TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-11-19 - 2007-11-25

Црвенковски_ Датумот за ЕУ зависи од нас

Утрински - 24.11.2007

Без успешно решениеза Косово е тешко да се говори за успешни евроатлантски интеграции на регионот Дубровник - Членството на Македонија во ЕУ зависи од нас. Ако ги спроведуваме реформите и ако брзо ги исполниме условите, брзо ќе добиеме и одговор за тоа кога ќе го добиеме датумот за преговори, ...

Независноста е завршена работа

Време

Подгорица ќе го следи Брисел за Косово

Дневник

Можен ли е стопански партнерски однос Косово - Србија

Утрински

Независноста на Косово проблем за Македонија и за Грција

Време

Вечер Прес Утрински Време Утрински Дневник Вечер Прес А1 Канал5

47 поврзани вести »

„Доларот е безвредно парче хартија”

Капитал - 23.11.2007

„Доларот е безвредно парче хартија” Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат на состанокот на земјите извозници на нафта (ОПЕК) предложи организацијата да престане со трговија на нафта во долари, нарекувајќи ја американската национална валута, „безвредно парче хартија”! ...

ЕБРД го “призна” Косово

Капитал

Понудата 200 за 200 вреди двојно повеќе

Капитал

Тајните операции на македонските агенти

Капитал

БОРБА ПРОТИВ КРАДЦИТЕ НА ИДЕНТИТЕТ

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

44 поврзани вести »

Дали ја разбравме пораката на Тоше?

А1 - 25.11.2007

Добродушност, хуманост, трпеливост, љубов - особини совршено вклопени во еден човек, Тоше Проески. Од самиот почеток, чекорејќи кон врвот, ниту една црна дамка не го извалка едноставниот и прекрасен лик. Тоше беше избран да создаде дело кое остави силна порака.

40-дневен помен од загинувањето на Тоше

А1

Петровиќ: Требаше да го загубите за да сфатите

А1

Изградбата на манастирот аманет на Тоше

Утрински

Во Крушево се одбележа 40 дневниот помен од смртта на Тоше Проевски

Канал5

Дневник Дневник Утрински А1 Утрински А1 Време Утрински

43 поврзани вести »

Уште едни квалификации ги завршивме со пораз

Време - 23.11.2007

ЗАВРШИЈА НАТПРЕВАРИТЕ ЗА ЕВРО 2008 ГОДИНА: ИЗРАЕЛ - МАКЕДОНИЈА 1-0 (1-0) Фудбалската репрезентација на Македонија, традиционално, со пораз заврши уште еден квалификациски циклус, откако завчера загуби од Израел со 0-1 во последното коло од Групата Е, за пласман на Евро 2008 година.

Мирсад Јонуз - најсериозен кандидат за селектор

Вест

Јалови и исцедени „жолти“

Дневник

Раководството продолжи за Дурбан

Дневник

Крај на европската приказна со пораз

Утрински

Вест Вечер Прес Вечер Прес А1 А1 Утрински Дневник Вест

36 поврзани вести »

Ако ЕВН реши да го продава, Владата ќе го купи ЕСМ

Утрински - 24.11.2007

Војната меѓу Владата и сопственикот на ЕСМ продолжува или добива нови димензии МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ Владата сака да го откупи ЕСМ од австрискиот инвеститор ЕВН ако има понуда за продажба на компанијата. Ова вчера го изјави владиниот портпарол Ивица Боцевски, кој не ги прецизираше мотивите, но истакна ...

Премиерот Груевски и лично им понуди на Австријците од ЕВН владата да ја купи ЕСМ дистрибуција

Канал5

Владата бара да го купи ЕСМ

Вест

Владата подготвена да го купи ЕСМ

Дневник

Сакате ли остра и куса болка или тапа и долга?

