TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-11-05 до 2007-11-11

Ракометарите на Вардар фрлени на дното од ЛШ

А1 - 11.11.2007

Ракометарите на Вардар Про се соочија со суровата реалност. Високиот пораз од Загреб ги фрли на дното од групата во Лигата на шампионите далеку од можноста за подолг евро-живот. И предодникот на нашиот првак, Веселин Вујовиќ ја признава инфериорноста на негопвите избраници во однос на конкурентите.

Милано - Вардар 1:0

А1

Вардар Про - Кроација 26:34

А1

Голем е влогот за Вардар, уште поголем е за Загреб

Време

Реално - Вардар беше лесен плен за Загреб

Време

Време Вест Утрински Утрински Дневник Вечер А1 Време

49 поврзани вести »

Триесетдневен притвор за 13-темина кои полицијата ги приведе по акцијата во тетовско Бродец

Канал5 - 11.11.2007

Триесетдневен притвор за 13-темина од групата на Шити и нацист кои полицијата ги приведе по акцијата во тетовско Бродец. Десет од нив се во истражниот затвор во Шутка, двајца се на лекување на Карил, а еден е во Идризово. Триесетдневен притвор за 13-темина од групата на Шити и нацист кои полицијата ...

Советниците се раскараа за акцијата во Бродец

Време

Затишје по бурата

Време

Оружје за половина армија

Вест

Топови, снајпери и зољи запленети во Бродец

Време

Утрински Дневник Дневник Вечер А1 Време Време Вест

49 поврзани вести »

Во Пакистан уапсени 250 опозиционери

А1 - 11.11.2007

Пакистанската полиција во Карачи денеска уапси 250 активисти на партијата на поранешниот премиер Беназир Буто во обид да ги ограничи протестите против воведената вонредна состојба, јави Франс-прес. Пакистанската народна партија на Буто закажа серија активности во Карачи и други градови со ...

Укинат домашниот притвор за Беназир Буто

А1

Буто во куќен притвор

Вест

Избори ќе се одржат најдоцна до 9 јануари

Време

Буто во домашен притвор

Време

Утрински Вечер Вест Време Утрински Канал5 Макфакс Макфакс

44 поврзани вести »

ЕУ без одлука за Косово пред 10.декември

Макфакс - 09.11.2007

Приштина Ирска не верува дека Европската унија (ЕУ) ќе донесе каква било оценка за Косово пред 10.декември, и оти Унијата треба да има заеднички став за неговата иднина. Ова денеска во Приштина го изјави шефот на ирската дипломатија Дермот Ахерн, по средбата со претседателот на Косово Фатмир Сејдиу.

Позитивни реакции во Македонија на косовските избори

Макфакс

Сејдиу:Независност во координација со САД и ЕУ

Макфакс

Не е можен компромис за статусот на Косово

Макфакс

Сервер – Србија не влијае врз одлуката на САД за Косово

Макфакс

Макфакс Макфакс Утрински Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

44 поврзани вести »

Трите последни извештаи

Утрински - 10.11.2007

Анализа ВАНЧО УЗУНОВ Работите во трите извештаи ги знае(в)ме и сами, но требаше да бидат објавени „однадвор“ за да ги послушаме Интересна работа се овие извештаи во чии економски анализи е вклучена и Македонија, а кои некако се намножија во последно време.

Што сега?

Дневник

Злоупотреби на извештајот од ЕУ

Вечер

Време е за корекција и за вистински потег на Груевски

Утрински

Шеќеринска бара национален совет за евроинтеграција

Време

Утрински Утрински Дневник А1 Вест Време Утрински Дневник

36 поврзани вести »

Државниот врв не може да се договори што рекла Нуланд

А1 - 11.11.2007

Серијата препукувања во власта продолжува. Причина е посетата на американската амбасадорка во НАТО, Викторија Нуланд, која дојде со порака за мобилизирање на државниот врв. Претседателот и Владата не можат да се договорат што рекла Викторија Нуланд, на кое место е Македонија во Јадранската група.

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Црвенковски дека има лична корист ако земјава не влезе во НАТО

Канал5

Груевски: Советот за европски интеграции е стара идеја

А1

Црвенковски си игра Викторија со НАТО

Време

Нуланд: Нема да ги рангирам претендентите за членство

Вест

Вест Утрински Канал5 Канал5 А1 Вест Време Утрински

34 поврзани вести »

„Македонија навива за вас“ официјална навивачка химна

А1 - 11.11.2007

Композицијата „Македонија навива за вас“ во изведба на починатиот Тоше Проески вчера беше избрана за официјална навивачка химна на Македонија. Дванаесетте композиции, кои што влегоа во најтесниот круг на проектот „Македонија навива“ на Агенцијата за млади и спорт, синоќа беа претставени во ...

„Македонија навива“ која ја испеа Тоше Проески е химната на македонските спортисти

Канал5

Официјална победа на „Македонија навива за вас“ на Тоше

Време

Заврши истрагата за сообраќајката на Тоше

Утрински

Цеца ќе пее за Тоше

Утрински

Канал5 Вечер Вечер Вест Вест Време Утрински Утрински

33 поврзани вести »

НСДП ќе го прифати во целост извештајот на анкетната комисија

А1 - 10.11.2007

НСДП ќе го прифати во целост извештајот на анкетната комисија за тепачките во Собранието, изјави денеска лидерот на партијата Тито Петковски. Наспроти таквиот став, другите две партии од владејачката коалиција, ВМРО-ДПМНЕ и ДПА, за да го поддржат извештајот за собраниската тепачка што се случи на ...

Власта го оспорува извештајот

Време

Рефет Елмази побитен од НАТО и ЕУ

Вест

ВМРО-ДПМНЕ и ДПА ќе го моделираат извештајот на Анкетната

Утрински

Извештај заплеткан меѓу тепачите

Утрински

Дневник Вечер Време Вест Утрински Дневник Канал5 Вечер

31 поврзани вести »

На Атина и пречи и привременото име

Време - 10.11.2007

ГРЧКА ОФАНЗИВА Грција заговара позиција во која нема да и дозволи на Македонија влез во НАТО под референцата поранешна југословенска република Македонија. На брифингот што шефицата на дипломатијата го дала за Грчкиот комитет за надворешни работи се вели дека Скопје не може да игра на двете опции за ...

Решение за името сега, а не во 2015

Дневник

Германскиот амбасадор Брет контра изјавите пренесени во Грција

Канал5

Грција сака решение за името пред проширувањето на НАТО

А1

Британија не сака да се меша во спорот околу името

Утрински

Утрински Дневник Канал5 Макфакс Вечер Време Утрински Канал5

26 поврзани вести »

Недела на Светскиот театар

Време - 10.11.2007

МНТ Со изложба насловена „100 години од смртта на Алфред Жари“ и изведба на претставата „Кралот Иби“, вечерва ви МНТ почнува неделата на светскиот театар. Недела на светскиот театар е манифестацијата која Македонскиот народен театар годинава ја организира за првпат.

Македонија доби нов театарски фестивал - „Скупи фест“

Утрински

Директорот на Битолски театар наместо извинување се обиде да мудрува

Утрински

Театар со партиска книшка

Дневник

Стојановски божем им се извини на новинарите

Дневник

Вечер А1 Вест Време Утрински Утрински Утрински Дневник

25 поврзани вести »