Демократски сили на Роми“ се приклучија уште две ромски партии

Канал5

Амди Бајрам се врати меѓу своите сопартици.

Канал5

Шабан Салиу го напушти Амди Бајрам

Дневник
4 поврзани вести »

„Алкалоид“ ќе соработува со „Руѓер Бошковиќ“ на развојот на нови лекови

Утрински - 16.10.2007

Нашата најголема фармацевтска компанија „Алкалоид“ - Скопје и хрватскиот институт „Руѓер Бошковиќ“ минатиот четврток во Загреб потпишаа рамковен договор за соработка. Овој договор опфаќа соработка во научно-истражувачки, развојно-истражувачки и други проекти од заеднички интерес; стручна соработка ...

„Алкалоид“ ќе соработува со хрватски институт

Дневник

Соработка на „Алкалоид“ со „Руѓер Бошковиќ“

Време

Алкалоид ќе развива антивирусни лекови

Вечер Прес
4 поврзани вести »