Време

Вечер Прес А1 Канал5 Утрински Дневник Канал5 Време Утрински

31 поврзани вести »

Кривични пријави за 33-ца инкасанти на патарини

А1 - 25.11.2007

33-ца од вчера приведените 41 добија кривични пријави. Останатите осум ќе заминат дома. Официјално, не е утврдена нивна вмешаност. Неофицијално, се договориле да соработуваат во натамошната истрага и обезбедување докази. Просечен дневен приход од сите патарини • до 18 ноември 24.000 евра • од 18 ...

Ново приведените инкасанти од наплатните рампи од утринава се на распит кај истражниот судија

Канал5

Уапсени 41 инкасант од наплатните рампи

А1

Првоосомничениот во „Змиско око“ измамник со тапија

Време

СДСМ: Првоосомничениот во „Змиско око“ е вмровец со дебело досие

Дневник

Канал5 Вечер Прес А1 Вечер Прес Вечер Прес Утрински Вест Дневник

30 поврзани вести »

„Ја охрабрувате опозицијата во насилството“

Време - 24.11.2007

ПДП МУ ПИША НА ФУЕРЕ Писмо со критики до евроамбасадорот Ерван Фуере поради јавните критики за собранискиот настап на Мендух Тачи, лидерот на ДПА, кога тој ги нарече четници пратениците на СДСМ и на ЛДП, испрати вчера Партијата за демократски просперитет.

Солана го брани Фуере во новата бламажа на Македонија во Брисел

Утрински

ПДП му забележува на Фуере дека ја поддржува опозицијата

Утрински

Харикири на македонската политика

Утрински

Шлаканица за дипломатот

Вечер Прес

Вест Време Канал5 Време Утрински Дневник Утрински Утрински

24 поврзани вести »

Рамковски: Не ме интересира градоначалничката функција

А1 - 23.11.2007

„Наместо да гледаме да се гради и да има убаво расположение, ние постојано сме под удар, визуелно гледаме лошо и чувствуваме лошо“, изјави во интервјуто за А1 Велија Рамковски, бизнисмен. Започнувате со една иницијатива, градоначалникот Костовски да си оди од градоначалничката функција.

Доволни се 25 отсто субвенции за да закрепне ЈСП

Дневник

Граѓаните сметаат дека Костовски е најлошиот градоначалник

А1

„Јордан Костов - ансамбл модерн“ - ново ЦД на македонското музичко небо

Утрински

Граѓаните бараат од Владата и од Градот да се договорат за судбината на ЈСП „Скопје“

Утрински

Утрински Утрински А1 Утрински Вест Време Дневник Време

23 поврзани вести »

Прекршочни пријави за повеќе директори

Вечер Прес - 24.11.2007

Нови прекршочни пријави заработија директорката на Институтот за микробиологија, директорот на Градска болница, а пред некој ден и директорката на КАРИЛ и директорот на Токсикологија Прекршочна пријава за директорката на Институтот за микробиологија, д-р Милена Петровска и директорот на Градска ...

Бактеријата најдена во Клиниката за интензивна и во Градска

А1

102 здравствени работници без лекарски преглед

Вест

Принуден одмор за 100 лекари и сестри

Дневник

Гинекологија ги откажа операциите поради дезинфекција

Утрински

Време Вечер Прес А1 Дневник Време Вечер Прес А1 Време

18 поврзани вести »

Груевски: Ќе ги завршиме обврските од НАТО и ЕУ

А1 - 24.11.2007

Македонија ќе ги заврши сите обврски дадени од НАТО и ЕУ во наредните месеци, за да стане дел од евроатлантското семејство. Вака премиерот Груевски најави дека ќе го дочекаме НАТО самитот во април идната година. За првпат отворено ја посочи Грција како сериозен фактор за попречување на добивањето ...

Извештајот на Ердман за Македонија е готов

А1

Премиерот Груевски ветува дека реформите за НАТО во бараниот рок од два месеци ќе бидат завршени

Канал5

Владата си резервира места за самитот на НАТО

Утрински

Лидерите не знаат како да се обединат до февруари

Време

Канал5 Дневник Време Дневник Утрински Дневник Вест Дневник

18 поврзани вести »